Subasman Perdeleri

gerber

Yeni Üye
Merhaba, programda panel eleman ayarlarında "Subasman / tüm katlarda devam etmeyen panel" şeklinde bir seçenek var;

1- Subasman perdeleri, genelde yüksekliği kat yüksekliği kadar olmayan perdelerdir ve içide genelde toprakla doldurulur. Bunun için ilgili seçenek işaretlenip kesişimlerle böl seçeneği iptal edilerek elemanlar tanımlanır diye biliyorum. Bu düşüncem doğru mu?

2- Bodrum perdeleri, tüm katlara devam etmeyen panel olarak mı işaretlenip yine kesişimlerle böl seçeneği iptal edilmeli.

3- Diyelimki birden fazla bodrumumuz var bu şekilde olunca yine tüm katlarda devam etmeyen panel mi işaretlenecek ?

şimdiden teşekkürler

Soruma şöyle bir ekleme yapmak istiyorum. Bir bodrum katlı binada 50 cm tesisat için subasman yapılacak. Bu 50 cm i bodrum perdelerinin yüksekliğine ilave mi etmeliyim.

gerber":4o5vxakb' Alıntı:
Merhaba, programda panel eleman ayarlarında "Subasman / tüm katlarda devam etmeyen panel" şeklinde bir seçenek var;
1- Subasman perdeleri, genelde yüksekliği kat yüksekliği kadar olmayan perdelerdir ve içide genelde toprakla doldurulur. Bunun için ilgili seçenek işaretlenip kesişimlerle böl seçeneği iptal edilerek elemanlar tanımlanır diye biliyorum. Bu düşüncem doğru mu?
2- Bodrum perdeleri, tüm katlara devam etmeyen panel olarak mı işaretlenip yine kesişimlerle böl seçeneği iptal edilmeli.
Merhaba,
Programda su basman/üst kata devam etmeyen panel seçeneği işaretlendiğinde ilgili paneller alfaS hesabına ve B1 Düzensizliği etkili kesme alanına dahil edilmezler.
Dolayısıyla rijit kabul edilmeyen bir katta, kat yüksekliği boyunca bir perde olması durumunda da ilgili perdenin AlfaS hesabına dahil edilmemesi için Su basman/üst kata devam etmeyen panel seçeneği işaretlenir.
Kesişimler böl seçeneği panelin negatif üst kot verilerek bir kirişin altına girilmesi durumunda üst kattaki objelerle bölünmesi istenmiyorsa iptal edilebilir.

gerber":4o5vxakb' Alıntı:
3- Diyelimki birden fazla bodrumumuz var bu şekilde olunca yine tüm katlarda devam etmeyen panel mi işaretlenecek ?
AlFaS kontrolü rijit katın üstündeki katta yapıldığı için Rijit kabul edilen katlardaki perdelerin su basman/üst kata devam etmeyen panel olarak işaretlenmesine gerek yoktur.

gerber":2kmxrnl2' Alıntı:
Soruma şöyle bir ekleme yapmak istiyorum. Bir bodrum katlı binada 50 cm tesisat için subasman yapılacak. Bu 50 cm i bodrum perdelerinin yüksekliğine ilave mi etmeliyim.
50 cm yükseklik ilgili katın yüksekliğine ilave edilebilir.

Geri