Subasman Kat Döşemeleri altında dolgu

Rıdvan TURAN

Kıdemli Üye
Programda subasman kata döşeme tanımlarken döşemenin altında destek olarak dolgu var gibi bir özellik girebiliyor muyuz?

bildiğim kadarıyla öyle bir özellik yok ama yükü belirtmek isterseniz toprak dolguyu kaplama yükü olarak girebilirsiniz.
döşeme üzerine dolgu yükünün o şekilde girilebildiğini biliyorum. ancak sorum şu döşemenin üzerinin değil altının dolgu malzemesi ile dolu olması durumu. yani böyle bir tanımlama yapılabiliyor mu?

döşeme üzerine dolgu yükünün o şekilde girilebildiğini biliyorum. ancak sorum şu döşemenin üzerinin değil altının dolgu malzemesi ile dolu olması durumu. yani böyle bir tanımlama yapılabiliyor mu?
sorunuzdan anladığım şekli ile ( diğer kullanıcı arkadaşın cevabına benzer şekilde )
subasman altı yüklerini temel üzerine ;
radye döşeme üzerine döşeme yükü - sürekli temel dizaynı varsa duvar yükü şeklinde tanımlamanızın yeterli olacağını düşünüyorum.

sorunuzdan anladığım şekli ile ( diğer kullanıcı arkadaşın cevabına benzer şekilde )
subasman altı yüklerini temel üzerine ;
radye döşeme üzerine döşeme yükü - sürekli temel dizaynı varsa duvar yükü şeklinde tanımlamanızın yeterli olacağını düşünüyorum.
-Ekte bırakmış olduğum görseli incelerseniz sorumu daha iyi anlayabilirsiniz
-Böyle bir soruyu döşeme kalınlığı belirleme açısından soruyorum
-Programa direkt döşeme tanımlarsam normal kat döşemesi olarak algılayıp ona göre kalınlık isteyecektir diye düşünüyorum.
Not: Ekteki görsel gerçek projeyi yansıtmamaktadır. Döşeme kalınlıkları farklılık gösterebilir.

Ekli dosyalar

• subasman döşemesi.png
    subasman döşemesi.png
    240.1 KB · Görüntüleme: 149
Programda subasman kata döşeme tanımlarken döşemenin altında destek olarak dolgu var gibi bir özellik girebiliyor muyuz?
idecad’de Böyle bir veri girişi yok.

Toprak dolgu üzerine oturan döşemeleri kastediyorsanız bu döşemeler(grobeton) konstüktif elemandır. iki boyut çizim olanaklarını kullanarak gösterebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

-Programa direkt döşeme tanımlarsam normal kat döşemesi olarak algılayıp ona göre kalınlık isteyecektir diye düşünüyorum.
Not: Ekteki görsel gerçek projeyi yansıtmamaktadır. Döşeme kalınlıkları farklılık gös

Not: Ekteki görsel gerçek projeyi yansıtmamaktadır. Döşeme kalınlıkları farklılık göster
böyle durumlarda ayrı bir subasman katı yerine kat yüksekliğine subasman yüksekliğini ilave ederek tek bir kat oluşturmanız, ve b.a. döşeme yerine Levent Bey!in bahsettiği konstüktif grebeton döşemeyi yapmanız daha doğru olacaktır. dolgudaki sıkışma kaynaklı sorunları ortadan kaldırmak için de hasır çelik ve subasman perdelerini aralarda bağ kirişi gibi bağlayabilirsiniz.

böyle durumlarda ayrı bir subasman katı yerine kat yüksekliğine subasman yüksekliğini ilave ederek tek bir kat oluşturmanız, ve b.a. döşeme yerine Levent Bey!in bahsettiği konstüktif grebeton döşemeyi yapmanız daha doğru olacaktır. dolgudaki sıkışma kaynaklı sorunları ortadan kaldırmak için de hasır çelik ve subasman perdelerini aralarda bağ kirişi gibi bağlayabilirsiniz.
Ben subasman katı ayrı olarak tanımladığımda rijit kat olarak işaretliyordum. Sizin dediğiniz şekilde tek bir kata bağlı eleman olarak tanımlarsam o katı rijit yapmam doğru olmaz herhalde değil mi ?
-yani bu durum bir sorun teşkil eder mi?

RİJİT KABULU İÇİN SUBASMAN PERDE YÜKSEKLİKLERİNİN KAT YÜKSEKLİĞİNİN YARISINDAN FAZLASINI GEÇMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. SİZİM PROJENİZDE BÖYLE DURUM OLMAYACAĞI İÇİN RİJİT KABULÜ DOĞRU OLMAZ.

