TBDY 4.3.2.4.B KENAR PERDE KONTROLÜ

Belediyeye sunulmak için hazırlamış olduğum statik projemde kenar perde olmasına rağmen rapor kısmında, tbdy 4.3.2.4.b kontrolü için ; x ve y yönünde kenar perde bulunmadığı için kontrol yapılamamıştır ifadesi yer almakta. Gereken düzenlemeyi nasıl yapabilirim ?

Herkese selamlar. Kenar perde koşulundan benim anladığım perdenin o kenara paralel olması, yani kenar yönünde çalışması. Aşağıdaki kalıpta bulunan perdeler kenarda olmasına rağmen kenara dik perdeler. Yani, burulmayı tutacak perdeler değiller. Bu kuralın da koyulmasının sebebi kenarda bulunan perdelerin işe yaraması, çalışmasını istiyor yönetmelik. Eğer M0/6 dan az kuvvet geliyorsa cezalandırıyor.

Aşağıdaki kalıpta bu perdelerin bu koşula göre kontrol edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Sizin fikirleriniz nedir?
4.3.2.4b.pngkenar-perde.png

Son düzenleme:
Evet, perde ayarları değiştirilmediği takdirde bu şekilde yapılmaktadır
Yasin bey selamlar. ideCAD böyle yapıyor ve bence de böyle olmalı. Ama bazı kurumlar kenarda perde olması durumunda perdenin yönü ne olursa olsun bu kurala göre bakılması gerektiğini söylüyor. O yüzden, karşımızdaki kişiyi ikna edebilmek için ek bir bilgisi olan varsa paylaşması için yazdım.

bazı kurumlar kenarda perde olması durumunda perdenin yönü ne olursa olsun bu kurala göre bakılması gerektiğini söylüyor
1695216002269.png
çelik çapraz ve perde aynı cümlede kullanılmış. Bir çelik çaprazın kendi düzlemi dışında varlığından ve etkisinden asla söz edilemeyeceği gibi perdenin de kendi düzlemi dışında etkisinden söz edemeyiz.

aşağıdaki örnekteki perdeler dış kenar perdesi değildirler ve bu projeye yukarıdaki madde uygulanmaz.
1695215920890.png
yönetmelikteki Kenar perde maddesinin varoluş sebebi; Perdeleri olabildiğince geometrik merkezden uzakta yerleştirerek yapının burulmasına engel olmaktır. Perdeler bu şekilde yerleştirilirse burulmaya hiç katkısı olmaz.

Ekli dosyalar

• 230921-SD-DENEME-MODELI.cde
    833.3 KB · Görüntüleme: 6
Perde yönleri ile perde ayarlarında seçilen kenar uyumlu değil.
Sağ ve sol kenar perdeleri Y yönünde olmalı. Alt ve üst kenar perdeler ise X yönünde olabilir.
Seçimleri bu şekilde değiştirirseniz raporlarda listelenecektir.

Perde yönleri ile perde ayarlarında seçilen kenar uyumlu değil.
Sağ ve sol kenar perdeleri Y yönünde olmalı. Alt ve üst kenar perdeler ise X yönünde olabilir.
Seçimleri bu şekilde değiştirirseniz raporlarda listelenecektir.
Anladım, sizin senaryonuzda her hâlükârda perdenin o kenara paralel olması gerekecek şekilde alt, üst, sol, sağ isimlendirmesi yapmışsınız. Tamamdır, teşekkürler.

Herkese selamlar

TBDY Eğitim El kitabında betonarme olarak çözümlü 3 örnek var;

1.örnek= Süneklik Düzeyi Yüksek 1 Bodrum ve 6 Katlı Betonarme Perdeli/Çerçeveli Bina Taşıyıcı Sistem in çözümü

2.örnek= Süneklik Düzeyi Karma 8 Katlı Betonarme Perdeli/Çerçeveli Bina Taşıyıcı Sistemin çözümü

3.örnek= Süneklik Düzeyi Yüksek 2 Bodrum ve 12 katlı Betonarme Perdeli/Kirişsiz Döşemeli Bina Sistem in çözümü

3 örnektede Dts=1 olmasına karşın 4.3.2.4 kontrolu sadece 3.örnekte yapılmakta(İlgili sayfaları ekliyorum) diğerlerinde bu kontrol yapılmamaktadır.Buna rağmen ısrarla her perde olan sistemde bu kontrolün yapılmasının istenmesi nedendir.Ben mi yanlış anlayıp yorumluyorum yardımcı olursanız sevinirim

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    336.4 KB · Görüntüleme: 35
  • 2.png
    2.png
    432.7 KB · Görüntüleme: 35
Mesela şu PZ02 perdesini düşünelim. Bu perde X deprem yönünde (zayıf eksende) kayda değer bir deprem momenti taşımaz, hele bir de yakınında kuvvetli ekseninde çalışan perdeler varsa.

Yönetmelik perdelerin zayıf eksende eğilme açısından çalışmamasını istiyor aslında:
1695354727253.png
Yani X yönünde kenar perde olarak M0/6 kontrolüne sokarsanız bu projeyi kolay kolay kurtaramazsınız. Sırf tablo 4.2'deki bu rijitlik azaltması nedeniyle 4 kat az moment alır o yönde.
Tasarım açısından da anlamsız zaten perdeyi bu şekilde zayıf eksende çalıştırmaya uğraşmak.

Y deprem yönünde bakarsak kenarda bile değil ortada, kolonla tam aynı hizada :)

1695354410359.png

Geri