Uç Noktası Edit Komutu

İsmail Hakkı BESLER

Administrator
7 versiyonuna kadar sadece planda çalışan "Uç Noktası Edit" komutu 8 versiyonuyla birlikte 3 boyutta çalışır hale getirilerek kullanımı kolaylaştırılmıştır. 8 versiyonunda planda ve uç boyutta bu özelliği kullanmak için objeyi seçip uç noktasını alıp istediğimiz yeni yere götürebiliyoruz. Eski 7 versiyonunda ayrıca fazladan "Uç noktası edit" komutunu tıklamak gerekiyordu.

Re: Uç Noktası Edit

İsmail bey kendi adıma, söylediğinizin farkındayım, 3 boyutta uç nokta edit oluyor ama. 7 versiyondaki uç nokta editin yerini tutmuyor. Farklılıklar var. 7 versiyondakinin getirdiği başka kolaylıklar vardı. Farkı yada eksikliği gözden geçirip yazacağım. Komutun kalmasında sakınca varsa bilemiyorum. Ama başkaca kalkabileceğini düşündüğüm komutlar var.

NYILMAZ":2xv27420' Alıntı:
İsmail bey kendi adıma, söylediğinizin farkındayım, 3 boyutta uç nokta edit oluyor ama. 7 versiyondaki uç nokta editin yerini tutmuyor. Farklılıklar var. 7 versiyondakinin getirdiği başka kolaylıklar vardı. Farkı yada eksikliği gözden geçirip yazacağım. Komutun kalmasında sakınca varsa bilemiyorum. Ama başkaca kalkabileceğini düşündüğüm komutlar var.

Nedim 7 versiyonunda olan bahsettiğin kolaylıkları ve farklılıkları çok basit bir örnekle izah edebilirmisin lütfen.

Teşekkürler

İsmail Bey,
Size iki resim gönderiyorum. Bu resimlerden farkın biri anlaşılıyor. Bilginize....

Ekli dosyalar

• Screenshot 2015-01-20 19.01.46.png
    Screenshot 2015-01-20 19.01.46.png
    236.2 KB · Görüntüleme: 3,980
  • Screenshot 2015-01-20 19.01.24.png
    Screenshot 2015-01-20 19.01.24.png
    189.4 KB · Görüntüleme: 3,980

İbrahim bey,
V7 de objenin bir parçasını kaldırıyorsun. Bu güzel avantaj. Aynı düğüm noktasına birden fazla obje bağlı olduğunda hatanın nereden kaynaklandığı bulmak için o objeleri silmeden tek tek kaldırıp bir kenara koyduğum oluyor. Bunları tespit etmekte çok faydalı oluyor. Yoksa düğüm noktası taşı komutu V8'dekinin yerini tutuyor. Belki farkı V8 de o noktaya bağlı olanların hepsini taşımıyor. Sonuçta benim sevdiğim, çok faydalandığım ve resimlerden de anlaşılacağı üzere ana ikon menüye de ilave ettiğim bir komut. Belki bir çok arkadaş komutun varlığından bile haberdar olmayabilir.

Nedim Bey haklısınız ben sizin düşündüğünüz gibi bakmamışım özür dilerim.

Nedim Bey selamlar,
tek duvarı seçip, ucundan tutup taşıdığınızda, istediğiniz şekilde uç noktası edit yapıldığını göreceksiniz. Sizin resmini paylaştığınız durum komutun 2. uygulanış şeklidir. Birbirine düğüm noktasından bağlı 2 duvarı (veya çizgiyi veya kirişi vb) seçip
ortak düğüm noktalarından taşırsanız, düğüm noktası taşı ile aynı mantıkta birlikte hareket edecektir. Tercihe bağlı olarak iki şekilde de kullanılabilir.

