ÖNER SARI

Yeni Üye
temel üst kotu nasıl belirlenir, mantıgı nedir, ilgilenirseniz sevinirim.attığım projede kotlar verilmiş ama nasıl belirleyeceğimi belirleyemedim.

Ekli dosyalar

• Adsız333.png
    Adsız333.png
    211.3 KB · Görüntüleme: 107
temel üst kotu nasıl belirlenir, mantıgı nedir, ilgilenirseniz sevinirim.attığım projede kotlar verilmiş ama nasıl belirleyeceğimi belirleyemedim.
Subasman kotu size mimar tarafından verilir. Bu projenin bulunduğu yerdeki plan notlarına göre değişir. Kesitlerde iki tane kot görürsünüz. Bunlardan biri yapının kendi içinde çalışan kotlardır (örneğin: +0,40 ; +3,40 ; +6,40 ). Diğeri de deniz seviyesine göre olan kotlardır (örneği 45,32 ; 48,32 ; 51,32 ).

Mimar arazi kotlarına göre, yol kotlarına göre vb. plan notlarının şartlarına göre der ki +0,40=45,32 kotu subasmandır. İşte sizin temel üstü kotunuz budur, yani +0,40=45,32. (Bunun içinde temel üstü kaplamanın da söz konusu olduğu durumlar vardır ama o kadar detaya inmenize gerek yok.)

Şimdi idecad'de proje kat ayarlarından temel üstüne +0,40, sonraki katlara da proje kat yüksekliklerine göre kot verebilirsiniz.

YERLEŞİM PLANINDA BULUNAN EN DÜŞÜK KOTTAN BULUNDUĞUNUZ BÖLGEDEKİ DON DERİNLİĞİNİ ÇIKARTIP TEMEL ÜST KOTUNU BELİRLEMENİZ EN SAĞLIKLISI OLUR
MESELA PROJEDE BODRUM VARDIR VE BODRUM KOTU DON DERİNLİĞİNİN HER TÜRLÜ ALTINDA KALIYORSA BODRUM KOTUNU TEMEL ÜST KOTU OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ

Geri