Statikçinin iki temel sorunu ; rijitlik ve maaş

Mirza

Tanınmış Üye
konu başlığını yaşanan depremlere binaen tekrar aktife alma adına:

"Statikçinin iki temel sorunu vardır; biri rijitlik, diğeri maaş" diye bir söz vardır... buradan bir konuyu tartışmaya açmak istiyorum... "maaş"

Malumunuz Yapı Denetim kuruluşları sanırım 2018 yılı itibariyle havuz sistemine geçtiler ve parasal rekabeti sonlandırdılar.. müşteri peşinde koşmak, iş bağlama gibi dertleri kalmadı.. havuzdan iş düştükçe yapılması gerek asli işlerine odaklandılar ve onu yapmaya çalışıyorlar...yaptıkları işin karşılığı olarak almaları gereken ücretlerin azlığı/çokluğu konusu bir tarafa yasal olarak belirlenen bir tarife üzerinden ücretlerini alıyorlar... bu ücretin yeterliliği ayrı bir tartışmanın konusu olsun...

Tasarım ve Gözetim Uzmanlarının alması gereken ücretler de yine yasal koruma altında ve bu ücretleri işverenlerden çatır çatır alıyorlar...

Gelelim bize.. projecilere... maalesef... ay sonu hesabı yapıyoruz, çok komik rakamlara projeler yapılıyor... sürümden kazanırım diye sürüm sürüm sürünmeler mi dersiniz.. işi kaybetmeyeyim diye gece gündüz dirsek çürütüp bir projeyi iki günde ruhsata yetiştirme telaşıyla yapılan hatalar dersiniz... vs vs.. gerçi anlatmama gerek yok bu forumun ekseri çoğunluğu zaten biliyor ve yaşıyor bu durumları, fazlaca örneklemeye boğmak istemem...

İMO'nun belirlediği asgari fiyatların neresindeyiz? alacağımız ücretleri bir inisiyatif kurarak veya yasa koyucuya bildirerek, yasal güvence altına alabilir miyiz? mesela Yapı Denetimde veya Tasarım Gözetim Uzmanında olduğu gibi olsun.. ister inşaat maliyeti üzerinden hesaplansın isterse İMO asgari bedelleri üzerinden olsun, isterse bunların birer yüzdesi olsun ama yeter ki yasal güvence altına alınsın desek bu taleplerimizi yasa koyucuya iletsek?...

Bu konunun tartışılması gerektiğini düşünüyor, katkılarınızı bekliyorum..

iyi çalışmalar, saygılar...

konu başlığını yaşanan depremlere binaen tekrar aktife alma adına:

"Statikçinin iki temel sorunu vardır; biri rijitlik, diğeri maaş" diye bir söz vardır... buradan bir konuyu tartışmaya açmak istiyorum... "maaş"

Malumunuz Yapı Denetim kuruluşları sanırım 2018 yılı itibariyle havuz sistemine geçtiler ve parasal rekabeti sonlandırdılar.. müşteri peşinde koşmak, iş bağlama gibi dertleri kalmadı.. havuzdan iş düştükçe yapılması gerek asli işlerine odaklandılar ve onu yapmaya çalışıyorlar...yaptıkları işin karşılığı olarak almaları gereken ücretlerin azlığı/çokluğu konusu bir tarafa yasal olarak belirlenen bir tarife üzerinden ücretlerini alıyorlar... bu ücretin yeterliliği ayrı bir tartışmanın konusu olsun...

Tasarım ve Gözetim Uzmanlarının alması gereken ücretler de yine yasal koruma altında ve bu ücretleri işverenlerden çatır çatır alıyorlar...

Gelelim bize.. projecilere... maalesef... ay sonu hesabı yapıyoruz, çok komik rakamlara projeler yapılıyor... sürümden kazanırım diye sürüm sürüm sürünmeler mi dersiniz.. işi kaybetmeyeyim diye gece gündüz dirsek çürütüp bir projeyi iki günde ruhsata yetiştirme telaşıyla yapılan hatalar dersiniz... vs vs.. gerçi anlatmama gerek yok bu forumun ekseri çoğunluğu zaten biliyor ve yaşıyor bu durumları, fazlaca örneklemeye boğmak istemem...