Nedim Bey, hangi elemanı uç noktası edit yapmak istiyorsanız sadece o elemanı seçmeniz yeterli oluyor. Yeni uç noktası edit ayrıca , örnekte gösterdiğiniz üzere birden fazla elemanının ucunu birlikte de taşıyabiliyor. Ekrana çıkan diyalogda öteleme bilgisi de verebiliyoruz. Hem planda hem de 3 boyutta çalışıyor.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    34.5 KB · Görüntüleme: 3,944
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    39.6 KB · Görüntüleme: 3,943
Arzu Hanım, Hakan Bey, :)
İkinizin dediğini biliyorum da benim dediğim ikinizin dediğinden de farklı birşey. Düğüm noktası taşı farklı bir şey; o düğün noktasına bağlı olan her şey taşınıyor. Benim size gönderdiğim örnek resimde dikkat edilmesi gereken şey farklı. Dikkat ederseniz ucu taşınan obje K4 kirişinin iki parçasından biri. Eğer K4 kirişinin sağ ucunu yada sol ucunu taşıyacak olsaydık sizin söyledikleriniz yeterli ve tamamdı. Oysa ben bölünmüş bir K4 kirişinin ortadaki parçalarından birinin ucunu edit etmek istiyorum. Bu durumda diğer parçasının ucu da peşinden geliyor. Sanırım büyük yazınca anlaşılmıştır :) Bkz yeni resim ...

Ekli dosyalar

• Screenshot 2015-01-22 00.19.36.png
    Screenshot 2015-01-22 00.19.36.png
    185.2 KB · Görüntüleme: 3,892
NYILMAZ":3peuq0b0' Alıntı:
Arzu Hanım, Hakan Bey, :)
İkinizin dediğini biliyorum da benim dediğim ikinizin dediğinden de farklı birşey. Düğüm noktası taşı farklı bir şey; o düğün noktasına bağlı olan her şey taşınıyor. Benim size gönderdiğim örnek resimde dikkat edilmesi gereken şey farklı. Dikkat ederseniz ucu taşınan obje K4 kirişinin iki parçasından biri. Eğer K4 kirişinin sağ ucunu yada sol ucunu taşıyacak olsaydık sizin söyledikleriniz yeterli ve tamamdı. Oysa ben bölünmüş bir K4 kirişinin ortadaki parçalarından birinin ucunu edit etmek istiyorum. Bu durumda diğer parçasının ucu da peşinden geliyor. Sanırım büyük yazınca anlaşılmıştır :) Bkz yeni resim ...

Merhaba Nedim Bey,

Klavyeden Ctrl tuşuna basılı tutarak objenin bölünen parçalarından herhangi birini seçebilir ve seçilen parçanın düğüm noktasını taşıyabilirsiniz.

İyi çalışmalar

Levent Özpak":1uds3j0u' Alıntı:
Merhaba Nedim Bey,

Klavyeden Ctrl tuşuna basılı tutarak objenin bölünen parçalarından herhangi birini seçebilir ve seçilen parçanın düğüm noktasını taşıyabilirsiniz.

İyi çalışmalar

İşte doğru cevap bu :) Küçük yazılmış ama son noktayı koymuş...

NYILMAZ":2spkroxk' Alıntı:
Levent Özpak":2spkroxk' Alıntı:
Merhaba Nedim Bey,

İyi çalışmalar

Nedim merhaba, konuyu takip edenler daha kolay anlasınlar diye ben Arzu ve Hakanın cevaplarını bold yapmıştım. Şimdi Leventin yanıtını da bold yapacağım.

Ismail Hakki Besler":12rbd8g0' Alıntı:
NYILMAZ":12rbd8g0' Alıntı:
Levent Özpak":12rbd8g0' Alıntı:
Merhaba Nedim Bey,

İyi çalışmalar

Nedim merhaba, konuyu takip edenler daha kolay anlasınlar diye ben Arzu ve Hakanın cevaplarını bold yapmıştım. Şimdi Leventin yanıtını da bold yapacağım.

İsmail Bey, sorun yok ben arkadaşlara takılmak için söylüyordum.

Geri