Tali Çelik Kiriş

eissenhover

Etkin Üye
Tali çelik kiriş komutuyla modelleme yaptığımda analiz sonuç ekranında tali kirişlerin pmm oranlarını göremiyorum. Analiz sonuçları temiz gözüküyor, aynı tali kirişleri aynı mesnet koşullarında normal kiriş olarak modelleyince pmm oranları kurtarmıyor. İlk modelde analiz sonuçları temiz çıkmasına rağmen (tali kiriş modeli) hatalı mıdır bu durumda? Teşekkürler. Proje ektedir.

Ekli dosyalar

• Analiz modeli.cde
    341.8 KB · Görüntüleme: 13
Merhabalar, tali çelik kiriş komutuyla modelleme yaptığımda analiz sonuç ekranında tali kirişlerin pmm oranlarını göremiyorum. Analiz sonuçları temiz gözüküyor, aynı tali kirişleri aynı mesnet koşullarında normal kiriş olarak modelleyince pmm oranları kurtarmıyor. İlk modelde analiz sonuçları temiz çıkmasına rağmen (tali kiriş modeli) hatalı mıdır bu durumda? Teşekkürler. Proje ektedir.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Şükrü Bey cevap için teşekkürler fakat ben kompozit kiriş ile alakalı bir soru sormadım. Tali kirişli modellemede hesap raporlarım temiz çıkarken aynı tali kirişleri bu defa normal çelik kiriş komutu ile modellediğimde, kirişlerimin pmm oranlarını sağlamadığını görüyorum. Burdaki çelişkinin sebebini sormaktayım.

Şükrü Bey cevaplar için teşekkürler, ben çelişkinin sebebini anladım. Yazılım tali kiriş komutu ile modellenen kirişlere kompozit döşeme tanımlanması halinde o kirişleri kompozit kiriş hesap esaslarına göre hesaplıyor. Aynı kirişleri aynı döşeme şartlarında çelik kiriş komutu olarak modelleyince bu defa kompozit kiriş olarak değil normal kiriş olarak hesaplamaya dahil ediyor ve analiz sonuçları çok farklılaşıyor.

Şükrü Bey cevaplar için teşekkürler, ben çelişkinin sebebini anladım. Yazılım tali kiriş komutu ile modellenen kirişlere kompozit döşeme tanımlanması halinde o kirişleri kompozit kiriş hesap esaslarına göre hesaplıyor. Aynı kirişleri aynı döşeme şartlarında çelik kiriş komutu olarak modelleyince bu defa kompozit kiriş olarak değil normal kiriş olarak hesaplamaya dahil ediyor ve analiz sonuçları çok farklılaşıyor.
Çelişki değil, sizin seçiminizden kaynaklanıyor.

1634823947375.png

1634824025641.png

Şükrü bey cevaplar için teşekkürler, ben çelişkinin sebebini anladım. yazılım tali kiriş komutu ile modellenen kirişlere kompozit döşeme tanımlanması halinde o kirişleri kompozit kiriş hesap esaslarına göre hesaplıyor. aynı kirişleri aynı döşeme şartlarında çelik kiriş komutu olarak modelleyince bu defa kompozit kiriş olarak değil normal kiriş olarak hesaplamaya dahil ediyor ve analiz sonuçları çok farklılaşıyor.

Tali kirişlerin üzerine kompozit döşeme tanımı yapıldığında sizin ve şükrü bey 'in de söylediği gibi kompozit kiriş hesabına göre tasarım yapılmaktadır. Ek olarak bu hesabın nasıl yapıldığı ile ilgili detaylı bağlantıları ve videoları aşağıda gönderiyorum.

aşağıdaki eğitim videosunda konuyla ilgili kısmın dakikasında başlayacak şekilde bağlantıyı gönderiyorum. çelik analiz ve tasarım ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için videonun tamamını izleyebilirsiniz.

aşağıdaki bağlantıda da kompozit kirişin hesap detaylarını anlatan örnekli bir video bulunmaktadır.

Saygılarımla...

Geri