V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

VERSİYON 6.5000

Bolvadinim

Etkin Üye
Merhabalar..

Sayın İdeYAPI Yetkilileri;

Versiyon 6.5000'un Aralık ayı içerisinde kullanıcılara sunulacağını duymuştuk,6.500 de yapılan yenilikler ve iyileştirmeler nelerdir? Güncellemeler nezaman olacak?

Bilgilendirseniz memnun oluruz..

ideCAD 6.5 versiyonunda olması kesinleşen yeni özellikler :

• Yeni kiriş açılımları ve ek kiriş donatı opsiyonları (komple etriye sıklaştırması, mesnette opsiyonel kıvrım yapabilme, kaçıklıklı kirişlerde kısmi donatı geçişleri, vs.)
  • 2D / 3D PDF export olanağı
  • TS498 Hareketli yük azaltması
  • İlave kullanıcı yükleri raporu
  • Güçlendirme raporlarında iyileştirmeler (eleman hasar limitlerinin verilmesi, hasar sebebi yazılması vs)
  • Betonarme menülerinde ek bilgilerin verilmesi (kiriş sehim/çatlak kontrolü, kolon-kiriş birleşim bölgesi, kolon kesme güvenliği), rapor almadan değerleri inceleme imkanı
  • Objeyi perspektifte bul komutu
  • Align (hizala) ve distribute (dağıt) komutları
  • Hazır parametrik dış cephe kaplamaları: Fugalı kaplama, yalı baskısı ve terra cotta kaplamalar...
  • Birden fazla binayı (site) aynı proje içinde render alabilmek için 3 boyutlu blok export/import komutları
  • Render ayarlarında ön tanımlı çözünürlükler ve hazır kağıt boylarına göre render alabilme
  • Son yapılan render'ı geri çağır komutu
  • Otomatik adlandırmada iyileştirmeler
  • Mimari programda "Materyal Özelliklerini Değiştir" komutu
  • Projede kullanılan tüm dokuları bir dizine otomatik toplama (proje taşınmasını kolaylaştırmak amacıyla)
  • Projeyi mimari uyumlu hale getir/statik uyumlu hale getir komutları (ilgili layerların, çizim ayarlarının vs tek tuş ile otomatik kapanması)
  • Çatılara,mahal ve döşemelere alt üst yan yüz ayrı materyal tanımlayabilme
  • OSKA hakediş programı ile entegrasyon (birim poz listelerinin okunması, proje metrajının ve hesaplarının aktarılması)

Yukarıda yazılanların dışında birkaç yeni özelliği daha bu versiyona eklemeyi düşünüyoruz, güncelleştirme bu yeni özelliklerin bitirilme duruma göre zamanlanacaktır.
Program sayılan özelliklerle beraber beta sürümü olarak şu an sınırlı sayıda kullanıcıda test edilmektedir.

Teşekkürler,İdeYAPI..

Heyacanla bekliyoruz..

Mümkün olabirmi bilmiyorum ekran görüntülerini en azından güncellemeler yayınlana kadar forumda paylaşablirsek bizleri mutlu eder..

Başarılar..

Eklenecek bir kaç özzellik için öneriler.

1) Betonarme kısmında Projedeki elemanların çalışma kapasitelerinin görüntülenmesi ve Sap2000 deki gibi perspektif ekranında renklerle çalışma kapasitelerinin gösterilmesi, ve çalışma oranlarının elemanların üzerine yazılması. Özellikle kolon ve kirişler için.

2)Betonarme kısmınd nervür donatılar ve kaset donatılar içintüm katları göster seçeneğinin olması.

3) Kat parametrelerindeki indis kısmına değer girme ile ilgili bir çözüm lütfen. Projeye başlarken katlarda rijit diyafram olmadığı için girdiğimiz değerler siliniyor.
Çizimleri aldıktan sonra indis kısmına değer girmediğimiz için tekrar çizimleri sil baştan alıyoruz. Bununla ilgili şunlardan biri yapılsa büyük bir dertten kurtuluruz,
A) Rijit diyafram olmadan indis girilebilmeli.
B)İlk analiz yaptığımızda analiz ayarları gibi kat parametreleri diyalog kutusu açılabilir.
C)Program otomatik olarak kendisi indis kısmına değer girer beğenmeyen değiştirebilir.

