v11 ile ilgili şu an gördüğüm konular

Merhaba;
V11 ile ilgili şu an gördüğüm üç konu var.

1. Excel metraj aktarımını bulamadım.
2. Bulon seçimlerinde listede 2 adet M36 ismi çıkıyor.
3. Radye Temel Parametrelerinde İlave Min. Donatı Aralığı Parametresi kısmı çalışmıyor.

Son düzenleme:
Merhaba;
V11 ile ilgili şu an gördüğüm iki konu var.

1. Excel metraj aktarımını bulamadım.
2. Bulon seçimlerinde listede 2 adet M36 ismi çıkıyor.
3. Radye Temel Parametrelerinde İlave Min. Donatı Aralığı Parametresi kısmı çalışmıyor.
Merhaba, eksik veya hata bildirimlerini portaldan yaparsanız daha hızlı not alınabilir.

1. Export seçeneğinde excel aktarımı var. Ben de ilk seferinde metraj raporu aldıktan sonra farklı kaydet ile excel dosyası okarak kaydedeceğimi sanmıştım. Export -> excel seçeneğinde sadece metraj değil bir çok veriyi aktarabilirsiniz.

2. Bulon seçiminde M36 iki defa var. Ben de gördüm.

3. Temelde ilave minimum aralığı bende çalışıyor.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2024-05-24 211840.png
    Ekran görüntüsü 2024-05-24 211840.png
    80.8 KB · Görüntüleme: 67
Merhaba, eksik veya hata bildirimlerini portaldan yaparsanız daha hızlı not alınabilir.

1. Export seçeneğinde excel aktarımı var. Ben de ilk seferinde metraj raporu aldıktan sonra farklı kaydet ile excel dosyası okarak kaydedeceğimi sanmıştım. Export -> excel seçeneğinde sadece metraj değil bir çok veriyi aktarabilirsiniz.

Sayın Erhan M,
Radye temelde, İlave donatılarda sıfır değerleri olanlar yönetmeliğe göre alınan değerler anlamına geliyor ise, bir mantık hatası çıkıyor.
ilavelerin max aralığını sıfır girmişsiniz, yönetmeliğin max değeri 0.9m den büyük olmalı ki sizin min değeriniz olan 0.9m yi kabul etsin.
Siz ne düşünüyorsunuz?

Saygılarımla
İyi akşamlar

Sayın Erhan M,
Radye temelde, İlave donatılarda sıfır değerleri olanlar yönetmeliğe göre alınan değerler anlamına geliyor ise, bir mantık hatası çıkıyor.
ilavelerin max aralığını sıfır girmişsiniz, yönetmeliğin max değeri 0.9m den büyük olmalı ki sizin min değeriniz olan 0.9m yi kabul etsin.
Siz ne düşünüyorsunuz?

Saygılarımla
İyi akşamlar
Kutucuklardaki değerler sıfır iken ilgili yönetmelik sınır koşullarına harfiyen uyuluyor. Ben minimum aralık 90 cm olsun demişim. Yazılıma böyle bir komut girmeseydim, donatı çapını düşürüp aralığı azaltacaktı. İlave donatı için yönetmelikte bir sınır koşul yok, ana donatı için aralık sınırı var. Ama pratikte ana donatı aralığı neyse ilave donatı aralığını da aynı yapıyoruz. Temelde genelde 20 cm ara kullanıyorum, nadiren 15 cm araya düşürüyorum.

Kutucuklardaki değerler sıfır iken ilgili yönetmelik sınır koşullarına harfiyen uyuluyor. Ben minimum aralık 90 cm olsun demişim. Yazılıma böyle bir komut girmeseydim, donatı çapını düşürüp aralığı azaltacaktı. İlave donatı için yönetmelikte bir sınır koşul yok, ana donatı için aralık sınırı var. Ama pratikte ana donatı aralığı neyse ilave donatı aralığını da aynı yapıyoruz. Temelde genelde 20 cm ara kullanıyorum, nadiren 15 cm araya düşürüyorum.
Yönetmelikte İlave donatılar için sınır yok ise kirişlerde ilave boy donatı çapınıda 8mm seçebilir o zaman.
Hangi donatı türüne ilave yapıyor isek o donatının şartlarının geçerli olduğunu düşünüyorum.

Erhan Bey,

İlginize teşekkür ediyorum.
buradan paylaşmamın sebebi forum içinde aktif olan arkadaşlarında ve tabi aynı zamanda bizimde faydamıza oluyor. Sayenizde birçok forum kullanıcısının bilgilenmiş olduğunu düşünüyorum. Excel hakkında benim gibi düşünen çok olmuştur. Sayenizde bilgilendik.

