tasarım gözetmenliği kapsamında tasarım gözetmeninin verdiği rapor

komuq

Yeni Üye
Tasarım gözetmenliği kapsamında, tasarım gözetmenin verdiği bilgiler ektedir. jeoloji de verilen değerleri zc sınıfına göre girdiğimde sds=0,425 olarak çıkıyor. Fakat jeolojik etüt kapsamında ve yönetmeliğinde jeolojik tasarım gözetmenliği yönetmeliğine göre bu bina tasarım gözetmenliğine girmektedir. zemin sınıfını,ss,s1 değiştirmeden fs,f1 değiştirirek sds=0.61 olarak bulmuştur . biz fs ve f1 katsayısını değiştiremiyoruz diye biliyorum. nasıl yapılacağı hakkında yardım edebilecek biri varsa sevinirim.

Ekli dosyalar

• SONUÇ ÖNERİ_Sayfa_1.png
    SONUÇ ÖNERİ_Sayfa_1.png
    71.2 KB · Görüntüleme: 54
  • SONUÇ ÖNERİ_Sayfa_2.png
    SONUÇ ÖNERİ_Sayfa_2.png
    62.6 KB · Görüntüleme: 45
  • SONUÇ ÖNERİ_Sayfa_3.png
    SONUÇ ÖNERİ_Sayfa_3.png
    8.4 KB · Görüntüleme: 37
  • SONUÇ ÖNERİ_Sayfa_4.png
    SONUÇ ÖNERİ_Sayfa_4.png
    21.9 KB · Görüntüleme: 38
  • Ekran Alıntısı.png
    Ekran Alıntısı.png
    538 KB · Görüntüleme: 50
1- ZC zemin tipi için neden sahaya özel spektrum için üzerinde yapı özel bir yapı sanırım. Sahaya özel spektrumlarda sihirbazdan giriş yapılamaz. Sizin gönderdiğiniz ekran görüntülerinde de zaten bu yazılmış, AFAD olur ise şu şekilde ancak bizim önerimiz bu şekilde diye.
Özel spektrum tanımlamak için Analiz ayarları - Tasarım spektrumları sekmesinden ZF seçimi yapıp spektrumu txt dosyası olarak tanımlamak gerekir.

*
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bu linkte verilen cevapta pdf dosyası eklidir. PDF dosyasındaki adımları takip etmeniz gerekir.

2- Zemininiz ZC ise ve buna uygun AFAD değerleri ile işlem yapacaksanız sihirbazdan yapabilirsiniz. Sihirbaz çevrimiçi ve çevrımdısı seçeneklerinde Fs ve F1 değerleri 1.5 ve 1.3 olarak AFAD ile uyumlu görünüyor. Dilerseniz AFAD sitesinden koordinatları girip zemini ZC seçip rapor alıp kontrol edebilirsiniz. Alınmış raporu linkte bulabilirsiniz.

1- ZC zemin tipi için neden sahaya özel spektrum için üzerinde yapı özel bir yapı sanırım. Sahaya özel spektrumlarda sihirbazdan giriş yapılamaz. Sizin gönderdiğiniz ekran görüntülerinde de zaten bu yazılmış, AFAD olur ise şu şekilde ancak bizim önerimiz bu şekilde diye.
Özel spektrum tanımlamak için Analiz ayarları - Tasarım spektrumları sekmesinden ZF seçimi yapıp spektrumu txt dosyası olarak tanımlamak gerekir.

*

Bu linkte verilen cevapta pdf dosyası eklidir. PDF dosyasındaki adımları takip etmeniz gerekir.

2- Zemininiz ZC ise ve buna uygun AFAD değerleri ile işlem yapacaksanız sihirbazdan yapabilirsiniz. Sihirbaz çevrimiçi ve çevrımdısı seçeneklerinde Fs ve F1 değerleri 1.5 ve 1.3 olarak AFAD ile uyumlu görünüyor. Dilerseniz AFAD sitesinden koordinatları girip zemini ZC seçip rapor alıp kontrol edebilirsiniz. Alınmış raporu linkte bulabilirsiniz.

teşekkür ederim yardımlarınız için nurgül hanım. Fakat yapı jeoloji yönetmeliğinden tasarım gözetmenliğine giriyor. tasarım gözetmeni de bu şekilde değerler vermiş. benden istenenen zemin sınıfı, ss,s1 pga ve pgv değiştirlmeden, sds nin değiştirilmesi bana da saçma geldi fakat bu konuda herhangi bir ilerleme kaydedemedim. yapılması gereken (karşılaşan olursa diye) ya jeolojik değerler değişecek yada tasarım gözetmeninin verdiği değerler değişecek. jeoloji değişirse zf zeminine göre hiç bir yapı yapamayız diye düşünüyorum 19 katlı konut binası bu sonuçta..
emeğinize ve ilgilinize teşekkür ederim. iyi günler

Geri