SUBASMAN PERDELERİ KURTARMIYOR

idehsyn

Yeni Üye
bulunduğumuz yerde yapı denetim firmaları subasman perdelerini artık kolonlara bitişik çözmemizi istedikleri için
tasarımlarımız artık dilatasyonsuz fakat bu şekilde ki subasman perdeleri kurtarmıyor projem ektedir
bu tarz çözümde önemli olan hususları ve projeki hataları rica etsem söyleyebilir misiniz
şimdiden teşekkür ederim:)

Ekli dosyalar

• subasman.cde
    12.4 MB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
forumu yeni kullanmaya başladığım için geçen gün projeyi yükleyemedim şimdi yükledim sanırım projeme bakabilirmisisniz :)

forumu yeni kullanmaya başladığım için geçen gün projeyi yükleyemedim şimdi yükledim sanırım projeme bakabilirmisisniz
önerilerim:
--geometri kontrolündeki hataları düzeltiniz,
--bodrum perdeleri üzerindeki kirişleri kaldırınız,
--bodrum katın rijitliğini işaretleyip hesap yaptırınız.
--perde pursantajlarını değiştirmeyiniz,
--konsol döşeme uçlarına duvar girmişsiniz. yönetmelik gereği dolu çıkmaların altına kiriş koymalısınız.

Perde parametrelerinde maksimum pursantaj değeri 0.001 gibi çok küçük bir değer girilmiş. Minimum donatı aralıkları ve pursantajlar da değiştirilmiş.

1693816136262.png

Perde maksimum pursantaj oranı TBDY de istenen ve default olarak gelen 0.03 tür. Ayrıca diğer değerleri default parametrelere göre kullanmanız uygun olur. (Ssiyah veya beyaz şablonla yeni bir proje açıldığındaki değerleri kullanabilirsiniz.

İlave olarak:
-Bodrum perdeleri kat yüksekliği boyunca devam ediyor. Perdeleri üzerine kiriş girmeden kat yüksekliğinde girip, döşemeleri perdelere oturtunuz. Bodrum katı rijit kabul ediniz.

önerilerim:
--geometri kontrolündeki hataları düzeltiniz,
--bodrum perdeleri üzerindeki kirişleri kaldırınız,
--bodrum katın rijitliğini işaretleyip hesap yaptırınız.
--perde pursantajlarını değiştirmeyiniz,
--konsol döşeme uçlarına duvar girmişsiniz. yönetmelik gereği dolu çıkmaların altına kiriş koymalısınız.
Merhabalar, dolu çıkmalara kiriş koyulması gerektiği nerede yazıyor acaba

Geri