Son kat kolon donatılarında artış

yapmış olduğum 4 katlı bir projemin 4. katındaki fretli kolonumda 24 tane donatı fazladan artırıyor. birkaç tane kolonumda da aynı sorum var. düzeltemedim bu sorunu nasıl çözebilirim.
projemi ekte sunuyorum. şimdiden teşekkürler

son katta kolon üzerindeki normal kuvvet azaldığı için moment taşıma kapasitesi azalacaktır.buda eğilme altındaki kolonda alt kata göre daha fazla donatı çıkmasına sebep verebilir.donatı çapını arttırıp değişiklik gösteren kolon donatılarını alt kattan üst kata kadar fazla çıkan donatı kombinasyonu ile donatılandırmak çözüm olabilir.

bu işe bir çözüm bulamadım. donatıların çaplarını büyüttüm olmadı kolon ebatını büyüttüm olmadı. yarıcapı 35 olan fretli kolona 3 katta 20 adet 16 lık demir ; 4. son katta 40 adet 16 lık demir oluyor. hadi 4, 5 adet demir fazla olsa tüm katları aynı yapıp geçicem ama 20 adet fark çıkması biraz sıkıntı olur.

tasarim":nfln9a9f' Alıntı:
bu işe bir çözüm bulamadım. donatıların çaplarını büyüttüm olmadı kolon ebatını büyüttüm olmadı. yarıcapı 35 olan fretli kolona 3 katta 20 adet 16 lık demir ; 4. son katta 40 adet 16 lık demir oluyor. hadi 4, 5 adet demir fazla olsa tüm katları aynı yapıp geçicem ama 20 adet fark çıkması biraz sıkıntı olur.

Üst katlarda alt katlara göre fazla donatı çıkması olabilecek bir durumdur. Ancak yine de projenizi mesaja eklerseniz veri girişi olarak sıkıntı olup olmadığına bakabiliriz.

2. katı silerek dosya boyutunu düşürdüm.
2. kat 3 katla aynısı sadece saçakları iptal edilecek
projemi bu şekilde ekleyebildim

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
ısı.rar.html
dosyayı buraya yükledim teşekkürler

Geri