Temelden gelen filiz 24 adet, ayrıca 12fi16 var

Levent bey merhabalar, Benzer bir durum ile bende bir projemde karşılaştım. Konuyu incelediğimde farkettim. Projede (s6,s8,s11- s12 nolu kolonlarda)- böyle bir donatı fazlalığı mevcut.. İnceleyebilirseniz arkadaşlar da istifade eder.

Ekli dosyalar

• Kolon açılımında- plandan fazla donatı görünüyor..cde
    2 MB · Görüntüleme: 13
Levent bey merhabalar, Benzer bir durum ile bende bir projemde karşılaştım. Konuyu incelediğimde farkettim. Projede (s6,s8,s11- s12 nolu kolonlarda)- böyle bir donatı fazlalığı mevcut.. İnceleyebilirseniz arkadaşlar da istifade eder.
Data girişinin ekteki gibi olması gerekir. ( Perde kalınlığı 420/16= 29 cm. ve Rijit bodrumsuz çözüm )

Ekli dosyalar

• şş_Kolon açılımında- plandan fazla donatı görünüyor..cde
    2.2 MB · Görüntüleme: 11
Evet şükrü bey, ama geometri kontrolü olarak bir sıkıntı gözükmüyor. Burda subasman katı kendi içinde ayrı bir kat olarak tanımladığımız için mi, böyle oluyor . Siz kat yüksekliğine dahil edilmiş bir subasman perdesinden bahsediyorsunuz. O durumda kat yüksekliğinin 1/16 sı şeklinde geometri hatası olarak program uyarıyor.

Evet şükrü bey, ama geometri kontrolü olarak bir sıkıntı gözükmüyor. Burda subasman katı kendi içinde ayrı bir kat olarak tanımladığımız için mi, böyle oluyor . Siz kat yüksekliğine dahil edilmiş bir subasman perdesinden bahsediyorsunuz. O durumda kat yüksekliğinin 1/16 sı şeklinde geometri hatası olarak program uyarıyor.
Katlar nasıl tanımlanırsa program o şekilde hesaplar, data girişi her zaman kullanıcı sorumluluğundadır. Kat yüksekliği temel üst kotundan başlar. ( TBDY2018 sayfa 16 )

1663743267253.png

Peki bizim bu şekilde 130 cm şeklinde bir bodrum katı tanımlamamız, subasman perdesi olarak hatalı bir yöntemmidir.

Merhaba,
Eklediğiniz projede kolonlarda gereksiz filiz çizilmesi diyafram(döşeme) olmayan subasman katının ayrı bir kat olarak modellenmesinden ve subasman katındaki donatıların üst katta faklı olmasından kaynaklanıyor. Bu durumu notlarımız arasına aldık. Subasman yüksekliği zemin kat yüksekliğine ilave edilerek modellenirse kolon filizleri doğru çizilmektedir.
Subasman katında diyafram (döşeme) olmadığı için katın rijit kabul edilmemesi gerekir.
İyi çalışmalar

Peki bizim bu şekilde 130 cm şeklinde bir bodrum katı tanımlamamız, subasman perdesi olarak hatalı bir yöntemmidir.
Diyafram olmayan katın ayrı bir kat olarak tanımlanması analiz modeli açısından hatalı olmaz. Ancak diyafram olmayan katlarda devrilme ve bazı düzensizlik kontrolleri yapılmaz.

Subasman katında, bodrum kat gibi rijit kat olarak modellenmemesi gerekiyor . Sadece temel rijit kat olacak o halde.
Döşeme olmaması durumunda katın rijit kabul edilmemesi gerekiyor. Şükrü Şahin Beyin de eklediği örnekte olduğu gibi subasman yüksekliğinin zemin kat yüksekliğine ilave ederek tanımlanması daha doğru model olur.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Geri