Villa Projesinde Kolon Kiriş Kesme Güvenliği

Merhabalar,

Statik proje çizimi ile alakalı çalışmalar ve geliştirmeler yapıyorum. Kendimi bu konuda ilerletmek adına sizlerin birkaç konuda fikrine ve proje hakkında genel yorumlarınıza ihtiyaç duymaktayım.

1) Projede zemin katta yer alan S03 kolonu ile alakalı kolon kiriş kesme güvenliği sağlanmıyor. x-y doğrultusunda 90 derece çevirdiğimde bu durum söz konusu olmuyor fakat mevcut olarak bu kolonu mimari tasarıma göre çevirmem de pek mümkün değil. Kolon boyutlarını kısa kenar doğrultusunda da büyütemiyorum. Bunu nasıl aşabilirim

2) Kaset ile tasarlanan projede 1. Katta saçakların düz(plak) döşeme olması herhangi bir yorum engeli oluşturur mu?

3) Sürekli Temel ile çözülen bu projede analiz ayarlarında Süneklik Düzeyi Yüksek, Perdesiz Kaset Döşeme X ve Y İçin R Katsayıları 8 olarak seçilmiştir. Bununla alakalı yorumunuz nedir acaba?

Ek olarak, zemin katta yer döşeme boşluğuna çelik merdiven yapılacaktır. Bu yüzden yapıda merdiven tasarlanmamıştır.

Ekli dosyalar

• Villa Son.cde
    193.7 KB · Görüntüleme: 5
1) Projede zemin katta yer alan S03 kolonu ile alakalı kolon kiriş kesme güvenliği sağlanmıyor. x-y doğrultusunda 90 derece çevirdiğimde bu durum söz konusu olmuyor fakat mevcut olarak bu kolonu mimari tasarıma göre çevirmem de pek mümkün değil. Kolon boyutlarını kısa kenar doğrultusunda da büyütemiyorum. Bunu nasıl aşabilirim
Yardım sayfasını inceleyiniz
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

2) Kaset ile tasarlanan projede 1. Katta saçakların düz(plak) döşeme olması herhangi bir yorum engeli oluşturur mu?
Bu şekilde modelleme yapılabilir.

3) Sürekli Temel ile çözülen bu projede analiz ayarlarında Süneklik Düzeyi Yüksek, Perdesiz Kaset Döşeme X ve Y İçin R Katsayıları 8 olarak seçilmiştir. Bununla alakalı yorumunuz nedir acaba?
idecad Statik'de TBDY 2018 Analiz ayarları sihirbazı adımları takip edilerek bu seçim yapılabilir.

Geri