Son sürüm güncelleme yayınlandı (Lisanslı ve Deneme sürümü)

Zemin Emniyet Gerilmesi Arttırım Oranı

Merhabalar.. 2007 D.Y. göre A,B,C grubu zeminlerde %50 arttırım yapabiliyorduk. Idecad v10'da bu seçeneği göremedim. Sorum şu: acaba programda bu seçeneği ben mi göremedim yoksa 2018 yönetmeliğine göre bu seçenek kaldırıldı mı?

Re: Zemin Emniyet Gerilmesi Arttırım Oranı

huseyinakkus56":3f1dzmar' Alıntı:
Merhabalar.. 2007 D.Y. göre A,B,C grubu zeminlerde %50 arttırım yapabiliyorduk. Idecad v10'da bu seçeneği göremedim. Sorum şu: acaba programda bu seçeneği ben mi göremedim yoksa 2018 yönetmeliğine göre bu seçenek kaldırıldı mı?
2018 yönetmeligine gore bu arttirim yapilmiyor.

Re: ideCAD Statik IDS v10 Yayınlandı

nonlineer analiz yaptıktan sonra raporlarda performansla ilgili bir başlık görünmüyor bu sonuçlar nereden okunuyor ? daha doğrusu bu analizi yaptığımızı bile anlayamıyoruz herhangi bir yerde herhangi bir veri bulamadım ?

Bys=6 ike. Kule kattan dolayı bys=5 olmasını nasıl aşacagız acaba. Kule katı hesaba katmaması gerekmezmi.

yusuf15hira17":z78u5mo1' Alıntı:
Bys=6 ike. Kule kattan dolayı bys=5 olmasını nasıl aşacagız acaba. Kule katı hesaba katmaması gerekmezmi.

v10.02'de Kat ayarları penceresinde "rijit kat" işaretlemesinin yanına "çatı katı" işaretlemesi de eklendi. Son katta burayı işaretleyin.

yusuf15hira17":7omhrvu0' Alıntı:
Asansor katini isaretleyin ve siharbazda yukaridan asagiya kayit asamasina kadar gelip, kayit yapip analiz yapin. Bu durumda asansor kulesini toplam Hn e katmaz program.

Sanırım beceremiyorum görselle yardımcı olabilirmisiniz ismail bey. cok memnun olurum.şimdiden teşekkür ederim.
Ismail Hakki Besler":39m902i4' Alıntı:
yusuf15hira17":39m902i4' Alıntı:
Asansor katini isaretleyin ve siharbazda yukaridan asagiya kayit asamasina kadar gelip, kayit yapip analiz yapin. Bu durumda asansor kulesini toplam Hn e katmaz program.

yusuf15hira17":3bqdr6db' Alıntı:
Sanırım beceremiyorum görselle yardımcı olabilirmisiniz ismail bey. cok memnun olurum.şimdiden teşekkür ederim.
Ismail Hakki Besler":3bqdr6db' Alıntı:
yusuf15hira17":3bqdr6db' Alıntı:
Maalesef bilgisayar basinda degilim.

bana da yardımcı olursanız çok sevinirim. daha önce yaptığımız üç tane işin performans analizi talep ediliyor bazı tadilatlar nedeniyle bunu nasıl yapacağımla ilgili bir fikrim yok şuan.

Zumre":10tl2imp' Alıntı:
banada yardımcı olursanız çok sevinirim. daha önce yaptığımız üç tane işin performans analizi talep ediliyor bazı tadilatlar nedeniyle bunu nasıl yapacağımla ilgili bir fikrim yok şuan.
Analiz menusunun altinda itme analizi secenegi var. Analiz yapip yapiyi DGT ile tasarladiktan sonra (yeni yapilan yapilar icin) bu SGDT asamasini yapiyorsunuz. Pazartesi arkadaslar detayli yardimci olurlar.

Rijit kat sekmesinin yanındaki çatı sekmesini farketmemişim sorunumu çözdü. Teşekkür ederim ilginiz için ismail bey. Mafiamx isimli arkadasada teşekkür ederim buarada.

