TEMEL DONATI SIKLIĞI

mertmen

Etkin Üye
Projemde bir hata kalmadı fakat Temelde donatıları 10 cm ara ile atıyor . İmalat konusunda çok zor olacak ve müteahhit de 10 cm aralı kabul etmiyor . Sanırım haklı olarak minimum 15 cm aralıklı olması lazım. Ampatman büyüttüm , kalınlık arttırdım ama fayda etmedi. Başka tavsiyeniz var mı ? Ne gibi düzenlemeler yapabilirim? Donatı olarak da fi16 ve fi14 kullanmakta özen göstermem gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim..

Ekli dosyalar

• proje22.cde
    19.3 MB · Görüntüleme: 11
Projemde bir hata kalmadı fakat Temelde donatıları 10 cm ara ile atıyor . İmalat konusunda çok zor olacak ve müteahhit de 10 cm aralı kabul etmiyor . Sanırım haklı olarak minimum 15 cm aralıklı olması lazım. Ampatman büyüttüm , kalınlık arttırdım ama fayda etmedi. Başka tavsiyeniz var mı ? Ne gibi düzenlemeler yapabilirim? Donatı olarak da fi16 ve fi14 kullanmakta özen göstermem gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim..
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

yazdığınız şekilde projemde uygulanmış vaziyette zaten. başka bir yöntem var mıydı ?
kalınlık artırırsanız aksine donatı artar. donatı aralığını artırmak için basit iki yolunuz var. ya donatı çapını artıracaksınız ( ki bu proje için sadece temel de bile olsa 18 mm çaplı donatı seçimi son derece mantıklı ve izah edilebilir olur) yada döşeme kalınlığını düşüreceksiniz. döşeme kalınlığını 90 cm yaptığınızda 16/13 kurtarıyor. ancak bazı bölgelerde max taban basıncını aşıyor. bence ihmal edilebilir düzeyde. bu konuyu da geoteknikçiniz ile görüşebilirsiniz.
bir başka tavsiyemi de yinelemek istiyorum. 40/150 - 30/140 gibi perde boyutunda ve yakın olan kolonları perde olarak modelleyin.

Olcay bey yorumunuz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi 90 cm yaptım ve kolonları da düzelttim donatı güzel attı şuan. Fakat bodrum kattaki perdem(P11) radye döşemesi zımbalama güvenliği sağlanmıyor hatası veriyor. boyutları değiştirdim donatı ile oynadım, zımbalama donatısı da ekledim çözülmedi maalesef. Bir de sizce 90 cm temel kalınlığı bu proje için yeterli olur mu ?

Ekli dosyalar

• proje1111.cde
    20.1 MB · Görüntüleme: 6
30/130 kolonları da mimari sıkıntı yoksa perde yapmanızı tavsiye ederim.
asıl sorum şu zımbalama sorunu olan perde dışına radye temeli büyütme imkanı var mı ? ( p6 perdesinde olduğu gibi veya uzun kenara paralel 50 cm kadar )
90 cm temel kalınlığının uygun olduğunu düşünüyorum bu arada. taban basınçları da gayet uygun...

Ekli dosyalar

• zımbalama.png
    zımbalama.png
    538.4 KB · Görüntüleme: 17
Merhaba,
-bahsettiğiniz p11 perdesinde 1.7 ye yakın zımbalama oranını büyük çaplı ve sık aralıklı zımbalama donatısı ekleyip kurtarmak yerine ilgili perdeyi tüm katlarda 170x30 luk kolona dönüştürebilirsiniz ki radye temelin bu şekilde olduğu durumda ilgili sorun çözülüyor.
-asansör ve makine dairesi katındaki kirişlere duvar basmayacağı için kiriş duvar yüklerini kaldırabilirsiniz.
-yapıyı tek yükleme durumu opsiyonunu seçerek kullanmalısınız bodrum toprak perdeleri yapıyı bodrum kat boyunca en az 3 taraftan çevrelemeli.
-statik ve dinamik toprak basıncı yüklemelerini geoteknik rapordan alıp ya da tbdy 2018 bölüm 16.11 deki formüllere göre hesaplayıp programa tanımlayıp toprak perdelerine perde yatay yük olarak etkitiniz ki donatı düzenini etkileyecektir.
-ekteki öneri proje dosyasında statik ve dinamik toprak basıncı yüklemelerini tanımlamadan yaptığım düzenlemede proje hata vermiyor.

öneri proje dosyası ektedir,nihai karar sizlerin.kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• -PROJE1111- ÖNERİ.cde
    23 MB · Görüntüleme: 6
Geri