4)Yuvarlak merdivenler için ve sahanlıksız 2 kollu merdivenler için eğimli hesap aksı tanımlayabilme imkanı.

5) Su basman perdesi olan katların kalıp planları alınırken kiriş çizgilerinin kaybolması sorununun giderilmesi.

Emeği geçen herkese teşekkürler.

6.5 Versiyon için öneriler.

1.Analiz sonuçlarında; kolon donatı düzenlemede, kolon donatısının, üst kolon donatısından az olmaması kontrolu opsiyonel
2.Radye temel ilave donatılırının boylarına müdahele etme, ve geçerli olduğu mesafe için ölçülendirme opsiyonu.
3.Tek seferde projedeki tüm elamanların donatılarını sabitleme opsiyonu.
4.Perde başlık boyutlarına müdahale etme opsiyonu.

Teşekürler..

perde başlık boyutlarına müdahale bence de önemli
kiriş tanımlarken kolonla bölünen kirişler farklı isimle tanımlanırken perde ile bölünenler tanımlanmıyor... kolon ve perdeye bölünen diye olmalı...
dişli döşemelerde sehim kontrolü.
perdelerin akslara göre konumu (kaçıklıkların kolon aplikasyon planında belirtilmesi)
dilatasyonlu projelerde farklı rijit diyaframlar(bloklar) için farklı r katsayıları girebilme ve süneklik düzeylerini belirleyebilme olanağı
yine dilatasyonlu projelerde dilatasyonun olduğu bölgede örneğin 6 cm, kolon aplikasyon planında aksın arası açılsın ki detaylar birbirine girmesin...

* Güçlendirme raporlarındaki iyileştirmenin yanısıra, "pushover analizi"ne de yer verilecek mi?
* Bazı projelerde, arada kot farkı bulunan parsellerde sadece yol kotunun oldugu cephede paneller bulunuyor ve bu paneller şu an guncel olan versiyonda subasman perdesi olarak modellenip alfa s hesabına katılmıyorlar ancak toplam kesme kuvvetine katılarak (yapının o katını rijit kabul edemedigimiz için) alfa s hesabında kesrin paydasına katılıyor ve dolaylı olarak "alfa s" degerlerine ciddi ordanda etkiyorlar. daha öncede forumda bu konuya deginmiştim. Önerim; projede "rijit bodrum kat numarası" tanımı yerine , x ve y yönünde rijit kabul edilmesi gereken kotların girilebilmesiydi. ( ör: x yönünde 0.00 m kotuna kadar rijit iken, y yönünde -3.00 m kotuna kdar rijit... gibi.) söz konusu durumla ilgili bir düzenleme olacak mı ?
* Sn.tevekkül'ün de bahsini ettiği, birden fazla rijit diyaframa sahip yapılar için ayrı ayrı R tanımlaması girebilme imkanı olursa çok daha doğru olacagı kanısındayım. zira bazı dilatasyonlu yapılarda , rijit diyaframlardan birinde agırlıklı olarak perdeler mevcutken digerinde kolonlar... bu durumda iki diyafram icin iki ayrı R tanımı girilebilmeli (mümkünse tabi)
* Panel sekmesi kullanarak girilen perdelerle (ör:25/250) olusturulan bir modelde kiriş açılımlarında, kiriş betonarme sekmelerinde, panelin major aksı boyunca uzanan konsol kirişler tanımlanamamakta, açılımlarda ise ayrı birer kiriş olarak çizilmekte iken, aynı projeyi kolon sekmesi kullanarak yine aynı boyutlarda perdelerle olusturdugumuzda kirişlerde beklenildigi gibi konsollar hem tanımlanmakta hem de çizim dogru alınmakta... bilgilerinize...
* Panel elemanları kabuk olarak modelleme seçenegi varken aynı boyutlarda ve kolon sekmesi kullanılarak olusturulan bir perde kabuk olarak modellenememekte...
* kolon ve perdelere yük atanmakta ancak panellere yükleme yapılmamakta, (ör: havuz, su tutucu yapılar, rijit bodrum panellerine etkiyen toprak itikisi ...v.s.)
* güçlendirme opsiyonuna biraz daha egilmeli. Çelik elemanlar ve lifli polimerlerle de güçlendirme projeleri yapılabilmeli (son zamanlarda sık kullanılan güçlendirme metodları)
* İstinat duvarı ile ilgili, hafifletme plağı, nervür istinat, fore kazık gibi opsiyonlar üzerinde bir çalışma var mı ? (çok önemli değil açıkcası, hani olsa iyi olur, ama olmasa da sorun degil , öğrenmek istedim.)