ZEMİN EMNYETİ OLUMSUZ

G'+Q'-Ey'-0.3Ex'+0.3Ez KOMBİNASYONUNDA MAKSİMUM ZEMİN EMNİYET GERİLMESİ 20.53 ÇIKIYOR BU DEĞERİ ANALİZ SONUÇLARINDAN DA GÖREMİYORUM ,HESAP RAPORUNDAN DA GÖREMİYORUM.
HESAP RAPORUNDA MAX GERİLME 15.02 VAR. bir yerlerde bir sorun var ilgilenirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• ahmet tasdemir.cde
    3.9 MB · Görüntüleme: 382
Re: ZEMİN EMNYETİ OLUMSUZ

ottomancagatay":mkrjemf9' Alıntı:
G'+Q'-Ey'-0.3Ex'+0.3Ez KOMBİNASYONUNDA MAKSİMUM ZEMİN EMNİYET GERİLMESİ 20.53 ÇIKIYOR BU DEĞERİ ANALİZ SONUÇLARINDAN DA GÖREMİYORUM ,HESAP RAPORUNDAN DA GÖREMİYORUM.
HESAP RAPORUNDA MAX GERİLME 15.02 VAR. bir yerlerde bir sorun var ilgilenirseniz sevinirim.

Zemin tasima gucunuz kac zemin raporunda verilen. Eger bu deger Zemin emniyet gerilmesi olarak verilmis ve mesela degeri 15 ise Zemin tasima gucunuz yaklasik 37.5 gibi alinabilir. Yaklasik 2.5 kati gibi.

Buyuk harf kullanmanizin ozel bir sebebi var mi. Sonraki mesajlarinizda lutfen buyuk harf kullanmayin. Okumayi ve takip etmeyi zorlastiriyor.

ottomancagatay":1yjandfp' Alıntı:

Merhaba;
Eklediğiniz dosyayı indirip analiz edip rapor alınca istediğiniz sonucu verdiği görülüyor.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• GERİLME.JPG
    GERİLME.JPG
    71.1 KB · Görüntüleme: 10,643

ottomancagatay":25lo1sl0' Alıntı:
Bu proje teknik serviste incelenmiş, ve argeye bildirilmiş. Projede sorun yok. Program içindeki kombinasyonlar ham değerler. Raporda basılan değerler ise bodrumlu binalarda deprem yönetmeliği 4.10 uyarınca birleştirilmiş değerler.
Radye donatı hespları ve zemin gerilme kontrolleri birleştirilmiş değerlere göre yapılıyor. İleriki versiyonlarda kolon kiriş diloglarında olduğu gibi zemin gerilmelerinde de ham sonuçlar tasarım sonuçları gibi ekstra bilgiler verebiliriz.

Kolon kesme kuvveti, perde Mdev ve döşeme gerilme uyarıları

Merhabalar

Projemi 8.62 de analiz ettiğimde hiç bu tür sorunlarla karşılaşmadım. Malum yönetmelik değişikliğinden ötürü bir çok hesap değişti böylece mevcut projemin de birçok kesiti değişti.Normalde bu projeyi yılbaşından önce eski yönetmeliğe göre hazırlamıştık ama mimaride meydana gelen değişikliklerden dolayı yılbaşından önce onaylatamadık ve eski çizimlerimi ve raporu belediye haklı olarak kabul etmedi.

Analizimi yapınca başlıkta belirttiğim rapordaki hataları gideremiyorum.
(projemin spektral ivme katsaysı 0.83 olduğu için DTS:1 seçiliyo, döşeme sisteminin çoğunluğu asmolen olmasına rağmen yönetmeliğe uymadığı için asmolen döşemeyi seçemedim, kirişli sistemi seçip sihirbazın ilerleyen sekmelerinde süneklik düzeyi: Karma, R Katsayılarını ise X ve Y yönlerinde 5(A22) seçip analizi yaptım.)

Devrilme için yönetmelikteki 4.3.4.2 maddesindeki 4/5R formülünü uygulayıp analiz yaptığımda ise perdelerde daha çok hatalar ortaya çıkıyor.
projemi bu haliyle sadece yönetmelikteki belirttiğim hataları giderebileceğim tavsiyelerinizi bekliyorum.

Her analizimde yedek dosyam üzerinden düzeltmelerimi yapıp analiz yaptım. Öbür türlü program kasılıp daha farklı hatalar veriyordu. Buna rağmen dosya boyutum yaklaşık 240 mb burda da bir anormallik var mı bilmiyorum?

