Uluslararası Yönetmelikler içeren idecad v11

Hakan Şahin

Administrator
sayın kullanıcılarımız,

v11 deneme sürümünü ingilizce olarak yayımlanmıştır. Aşağıdaki linklere tıklayarak indirebilirsiniz.

ideCAD Structural v11 Trial
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

ideCAD Architectural v11 Trial

Deneme sürümünde süre ve kat sınırlaması yoktur. Asıl sürümle aynı özelliklere sahiptir. Sadece deneme sürümü ile kaydedilen dosya ticari sürüm ile açılamaz ve raporlar ile çizimleri kağıda bastıramazsınız.

v11 Türkçe versiyonları 2024 ilk çeyreğinde yayınlanacaktır.

programı indirdim... sorunsuz kurdum... ama program açınca User login and internet connection is required to use trial program. şeklinde hata veriyor... tamam deyince program kapanıyor... bilgisayarda internet var bu arada... çözümü var mı...

Merhaba. Bu deneme sürümünü kurduğumuzda daha önce kurulu olan 10.94 versiyonu da kullanabilir miyiz?

Uzun yıllardır Idecad kullanıyorum. Yıllardır R-aşık probleminin çözülmesini bekliyorum. V11'i indirip ilk denediğim şey de bu oldu. Gene hüsran, gene hayal kırıklığı. Acaba emekli olup bir sahil kasabasına yerleşmeden önce bu problemin çözüldüğünü görebilecek miyim?

Uzun yıllardır Idecad kullanıyorum. Yıllardır R-aşık probleminin çözülmesini bekliyorum. V11'i indirip ilk denediğim şey de bu oldu. Gene hüsran, gene hayal kırıklığı. Acaba emekli olup bir sahil kasabasına yerleşmeden önce bu problemin çözüldüğünü görebilecek miyim?
kesinlikle size katılıyorum,
R aşık,
Uzay aşık,
Uzay çatı,

ve bunlara uygun bağlantılar (hiç yok)

programda olan ama bizim kullanamadığımız özellikler.

V11 çalışmaları bu ara çelik ağırlıklı ilerliyor, belki bu konulara da girerler.

ayrıca programda olup da kullanamadığımız yada tam anlamıyla çözüm üretmeyen diğer bazı özellikler:

Betonarme Havuz,
Çelik merdiven,
IFC veri alışverişi,
Tekla veri aktarımı,
Çelik markalama,
Çelik bağlantılar (kullanıcı tanımlı şart),
Çelik bağlantı hesapları (genel bir çözüm aracı yada başkaca programlarla veri paylaşımı)

kesinlikle size katılıyorum,
R aşık,
Uzay aşık,
Uzay çatı,

ve bunlara uygun bağlantılar (hiç yok)

programda olan ama bizim kullanamadığımız özellikler.

V11 çalışmaları bu ara çelik ağırlıklı ilerliyor, belki bu konulara da girerler.

ayrıca programda olup da kullanamadığımız yada tam anlamıyla çözüm üretmeyen diğer bazı özellikler:

Betonarme Havuz,
Çelik merdiven,
IFC veri alışverişi,
Tekla veri aktarımı,
Çelik markalama,
Çelik bağlantılar (kullanıcı tanımlı şart),
Çelik bağlantı hesapları (genel bir çözüm aracı yada başkaca programlarla veri paylaşımı)
Bir düşünün ki iki makas aralığı 10 metre veya bunun üzerinde. Yetmedi GES paneli döşeyecekler ve kar yükü de olan bir bölge. Bunu aşabilmek için ya çatı makasıyla aynı malzemeyi kullanmanız lazım ya da kafes sisteme geçmeniz gerekiyor. İşte bu noktada R aşık ve uzay aşık olmazsa olmaz bir ihtiyaç. Uzay aşık bir şekilde sorunlu da olsa çalışıyor ama bayağı zahmetli. Hata veren aşığın ötelemeleriyle oynayarak hata vermeyene dek sabrederseniz zor da olsa çalışıyor ama R aşık tamamen kullanım dışı. Idecad'in bunun için önerisi kafes sistemi kiriş bileşenleri şeklinde tek tek oluşturmak ama bu da hem çok zahmetli hem de de uygulaması bazen mümkün değil. Öyle ki siz kafesi tek tek oluşturup makas açısına göre döndürseniz bile makasların birbirine paralel olmadığı durumlarda her aşık bileşeni için bunu tekrarlamanız gerekiyor. Bu da projeye harcadığınız toplam süreden daha fazla bir emek ve zaman kaybı. Ne diyelim artık umarım bu feryadımıza kulak verirler bu sefer ve V11 deneme sürümü yerine asıl sürümle bu sorunları çözmüş olarak karşımıza gelir. Selam ve sevgiler.

v11 programına bir türlü giremiyorum, idecad foruma girmek için kullandığım mail ve şifremi kullandım ama, şifre mail adresi uyuşmuyor diyor.

