Statik Hesap Raporu nasıl alınır?

Merhaba. 7-8 katlı bir modellerin statik hesap raporunu almak istediğimde çok uzun süre beklememe rağmen statik rapor basılmıyor. Statik hesap Raporunu hiçbir şekilde göremedim. Nedeni ne olabilir?
Sistemim: i3 7.Nesil, 8GB Ram, Nvdidia MX110.
Teşekkürler.

Bu dediğim herhangi bir projede geçerli levent bey. Analizi normal sürede yapan bilgisayarın 300-400 sayfalık hesap raporunu alamamasına anlam veremedim. Bilgisayar yeni, acaba kurulumda mı eksiklik var. Duyurular kısmındaki linkten indirip yükledim sadece.

Bilgisayarınızda hiçbir projede rapor alamıyorsanız, aşağıdaki işlem adımlarını sırasıyla uygulayınız.

1-İdeCAD Statik programı kapatınız.

2-Antivirüs yazılımı varsa devre dışı bırakınız.

3-Program Ekle/Kaldır bölümünde "Microsoft Visual C++ 2015-2019 Redistributable (*86)" eklentisinin yüklü olup olmadığını kontrol ediniz veya aşağıdaki linkten indirip kurunuz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

4-C:\Programdadata\ideCAD10 klasörünü siliniz.(ProgramData klasörünü göremiyorsanız, gizli konumda olabilir. "Klasör ve Arama seçenekleri" bölümünden "Gizli dosya ve klasörleri göster" seçeneğini işaretleyerek görünür hale getirebilirsiniz.)

5-Klavyenin sol tarafında bulundan Ctrl ve Shift tuşlarına aynı anda ve birlikte basılı tutunuz.

6-Masaüstünde program kısayolunu çift tıklayarak çalıştırınız. Ekrana Registry (Kayıtlı) giriş ve ayarları temizlendi" uyarısı gelene kadar Ctrl ve Shift tuşlarını bırakmayınız. (Uyarı arka planda da kalabilir)

7-Gelen uyarıda Tamam'ı tıklayınız.

8-Program açıldığında projenizi yükleyip, analiz yapıp rapor almayı deneyiniz.

İyi çalışmalar

Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim, denedim ama hiçbir şey değişmedi. Program 2 dk süren analizin hesap raporunu tam 15 dk'da verdi. Bu şaşırtıcı. Program hesap raporu verirken hangi bilgisayar bileşenlerini kullanıyor acaba? i3 7.Nesil ve 8 GB ram birkaç yüz sayfa pdf belge oluşturmak için yeterli değil mi? Rapor sayfasını azaltmam da süreyi azaltmadı. Sorunum bilgisayar kaynaklı mı?

linkinde anlatılan işlemleri sırasıyla yapıp sonuç alamadıysanız,

Aşağıda linkini verdiğim Teamviewer programını kurup, iletişim numaranızı Bursa ofisimize bırakırsanız, bilgisayarınıza gün içinde uzaktan erişim sağlayarak sorununuzu inceleyebiliriz.

Uzaktan destek almak için kullanabileceğiniz Teamviewer yazılımı :

berkehan:1vlzillp' Alıntı:
Program 2 dk süren analizin hesap raporunu tam 15 dk'da verdi. Bu şaşırtıcı.
İlave olarak yukarıda belirttiğiniz durumun oluştuğu proje dosyasını ekler misiniz? Sorununuzu biz de inceleyelim.

İyi çalışmalar

berkehan:1m1qmetu' Alıntı:
Örnek bir proje yüklüyorum. Bu arada tasarımda gördüğünüz eksikliklere de değinme şansınız olursa mutlu olurum.
Eklediğiniz projede;
-Bodrum katta P06-07-08-22numaralı bodrum çevre perdeleri, grup perdelere dahil edilmiş. Bodrum perdelerini grup perdelere dahile etmeyiniz. Ayrıca bodrum katta perde grubu isimleri üst katlarla aynı verilmemiş. Bodrum katta da aşağıdak, resimde olduğu gibi perdeleri gruplandırınız.

-P08 perdesi P01' e bağlanmamış görünüyor.
-Geometri kontrolünde uyarı olarak verilen kolon kiriş kesişim hatasını düzeltiniz.

Yukarıda belirtilen hatalar düzeltilip analiz, yapıldığında rapor benim bilgisayarımda 1 dk. gibi bir sürede oluşturuluyor.

Not:
-Analiz ayarları/Genel Ayarlar sekmesinde "Dış merkezlik ve bodrum katı hesaplama yöntemi" ni nihai analizde "Dinamik Dış merkezlik ile iki yükleme durumlu hesap yöntemi" seçmenizi öneririm. Konu ile ilgili aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• Grup perde.png
    Grup perde.png
    200.3 KB · Görüntüleme: 1,937
Tüm dediklerinizi yaptım, bende hiçbir şey değişmedi. Sizin bilgisayarınız süpermiş.
Ben 2-2,5 dk'da analizi yapılan bir projenin, hesap raporunun 15dk, 30dk'da basılmasına hala anlam veremedim. Hesap raporu dediğimiz sadece yazı..
İlginiz için teşekkür ederim.

