Tek Katlı Çelik Prefabrik

ORHAN14

Etkin Üye
Merhabalar, tek katlı küçük bir çelik projem var. Kullanılan elemanlar kutu profil ve açıklıklar bims ile örülerek kapatılacak. modellemesini yaptım ancak çelik kiriş ve kolonları kaynaklı birleştirdiğim zaman göreli öteleme vermekte. kaynaklı birleştirmediğim zaman ise göreli öteleme vermiyor. Yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

• Kaynaklar yok.cde
    312.5 KB · Görüntüleme: 33
  • Kaynaklar var.cde
    312.5 KB · Görüntüleme: 30
Kaynaklı birleşim tanımladığınızda düğüm noktaları analiz modelde kayma birleşimi olarak oluştuğundan moment çerçevesi oluşmuyor. Birleşim tanımlamadığınızda birleşim noktaları moment aktaran çerçeve gibi çalıştığından göreli öteleme sorunu ortadan kalkmaktadır.
Size faydalanabileceğiniz linkleri paylaşıyorum.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• 1693308755232.png
    1693308755232.png
    61.9 KB · Görüntüleme: 53
Üstadım cevaplarınıza göre bu şekilde bir projede süneklik düzeyini yüksek ve C16 R=4 ve D=2 alıyorum. Doğru muyum?

C16 deprem etkilerinin tümü çatı düzeyinde bağlantıları mafsallı olan yükseskliği 12 metreyi geçmeyen süneklilik düzeyi yüksek çelik kolonlar tarafından karşılanan tek taklı binalar için geçerli. sizin projenizde Deprem etkilerinin tamamının moment aktaran süneklilik düzeyi yüksek çelik çerçevelerle karşılandığı binalara giriyor. C11 seçmeniz daha doğru olacaktır. Bu seçimleri yaparken Analiz ayarları sihirbazını kullanmak işinizi kolaylaştırabilir.

1695733183330.png

1695733699730.png

Geri