Sabrınız ve ilginiz için teşekkürler....
iyi çalışmalar, saygılar....

Ekteki projede görüldüğü gibi temel donatı çizimlerinde hata oluşuyor, Bu hata düzeltilebilirmi.

- 4 metreyi geçen nervürlü döşemelerde ortaya otomatik diş
- nervürlü ve özellikle kaset döşemelerde döşemenin birisi değiştiğinde veya silinip yeniden tanımlanacağında, diş sürekliliğini sağlamak için bütün döşemeleri bozup tekrar kaset yapmak zorunda kalıyoruz. (kaset yapmamızın sebebi nervürlü döşemede ortaya diş atmaması)
- yine dişli döşemelerde döşeme boşluğu bıraktığımızda sadece plak siliniyor içinde dişler kalıyor...
- yine dişli döşemelerde kiriş kenarları belirgin olmalı, (nervür çizgileri arasında kiriş belirgin olmuyor kalın çizgi verilmeli ve kiriş çizgisi kaybolmamalı)
- konsol tanımlanan dişli döşemelerin ucuna diş otomatik gelmeli
- yine dişli döşemelerde döşeme boşluğu bıraktığımızda kenarlara atılan 2fi12 donatı yerine nervür ile çevrelemek daha uygun olur.

1) Donatı eksikliğinden dolayı kurtarmayan döşemelerde, betonarme diyaloğunda elle düzeltme yaptığımızda sorun düzeliyor.
Program bu eksik donatıları otomatik atsa.
2) Kalıp planı çizimlerinde ve radye temel çizimlerinde donatı çizgilerinin uçlarında ufak parçalar oluşuyor. Autocadde donatıları taşırken bu parçalar kalıyor ve çıktı alındığında ufak lekeler oluşuyor.
3) Programı her açtığımızda Görüntü konfigürasyonu ayarını ayarlamamız gerekiyor. Kullanıcıların istediği ekran görünümünü sabitleme imkanı olsa.
4) Perspektif ekranı da saklı çizgi görünümü ile açılıyor bunuda kullanıcıların istediği gibi sabitleme imkanı olsa.
5) Kabuk olarak tanımlanan Perdelere yanal yük (hidrostatik toprak) etkitme imkanı.
6) Asmolen döşemelere çizgiel yük (duvar yükü) etkitme imkanı.
7) Kirişlerde olduğu gibi yükseklik girerek eğik döşeme oluşturma imkanı. (Merdiven kol ve sahanlıklarını oluşturmak için)
8) İstanbul maltepe belediyesinde yaşadığımız bir sorun: Asmolen döşemelerin nervür dişi zati ağırlığı döşeme yükleri raporunda görülmüyor. Belediye bu konuda bize sorun çıkarıyor. Nervür diş zati ağırlığı buraya yazılmadığına göre hesabada katılmıyor diyor. Bu konu ile ilgili raporlarda bir düzenleme yapabilirmisiniz.

Ben 6.5 versiyonda öncelikle eğik döşeme ve kiriş detay çizilmesini bekliyordum
fakat ne yazıkki bu versiyonda çok önemli olan ve bizi 2 boyutta hayli uğraştıran bu çizimler
hala yok peki bizi kurumlarla sıkıntıya koyan bu çizim özellikleri ne zaman gerçekleşecek
çünkü bu eğik çizimlerde donatı ve eleman boyları değiştğinden bunların 2 boyutta düzenlenmesi
gerçeğe uygun yapılamıyor.Kirişlere ait yaptığınız değişikliklere bunları öncelikle ekleseydiniz
çok daha iyi olacaktı.
Hepinize selemlar.