En son bu yaptığınız şekilde projenizi eklermisiniz. Lütfen eklediğiniz proje Levent beyin söylediği değişklikleri içersin. Hesap raporu alırken tüm elemanların kirişler kolonlar perdeler poligon perdelerin tüm yüklemeler altında kapasite oranları tekrar hesaplanıyor. Kullanıcının olası hatalarını rapor alırken yakalamak için.

Ayrıca yine olası kullanıcın yapabileceği oynamaları yakalamak adına, en az analiz yaparken yapığı işlemere yakın işlem yapıyor. Yani sadece yazı yazmıyor rapor programı. Ancak makinanız ne kadar eski yetersiz olursa olsun eğer 30 dakika sürüyorsa. Çok buyuk ihtimalle alanı çok buyuk polligon perdeleriniz vardır. Bu sebeple süre uzar. Boyle olup olmadığını test etmek için. Tüm katlarda poligon perde dialoglarını açın ve burada kapasite oranları sekmesini tıklayın.

Aşağıdaki listelenen yüzlerce kontrol rapor alırken tekrar yapılıyor.

Ekli dosyalar

• tasiyici sistem kontrolu kucuk  2.png
    tasiyici sistem kontrolu kucuk 2.png
    53.8 KB · Görüntüleme: 1,891
  • tasiyici sistem 2 kucuk.png
    tasiyici sistem 2 kucuk.png
    23.8 KB · Görüntüleme: 1,892
  • Malzeme ve kesit kucuk.png
    Malzeme ve kesit kucuk.png
    28.1 KB · Görüntüleme: 1,888
  • deprem malzeme kesit.png
    deprem malzeme kesit.png
    42.8 KB · Görüntüleme: 1,879
  • TS500 malzeme kesit.png
    TS500 malzeme kesit.png
    25.4 KB · Görüntüleme: 1,883
Levent Bey'in söylediği değişiklikleri içeren model ekte İsmail Bey. Hesap raporu alırken arka planda yeniden analiz yapılıyorsa onun da yaklaşık bir analiz süresi kadar sürmesi gerekmez mi? İlginiz için teşekkür ederim.

Merhaba
Projenin benim bilgisayarlarımda ki süreleri.
Sn Berkehan benim 5 senelik bilgisayar şimdilik idare ediyor ama sizinkinin değiştirme zamanı gelmiş.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• RAPORLAMA.png
    RAPORLAMA.png
    198.9 KB · Görüntüleme: 1,846
berkehan":4n7clkng' Alıntı:
Levent Bey'in söylediği değişiklikleri içeren model ekte İsmail Bey. Hesap raporu alırken arka planda yeniden analiz yapılıyorsa onun da yaklaşık bir analiz süresi kadar sürmesi gerekmez mi? İlginiz için teşekkür ederim.
Evet kullandığınız makina bizim önerdiğimiz özelliklerde ise yaklaşık analiz süresi kadar rapor alma süresi olur. Çoğu zaman da rapor alma daha kısa sürer.Projesine göre değişir.

Bahsettiğiiz rapor alma süresine gelince , yuklediğiniz projede Levent beyin size önerdiği değişiklik yapılmamış görünüyor. Levent bey size P01-P08 perdelerinin bağlanmadığı ve bu sebeple raporun uzun sürdüğünü yazmış ve bu düzeltmeyi yapmanızı önermiş.

Bu düzeltmenin yapıldığı proje ;

Bu düzeltilmiş proje Benim 5 senelik emektar laptop ile analiz süresi 33 saniye, raporların alınması 40 saniye sürüyor.

Benim kullandığım bilgisayar:

Ekli dosyalar

• tulpar.png
    tulpar.png
    13.3 KB · Görüntüleme: 1,838
  • son_rapor_düzeltme.cde
    3.9 MB · Görüntüleme: 65
  • Perde baglanmamis.png
    Perde baglanmamis.png
    40.8 KB · Görüntüleme: 1,809
Hepsini düzelttiğimi sanıyordum, özür dilerim.

Bunu da yapınca sorun düzeldi.
Analiz 2.25, Rapor 2.10 dk oldu. Üstelik bu yukarıda bahsettiğim özellikten daha da düşük bir bilgisayardaki süre.
Gözden kaçan küçük bir detay nelere mal oluyor.
Hepinize çok teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız.

Bu arada tasarımın geneliyle, açıklıklarla, kesitlerle ilgili yorum yapmak isteyen olursa ayrıca mutlu olurum. İyi günler.

merhaba iyi günler Ben idecad son sürüm kullanıyorum son güncellemeden sonra rapor alma da sorun yaşamaya başladım burada denilenleri tekrar tekrar yapmama rağmen kısa süre sonra tekrar aynı sorunla karşılaşıyorum başka bir öneriniz var mı

merhaba iyi günler Ben idecad son sürüm kullanıyorum son güncellemeden sonra rapor alma da sorun yaşamaya başladım burada denilenleri tekrar tekrar yapmama rağmen kısa süre sonra tekrar aynı sorunla karşılaşıyorum başka bir öneriniz var mı

-Rapor alırken nasıl bir hata mesajı ile karşılıyorsunuz? Ekran görüntüsü ekler misiniz? Sadece bir projenizde sorunla karşılaşıyorsanız, proje dosyasını eklerseniz inceleriz.

Geri