İyi akşamlar.

Sayın Erhan M,
Siz ne düşünüyorsunuz?

Saygılarımla
İyi akşamlar
Merhaba,
Döşemede, temelde veya diğer tüm elemanlarda maksimum donatı aralığını sınırlandırılmasının sebebi betonarme kesitin gerçekten de beton ve çeliğin birlikte çalışmasını sağlamak içindir. Yani, 10 cm2 donatıyı kesitin her iki ucuna koyup araya donatısız da bırakabilirdik. Bizi engelleyen şey donatılar arası mesafe kuraları ki kesitte gerilme dağılımı sebebiyle donatısız alanda zafiyet oluşmasın. Bir kere kesiti bu şekilde hazırladıktan sonra, ilave donatıyı ihtiyaç olan yere homojen dağıtmak kalıyor.

Siz temele zaten ana donatıyı 20 cm ara ile yerleştirdiniz. Artık araya ne koyarsanız koyun, iki donatı arası mesafe 20 cm in altına düşecek zaten. İlave donatılar kendi arasında mesafe kontrolü niye yapılsın ki. Fiziksel olarak oraya ana ve ilave donatılar koydunuz. Artık her hangi iki donatı arasını ölçtüğünüzde en az 20 cm çıkacak zaten.

Son düzenleme:
Erhan Bey,

İlginize teşekkür ediyorum.
buradan paylaşmamın sebebi forum içinde aktif olan arkadaşlarında ve tabi aynı zamanda bizimde faydamıza oluyor. Sayenizde birçok forum kullanıcısının bilgilenmiş olduğunu düşünüyorum. Excel hakkında benim gibi düşünen çok olmuştur. Sayenizde bilgilendik.

İyi akşamlar.
Ben de sizin gibi düşünmüştüm. :) Yakında bütün yeni özellikler ile ilgili kısa vitamin hapı şeklinde eğitim videoları geleceğini öğrendim. Şu an v11'e eklenen çok fazla özellik var ama insanın işi düşmedikçe fark edemeyeceği şeyler de çok var. Bu videolar v11 öğrenme hızımızı arttıracak.

Merhaba,
Döşemede, temelde veya diğer tüm elemanlarda maksimum donatı aralığını sınırlandırılmasının sebebi betonarme kesitin gerçekten de beton ve çeliğin birlikte çalışmasını sağlamak içindir. Yani, 10 cm2 donatıyı kesitin her iki ucuna koyup araya donatısız da bırakabilirdik. Bizi engelleyen şey donatılar arası mesafe kuraları ki kesitte gerilme dağılımı sebebiyle donatısız alanda zafiyet oluşmasın. Bir kere kesiti bu şekilde hazırladıktan sonra, ilave donatıyı ihtiyaç olan yere homojen dağıtmak kalıyor.

Siz temele zaten ana donatıyı 20 cm ara ile yerleştirdiniz. Artık araya ne koyarsanız koyun, iki donatı arası mesafe 20 cm in altına düşecek zaten. İlave donatılar kendi arasında mesafe kontrolü niye yapılsın ki. Fiziksel olarak oraya ana ve ilave donatılar koydunuz. Artık her hangi iki donatı arasını ölçtüğünüzde en az 20 cm çıkacak zaten.
Günaydın,
İlave donatılarıda, ana donatı ile aynı aralığı vermeliyiz, neden:
İlave donatı koyulmadan ana donatı ile homojen bir donatı dağılımını sağlanabiliyor iken, ilave donatı ile yapılan çözümde moment sıçramasının olduğu yerlerde (donatı hesap aksının geçtiği yerdeki maksimum moment yada ortalama momente göre daha yüksek moment olan yerlerde) fark momenti karşılayacak donatıya ilave donatı diyoruz. Bu ilave donatıyı kesitde homojenliği sağlayarak (özellikle moment homojenliğinin olmadığı yerlerde) dağıtabilmek için ana donatıların arasına eşit aralıklarla/miktarlarda koymalıyız. Ana donatı ve birbirleriyle olan mesafelerde yönetmelik sınırları içinde kalmalıyız. Proğram bu noktada ilave donatılar arası mesafeyi belirlemek için ana donatıyı dikkate alan bir yerleştirme yapıyor ise optimum sonuç elde edilebilir.

İyi çalışmalar dilerim

Geri