Merhaba,

zeki78":24md0gxp' Alıntı:
3) Programı her açtığımızda Görüntü konfigürasyonu ayarını ayarlamamız gerekiyor. Kullanıcıların istediği ekran görünümünü sabitleme imkanı olsa.
4) Perspektif ekranı da saklı çizgi görünümü ile açılıyor bunuda kullanıcıların istediği gibi sabitleme imkanı olsa.

Bu işlemleri mevcut bir projede yapmak isterseniz;

Görüntü konfigürasyonu ayarlarında istediğiniz görüntüyü seçin ve "varsayılan olarak ata" seçeneğini işaretleyin. Saklı çizgi için ise Perspektifte saklı Çizgi seçin. Projeyi kayıt edip bir dahaki sefere açtığınızda yaptığınız ayarlar geçerli olacaktır.

Bu işlemleri yeni projeler için yapmak isterseniz;

Boş bir projede istediniz ayarları yapın ve şablon(uzantısı ide olacak) olarak template/structural klasörüne kayıt edin. Yeni proje açarken "şablon ile başlat" seçeneği ile projeye açın

zeki78":24md0gxp' Alıntı:
7) Kirişlerde olduğu gibi yükseklik girerek eğik döşeme oluşturma imkanı. (Merdiven kol ve sahanlıklarını oluşturmak için).
Bunun için yeni versiyonda "Eğim modu" komutu geliştirilmiştir.

İyi çalışmalar...

"Bu işlemleri yeni projeler için yapmak isterseniz;
Boş bir projede istediniz ayarları yapın ve şablon(uzantısı ide olacak) olarak template/structural klasörüne kayıt edin. Yeni proje açarken "şablon ile başlat" seçeneği ile projeye açın" Kusura bakmayın alıntı yapmayı bilmediğim için böyle yazmak zorunda kaldım.

Hakan bey ilginiz için teşekkürler.
Yeni projeler için dediklerinizi yapıyorum.Yeni projeyi şablon ile başlatıyorum. Ekrana gelen zemin katta sizin dediğiniz gibi herşey istediğimiz gibi.
Ancak Kat Genel ayarlarından Yeni katlar tanımladığımızda yeni katlara ait ekran görüntüleri ve saklı çizgi olarak göster gibi durumlar resetleniyor.

zeki78":2pbsiz5r' Alıntı:
Yeni projeler için dediklerinizi yapıyorum.Yeni projeyi şablon ile başlatıyorum. Ekrana gelen zemin katta sizin dediğiniz gibi herşey istediğimiz gibi Ancak Kat Genel ayarlarından Yeni katlar tanımladığımızda yeni katlara ait ekran görüntüleri ve saklı çizgi olarak göster gibi durumlar resetleniyor.

Yazdığınız durumu kontrol edeceğiz. Teşekkürler...

yeni kiriş açılımları çok güzel olmuş. eğik döşeme tanımlama işlemini de kolaylaştırmak gerekiyor. bir de döşeme tanımlama işlemini kiriş/döşeme kenarı/panel den bağımsız tanımlayabilmek gerekiyor. yani bir kenar eleman silinince döşeme de siliniyor. bu işlem uzatıyor.

bazı projelerde özellikle 1. kat duvar alanı proğram tarafından sıfır alınıyor. dolayısı ile sistem rijitliğini artırın mesajı veriyor. bu problemle benim dışımda karşılaşan oldu mu merak ettim

mhanifiata":3k0hcfdv' Alıntı:
bazı projelerde özellikle 1. kat duvar alanı proğram tarafından sıfır alınıyor. dolayısı ile sistem rijitliğini artırın mesajı veriyor. bu problemle benim dışımda karşılaşan oldu mu merak ettim

Merhaba,

Tespitinizi görebileceğimiz bir proje ekler misiniz?

mhanifiata":3k0hcfdv' Alıntı:
eğik döşeme tanımlama işlemini de kolaylaştırmak gerekiyor.

Bunun için yeni versiyonda; birden fazla objeye (döşeme, kiriş) aynı anda aynı eğimi verebilme, böylelikle eğik döşeme/kiriş sistemlerinin çok daha kolay girilebilmesi olanağı geliştirilmiştir.

dosya ektedir. ben sorunumu kat parametrelerinde manuel duvar alanı tanımlayarak çözdüm... bu olay sanıyorum 6.2007 versiyona geçişten sonra oldu

Geri