RİJİT KABULU İÇİN SUBASMAN PERDE YÜKSEKLİKLERİNİN KAT YÜKSEKLİĞİNİN YARISINDAN FAZLASINI GEÇMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. SİZİM PROJENİZDE BÖYLE DURUM OLMAYACAĞI İÇİN RİJİT KABULÜ DOĞRU OLMAZ.
150cm subasman 280cm kat yüksekliği bulunuyor. Sizin bahsettiğiniz durum 280/2=140cm durumu mu yoksa (280+150)/2=215cm durumu mu ?
subasman için ayrı kat girmek yerine tek bir kata tanımlayın dediğiniz için soruyorum.

150cm subasman 280cm kat yüksekliği bulunuyor. Sizin bahsettiğiniz durum 280/2=140cm durumu mu yoksa (280+150)/2=215cm durumu mu ?
subasman için ayrı kat girmek yerine tek bir kata tanımlayın dediğiniz için soruyorum.
280+150 ( subasman yüksekliği ) yeni kat yüksekliğiniz bu olacak . yani 150 cm perde yüksekiği 280 cm kat boşta. bu yüzden rijit bodrum kabulu yanlış olacaktır.

Ben subasman katı ayrı olarak tanımladığımda rijit kat olarak işaretliyordum. Sizin dediğiniz şekilde tek bir kata bağlı eleman olarak tanımlarsam o katı rijit yapmam doğru olmaz herhalde değil mi ?
-yani bu durum bir sorun teşkil eder mi?
-Subasman katında diyafram (döşeme) oluşumu yoksa subasman yüksekliğini zemin kat yüksekliğine ilave ederek tanımlayınız.

-Subasman katında diyafram (döşeme) oluşumu yoksa subasman yüksekliğini zemin kat yüksekliğine ilave ederek tanımlayınız.

Merhaba
Bu dediğiniz gibi yapınca yani dolgu üstü zemin betonunu analiz sonrası elle çizince,“subasman döşemesinden 1. Kata çıkan” merdiveni nasıl oluşturacağız?

Örneğin;

Radye üst kotu : -0.50

Subasman döşeme kotu : +0.50 (sub.perd yük= 100 cm)

1. kat üst kotu: 3,30 (zemin kat yük 280cm)

Bu durumda +0,50 kotu ile 3,30 kotu arasında zemin kat merdiveni oluşturmak istediğimiz zaman subasman döşemesi analizde tanımlı olmadığından merdiven alt ucu boşta kalıyor.
Bunu nasıl yapabiliriz?

Merhaba
Bu dediğiniz gibi yapınca yani dolgu üstü zemin betonunu analiz sonrası elle çizince,“subasman döşemesinden 1. Kata çıkan” merdiveni nasıl oluşturacağız?

Örneğin;

Radye üst kotu : -0.50

Subasman döşeme kotu : +0.50 (sub.perd yük= 100 cm)

1. kat üst kotu: 3,30 (zemin kat yük 280cm)

Bu durumda +0,50 kotu ile 3,30 kotu arasında zemin kat merdiveni oluşturmak istediğimiz zaman subasman döşemesi analizde tanımlı olmadığından merdiven alt ucu boşta kalıyor.
Bunu nasıl yapabiliriz?
-- sadece merdiveni oturtmak amacıyla merdivenin denk geldiği yere subasman yüksekliği kadar bir perde tanımlayabilirsiniz.
-- belki başka çözümleri de vardır bu benim fikrim.

-- sadece merdiveni oturtmak amacıyla merdivenin denk geldiği yere subasman yüksekliği kadar bir perde tanımlayabilirsiniz.
-- belki başka çözümleri de vardır bu benim fikrim.
Başka bi çözümü var mıdır acaba?

Örneğin merdivenin alt ucunu radye üzerine bastırmak dogru olur mu uygulamada mantıklı olur mu emin olamadım.

Aslında çok sık karşılaşılan bir durum olması lazım bu durumun, böyle bi durumda nasıl bi
çözüm düşünüldü bugüne kadar onu merak ediyorum.

Peki bu merdiven altına, merdivenin oturması için çizilen perde uygulamada da yapılmalı mıdır? İlave beton ve demir gidecek demektir. Yoksa analiz sonrası çizim safhasında bunu silmek mi dogru olur?Bu tip durumlarda nasıl yol izlenmektedir?

Geri