V11 ile güncellenmesini beklediğimiz ,
-sürekli temel ve bağ kirişler için 12 metre"yi geçen donatı boyları sorunu
-bağ kirişlerinde benzer kirişlerin çiziminin ortak verilebilmesi
( bu iki talebi özellikle geniş açıklık endüstri yapılarının modellenmesi için önemli sayıyorum ) .
- özellikle tek katlı ve/veya devam etmeyen kolon ve perdeler için boyuna donatıların filiz bırakılmadan çizilmesi hususu (yok veya ben göremedim)
-döşeme kenarı ile farklı kotlarda (aynı düğüm noktalarını içeren) döşeme çizimi ( döşeme kenarına da kot verilebilmesi )
-perdelere bağlanan kirişlerin komşu kirişlerle opsiyonel olarak birlikte çizilebilmesi ( özellikle dişli döşemeler için )

hususlarını dikkate alınmasını önemli buluyorum.
iyi çalışmalar.

-sürekli temel ve bağ kirişler için 12 metre"yi geçen donatı boyları sorunu
Bu isteğiniz notlarımız arasındadır.

-bağ kirişlerinde benzer kirişlerin çiziminin ortak verilebilmesi
Bu isteğinizi notlarımıza alıyorum

- özellikle tek katlı ve/veya devam etmeyen kolon ve perdeler için boyuna donatıların filiz bırakılmadan çizilmesi hususu (yok veya ben göremedim)
Bu isteğiniz 11 versiyonunda yapılmıştır.

-döşeme kenarı ile farklı kotlarda (aynı düğüm noktalarını içeren) döşeme çizimi ( döşeme kenarına da kot verilebilmesi )
Farklı kotlardaki döşeme ve döşeme kenarı objeleri farklı katmanlara atanarak bu işlem yapılabilir.
Forum sayfasındaki örneği inceleyebilirsiniz. Ayrıca döşeme kenarlarına kot verilebilme olanağı istek olarak notlarımızdadır

-perdelere bağlanan kirişlerin komşu kirişlerle opsiyonel olarak birlikte çizilebilmesi ( özellikle dişli döşemeler için )
Bu isteğiniz notlarımız arasındadır.

sayın kullanıcılarımız,

v11 deneme sürümünü ingilizce olarak yayımlanmıştır. Aşağıdaki linklere tıklayarak indirebilirsiniz.

ideCAD Structural v11 Trial

ideCAD Architectural v11 Trial

Deneme sürümünde süre ve kat sınırlaması yoktur. Asıl sürümle aynı özelliklere sahiptir. Sadece deneme sürümü ile kaydedilen dosya ticari sürüm ile açılamaz ve raporlar ile çizimleri kağıda bastıramazsınız.

v11 Türkçe versiyonları 2024 ilk çeyreğinde yayınlanacaktır.
bence mimari için v11 ismi verilmemeli. Mimari anlamda sadece hata düzeltmeleriyle sınırlı bir güncelleme. Yeni bir pencere kapı oluşturma işlemi bile hala işlevsel hale gelmemiş.

Kesinlikle başka bir isim verilmeli haklısınız @Mehmet Erdemir
bizim seneler önce başlattığımız Mimari - Statik Entegrasyonu türkiyede de kullanılan bir mimari program kendi mimari programlarının içine “statik analiz modeli oluşturma” olanağı olarak eklemiş.
Yine cad olarak yaygın kullanılan bir firmanın “Aec koleksiyonu” diye adlandırdırdığı paket içersinde mimari - statik entegrasyon olduğu söyleniyor.
V11 ile beraber biz idecad olarak “One aec” ismini koymayı uygun gördük.
One aec iş akışında ideCAD, fiziksel (mimari) modeli temel alan bir Yapısal Analitik Model oluşturur. Yapısal Analitik Model, arka planda Fiziksel Model ile eş zamanlı olarak oluşturulur. Fiziksel Model zaman içinde değiştikçe, ilgili Yapısal Analitik Model de otomatik olarak güncellenir. Yapısal Analitik Model ayrı bir model değildir; daha çok Fiziksel Modelin basitleştirilmiş bir temsiline benzer.

Merhaba şu anda bazı ülkeler ve yönetmelikleri için seçim yapılabilmekte yeni demoda. Daha fazla ülke seçeneği eklenecek mi?

Geri