Toprak yükü radye temele nasıl girilir

ANKA

Üye
Merhaba
çalışmış olduğum projede belediye benden toprak yükünü temele etkitmemi istedi bende toprağın kütlesini bulup F=P/A yapıp bütün temelin alanına etkiterek bi değer verdim ama kurumdaki mühendis bu şekilde yanlış olacağını söyledi
Sorum şu ki yaptığım doğru mu?
Değilse doğru yöntem nedir?
idecad model ve mimari ektedir.
Teşekkürler iyi çalışmalar.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,
Radye temel üzerindeki toprak yükü radye ayarlarında kaplama yüküne ilave edilebilir. "Alan yükü= toprak birim hacim ağırlığı*toprak dolgu yüksekliği" olarak hesaplanabilir.

1630414643110.png

Bodrum çevre perdelerine toprak yükü etkitilecekse, tbdy 2018 madde16.11 tablo16.6' yı inceleyebilirsiniz.

İyi çalışmalar

Merhaba,
Radye temel üzerindeki toprak yükü radye ayarlarında kaplama yüküne ilave edilebilir. "Alan yükü= toprak birim hacim ağırlığı*toprak dolgu yüksekliği" olarak hesaplanabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 20312

Bodrum çevre perdelerine toprak yükü etkitilecekse, tbdy 2018 madde16.11 tablo16.6' yı inceleyebilirsiniz.

Levent Bey zaten öyle yapıyorum ama temelin tamamında toprak yükü yok bir kısmında var ve temele alansal bir yük tanımlaması yapamıyorum idecadde sanırım tamamına yüklediğimde de 4 ton/m2 gibi bi değer girmem gerektiğini söylüyor belediye mimariyi inceleyebilirseniz

levent bey zaten öyle yapıyorum ama temelin tamamında toprak yükü yok bir kısmında var ve temele alansal bir yük tanımlaması yapamıyorum idecadde sanırım tamamına yüklediğimde de 4 ton/m2 gibi bi değer girmem gerektiğini söylüyor belediye mimariyi inceleyebilirseniz

Belli bir alanda toprak dolgu varsa radye temeli, radye kenarı bölebilir ve sadece o alana ilave kaplama yükü tanımlayabilirsiniz.
Alternatif olarak, alansal yükü noktasal yüke çevirip, "Noktasal radye yükü" komutu ile küçük aralıklarla (Örneğin 25 cm.) yük tanımı yapabilirsiniz. Noktasal yükü belli alanda tekrarlı olarak kullanmak için "Gelişmiş Obje Çoğalt" komutundan yararlanabilirsiniz.

Geri