Günlerden pazar ama müsait olan tecrübeli ve ilgili büyüklerden mümkünse bugün yardım rica ediyorum.
Şimdiden teşekkürler.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ismail Hakki Besler":3u4zjr9x' Alıntı:
ottomancagatay":3u4zjr9x' Alıntı:
Bu proje teknik serviste incelenmiş, ve argeye bildirilmiş. Projede sorun yok. Program içindeki kombinasyonlar ham değerler. Raporda basılan değerler ise bodrumlu binalarda deprem yönetmeliği 4.10 uyarınca birleştirilmiş değerler.
Radye donatı hespları ve zemin gerilme kontrolleri birleştirilmiş değerlere göre yapılıyor. İleriki versiyonlarda kolon kiriş diloglarında olduğu gibi zemin gerilmelerinde de ham sonuçlar tasarım sonuçları gibi ekstra bilgiler verebiliriz.

büyük harflerle bilinçli şekilde yazmadım öncelikle onu belirteyim kusura bakmayın.

bize daha önce taşıma gücünü 3 e bölüp bize çıkan değeri veriyorlardı. 3 e bölünmeden önce çıkan taşıma gücü 15 cm oturmaya göre hesaplanan taşıma gücü idi ve 3 bölünce 5 cm oturma için sınırlandırmış oluyorduk.

Geoteknik mühendisinin 16.8.3.2 göre vermiş olduğu zemin emniyet gerilmesi 200 kpa , zemin taşıma gücü 500 kpa . yatak katsayısı 2400 kn/m3. Biraz karışıklık oldu bende, yeni güncelleme ile taşıma gücü giriyoruz artık, ama hesap raporunda zemin emniyet gerilmesi olarak kıyaslıyor,hesap raporunda gerilme dediği taşıma gücü mü raporda isim yanlışlığımı var burayı idrak edemedim.Zemin emniyet gerilmesini hesaplıyormu program ?

2m proje":3u4zjr9x' Alıntı:
ottomancagatay":3u4zjr9x' Alıntı:

Merhaba;
Eklediğiniz dosyayı indirip analiz edip rapor alınca istediğiniz sonucu verdiği görülüyor.

Saygılarımla.

bu kısımı kastetmemiştim sonlu eleman radye sonuclarından bahsetmiştim. Teşekkür ederim ilginiz için.

Re: Kolon kesme kuvveti, perde Mdev ve döşeme gerilme uyarıl

Merhaba
Forumda
"ideCAD Statik IDS v1O Hakkında sorularım"
başlıklı bölümünde Sn İsmail Hakkı BESLER'in verdiği cevapları okuyunuz.

Ünver ÖZCAN

ottomancagatay":wg5ij9p6' Alıntı:
Geoteknik mühendisinin 16.8.3.2 göre vermiş olduğu zemin emniyet gerilmesi 200 kpa , zemin taşıma gücü 500 kpa . yatak katsayısı 2400 kn/m3. Biraz karışıklık oldu bende, yeni güncelleme ile taşıma gücü giriyoruz artık, ama hesap raporunda zemin emniyet gerilmesi olarak kıyaslıyor,hesap raporunda gerilme dediği taşıma gücü mü raporda isim yanlışlığımı var burayı idrak edemedim.Zemin emniyet gerilmesini hesaplıyormu program ?

Size verilen 500 kpa zemin taşıma gücü, eğer karakteristik ise bu değeri (500/1.4) 1.4 e bölerek 357 kpa, yani 357 kn/m2 bulursunuz. Programda zemin taşıma gucu alanında birimi kn yapıp bu değeri giriniz. Bu değerin tf/m2 karşılığı 37 tf/m2 dir

Ekli dosyalar

• zemin tasima gucu.png
    zemin tasima gucu.png
    43.4 KB · Görüntüleme: 10,882

Ismail Hakki Besler":5k2e3zg0' Alıntı:
Zumre":5k2e3zg0' Alıntı:
banada yardımcı olursanız çok sevinirim. daha önce yaptığımız üç tane işin performans analizi talep ediliyor bazı tadilatlar nedeniyle bunu nasıl yapacağımla ilgili bir fikrim yok şuan.
Analiz menusunun altinda itme analizi secenegi var. Analiz yapip yapiyi DGT ile tasarladiktan sonra (yeni yapilan yapilar icin) bu SGDT asamasini yapiyorsunuz. Pazartesi arkadaslar detayli yardimci olurlar.

Merhaba ben dediğiniz gibi idecad bursa ile görüşüp onların tavsiyesi ile vebinar eğitiminden bu analizin nasıl yapılıp sonuçların kontrol edildiğini anladım fakat anladığım kadarıyla bu sonuçları rapora aktaramıyoruz şuan yanılıyormuyum ?
çünkü ben bulamadım raporlarda

Geri