Su Basman Perdelerin Modellenmesi

ORHAN14

Etkin Üye
Merhabalar,

1-Su basman perdelerinin modellenmesinde idecad forumunda yer alan bilgilere göre zemin katın yüksekliğini 520 cm olarak yapıp, daha sonrasında su basman perdelerin üst kotunu azaltıyorum. ancak bu durumda binayı normal kat perdesiz olarak çözmem gerekiyor (Perde yüksekliğinin1/16 koşulundan dolayı). Perde eklendiği zaman perde boyutlarının minimum 35/210 olması gerekiyor. bu durumda mimari projeyi oldukça bozmakta.

2-Bu durumun önüne geçebilmek adına rijit olmayan su basman katı tanımlandıktan sonra 1-16 koşulu oldukça rahat bir şekilde çözülüyor. bu durumda 25/150 perdeler koyulabiliyor. Bununla ilgili yorumlarınızı bekliyorum. Bu şekilde çözüm yapıldığı zaman herhangi bir sıkıntı olur mu?

Ekli dosyalar

• Su Basman Katı Yok. Zemin Kat yüksekliği 520 cm.cde
    1.6 MB · Görüntüleme: 7
  • Su Basman Katı Var.cde
    1.5 MB · Görüntüleme: 5
önerilerim;
2-Bu durumun önüne geçebilmek adına rijit olmayan su basman katı tanımlandıktan sonra 1-16 koşulu oldukça rahat bir şekilde çözülüyor. bu durumda 25/150 perdeler koyulabiliyor. Bununla ilgili yorumlarınızı bekliyorum. Bu şekilde çözüm yapıldığı zaman herhangi bir sıkıntı olur mu?
yatay yükleri aktaracak döşemeler olmadığı için hatalı çözüm olmuş,
1-Su basman perdelerinin modellenmesinde idecad forumunda yer alan bilgilere göre zemin katın yüksekliğini 520 cm olarak yapıp, daha sonrasında su basman perdelerin üst kotunu azaltıyorum. ancak bu durumda binayı normal kat perdesiz olarak çözmem gerekiyor (Perde yüksekliğinin1/16 koşulundan dolayı). Perde eklendiği zaman perde boyutlarının minimum 35/210 olması gerekiyor. bu durumda mimari projeyi oldukça bozmakta.
Bu modelleme doğru olmuş. öneri proje ekte.
1698416051007.png

Ekli dosyalar

• Ü.Ö. SU BASMAN.cde
    262.9 KB · Görüntüleme: 18
üstadım teşekkürler, peki zemin katta 35/210perde yapıp üst katlarda bu perdeleri 25/150 düşürme işlemini yapsak nasıl olur sizce

1-hocam kurtardığını varsaydığımızda bu kadar azaltmak ne kadar doğru olur?
2-Diğer katlarda 25/210 yapmak daha iyi bir çözümdür değil mi hocam?

Önerilerim;
1-hocam kurtardığını varsaydığımızda bu kadar azaltmak ne kadar doğru olur?
ani kesit değişiminden kaçınmak lazım.
yapılmak isteniyorsa, kesit değişim yeri kontrol edilmeli, ankraj ilavesi gerekebilir.
2-Diğer katlarda 25/210 yapmak daha iyi bir çözümdür değil mi hocam?
kurtarıyorsa olabilir. yukarı doğru kademeli küçültülürse uygun olur. alttan yukarı doğru kalınlıklar 35 cm-30 cm-25 cm yapılabilir.

Geri