İMO'nun belirlediği asgari fiyatların neresindeyiz? alacağımız ücretleri bir inisiyatif kurarak veya yasa koyucuya bildirerek, yasal güvence altına alabilir miyiz? mesela Yapı Denetimde veya Tasarım Gözetim Uzmanında olduğu gibi olsun.. ister inşaat maliyeti üzerinden hesaplansın isterse İMO asgari bedelleri üzerinden olsun, isterse bunların birer yüzdesi olsun ama yeter ki yasal güvence altına alınsın desek bu taleplerimizi yasa koyucuya iletsek?...

Bu konunun tartışılması gerektiğini düşünüyor, katkılarınızı bekliyorum..

iyi çalışmalar, saygılar...
Bazıları istisna olmak üzere Mal Sahibi, Müteahhit ve Mimarlar(İşi alan) diğer projeji mühendislere çok az para vermeye çalışıyorlar ve ne yazık ki özellikle biz inşaat mühendisleri bunun başında gelir, (buna sebep bizim kendi camiamızdır), sağlamlık konusunda tüm sorumluluk bizde iken hem de.
tavsiyem asla oda fiyatının yarısından aşağı fiyat vermeyin, kendinizi kullandırmayın ve kendinizi/kendimizi sürekli geliştirin.

Toplumlardaki sorunların en temel sebebi ahlaktır. Bizim toplumumuzda ahlak sorunu var. Kötü günde ne kadar birbirimize kenetlensek de bu gerçek kaybolmuyor. Okumuş aklı başında diyeceğin mühendisi ahlaksızca iş yaparken işimiz çok zor.

Belediyede müteahhitler görsün diye tarif ücreti gönderenler gördü bu gözler. Manav hesabı. Üçü beş beşi on kuruşa misali.

Her yıl binlerce mezun verdiğin bir meslek grubu aç pirana gibi davranıyor malesef. Ben ve ortağım bu yola girerken prensipli olacağız diye söz verdik. Bugüne kadar da çok proje yaptık ama çok da yap(a)madık. Mesleğine olan saygımızdan kazancı hep ikinci planda tuttuk. İnanmadığımız işe girmedik hatta çekincelerimiz de açıkça söyledik. Kapasitemizi aşan iş olduğunda dürüstçe söyledik ve dikkatli olmalarını belirtik. Çünkü etrafımda sıradan betonarme binayı yaparken bile kalitesiz proje üreten tanıdıklarım hiç tecrübeleri olmayan işlere girişiyorlar.

Yani önce bizlerin düzelmesi gerekiyor.

Bu konu altındaki diğer başlıktaki 10 sene önceki birçok mesajı okudum.Bu süre zarfında sorunlar hep bir kısır döngü içinde tekrar ediyor değişen hiçbirşey yok.Korkarımki bu gidişata dur denilmedikçe(camia olarak) meslek hayatımızın sonuna kadar da bu sorunlar devam edecek.Camiamız her geçen yıl kontrolsüz bir şekilde büyüyor.Bireysel olarak ahlaklı davranalım ama camianın içinde bir nokta gibiyiz. kapasitemizi aşan işlere bu beni aşar diyelim,ucuza yapmayalım,yanlış gördüğümüze ben bunu yapamam diyelim bende bu kafadayım ve uzun zamandır uğraştığım bir proje olmadan kazancım olmadan umutla teorik,yönetmelik altyapımı geliştirmeye çalışıyorum bazı konroller için excel yazıp programla çıkan sonucu karşılaştırıyorum.Artık bir hobi gibi olmaya başladı.Ayakta duramayana kadar umutla beklemeye devam..

Bu konuda 2000 öncesi 8 yıl oda temsilciliği ve vizeci arkadaş olarak görev yaptık o zamanlar ve daha sonradan çok tartışıldı. Erhan Beyin de dediği gibi ahlak kişilik meselesi var toplumumuzda Projeci arkadaştan başlayan kontrol koltuğunda oturan, inşaat sahasında Şantiye Şefi ve yine kontrol mekanizmasını ahlaki ve mesleki sorumluluk eğitimi olmadığı sürece tartışmaya gerek yok derim.

Geri