tünel kalıp

mstfyvsn

Yeni Üye
tünel kalıp projesi çiziyorum, çizimimde perdelerin kalınlığı 20 cm olduğu için geometri kontolünde hata veriyor. İdecad üzerinden değiştireceğim veya yapacağım bir ayar var mıdır acaba bu konu hakkında.

Projenizde denklem 7.14 koşullarının her ikisi de sağlanıyor mu?
1714374710173.png
Perde oranı kontrolü raporundan kontrol edebilirsiniz.
1714376365889.png

sorun devam ederse projenizi eklerseniz inceleriz
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhabalar kolay gelsin. Tünel kalıp projesi çizmekteyim, idecad üzerinden tünel kalıp için ayriyeten bir kaç özellik değiştirmem gerek mi bilmiyorum. proje de şuan gözüken hataları düzeltemiyorum. haricinde temel yüksekliğinde çok sorun yaşadım yani 5 katlı bir yere 80 cm radye çizdim yanlış bişey mi yapıyorum diye düşünüyorum. yapılmış olan çoğu proje de sabit q221/221 hasırı kullanarak çözdüklerini gördüm ama bende sürekli donatı azlığı hakkında sorun alıyorum. yukarı katlarda perde içindeki koloncukların boyutunu da düşürmekte ama demirini azaltmıyor onun için ayrı bir ayar mı yapmam lazım? ayrıca asansör makinası dairesi çizerken perdeye koloncuk atayamadım. haricinde genel olarak bakıp yanlışlarımı yapmam gerekenleri kısaca anlatabilirseniz çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• tünel kalıp.cde
    9.8 MB · Görüntüleme: 11
Merhabalar kolay gelsin. Tünel kalıp projesi çizmekteyim, idecad üzerinden tünel kalıp için ayriyeten bir kaç özellik değiştirmem gerek mi bilmiyorum. proje de şuan gözüken hataları düzeltemiyorum. haricinde temel yüksekliğinde çok sorun yaşadım yani 5 katlı bir yere 80 cm radye çizdim yanlış bişey mi yapıyorum diye düşünüyorum. yapılmış olan çoğu proje de sabit q221/221 hasırı kullanarak çözdüklerini gördüm ama bende sürekli donatı azlığı hakkında sorun alıyorum. yukarı katlarda perde içindeki koloncukların boyutunu da düşürmekte ama demirini azaltmıyor onun için ayrı bir ayar mı yapmam lazım? ayrıca asansör makinası dairesi çizerken perdeye koloncuk atayamadım. haricinde genel olarak bakıp yanlışlarımı yapmam gerekenleri kısaca anlatabilirseniz çok sevinirim.
Dün bu konu ile ilgili başlık açılmıştı, inceleyin, belki işinize yarar.

Konu 'tünel kalıp'
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba;

Projenizdeki bazı tespitler:
  1. Hasır çelik malzeme kalitesi hatalı, S500 olması gerekir. Programda ayrım yapılamadığı için başlık bölgesi donatıları da S500 olacak
  2. Minimum perde ve kiriş kalınlıkları 25cm olması gerekir.
  3. grup perde tanımınız hatalı, GP3 içerisine P011 de dahil edilmeli.
  4. boyutları 1/6 şartını sağlamayan bağ kirişli perdelerdeki başlık boyutları gözden geçirilmeli ve gövde donatı tasarımı için uygun gövde genişliği sağlanmalı. Mevcut haliyle gövde bölgesi için uygun donatı yerleşimi sağlanamıyor.
  5. döşeme kalınlıklarının yetersiz min. 20-25cm seçmeniz uygun olur. zaten zımbalama sorununuz var.
  6. R seçiminiz gözden geçirilebilir X yönü için A12 seçilebilir, Y yönü içinde düzenleme yaparsanız A12 seçebilirsiniz.
  7. Radye kalınlığı yeterli ama bu düzenlemelerden sonra tekrar değerlendirilebilir.
Hızlıca gördüklerim bunlar.

Saygılarımla.

Geri