Yönetmelik 7.5.1 (a) maddesi, Kapalı konsollar, 12 Mayıs 2023, Paradoks

NYILMAZ

Kıdemli Üye
Projecilğe yeni başladım yardım istiyorum! Lütfen.

Fazla konu dağılmasın diye tüm projeyi değil ekran resmini gönderdim. Mimari projeden anlaşılacağı üzere kırmızı kare ile çevrilen alanda "kapalı konsol" var. (ne demekse?) Yan tarafta da mor ile çerçevelenen bölgede açık konsol var. (hava alıyor ya açık ! ) Dikkat ederseniz iki tane birbirine paralel çizgi var. Mavi olan çekme mesafesi sınırı, yeşil olan konsol sınırı... E artık bunları bilmeyen yoktur.

mim 1.pngStatik resimde baktığımızda her iki alan da (burada mor ve siyah) aynı tarzda ve şekilde taşıyıcı sistem oluşturulmuş. Fakat bir 12 Mayıs varmış. Orada kapalı konsolları (?!) Bir de 7.5.1 (a) diye bir şey varmış. Bu yazılanlara raya göre kapalı konsol olan yerlerde kolonlar kirişlerle bağlanmalı bunlar da kuşatılmış olmalı diyor. 7.5.1 a'ya atıfta bulunarak kirişin yüksekliğiyle ilgilenmeksizin kolonun bağlı yüzeyinin 3/4'ü genişliğinde kiriş yapılmalıymış.

stat.pngGelelim projemize... Projemizde eğik olan çekme mesafesinden kaynaklanan kademeli yerleşmiş bir kolon sistemi var. bu nedenle konstrüktif gereği mavi kolonun uzunluğu 120 cm oluyor. Yukarıdaki şartlara göre olması gereken kiriş genişliği 120x3/4=90 cm olması gerekiyor.
Eğee 90cm yapınca sağdaki kolonu da 90 yapmam lazım.
Sonra mavi kolona basması için 180 cm yapmam lazım.

1710845299578.png

E şimdi o 180cm olunca kirişi 180x3/4=135 cm yapmam lazım.
135 cm yapınca sağdaki kolonu 135 cm yapmam lazım,
sonra kiriş 135 cm olunca mavi kolona basabilmesi için mavi kolonun 225 olması lazım.....
o 225 olunca kirişin .......
kiriş ... olunca kolonun ......
yanan kafam ve....
paradoks....

Biri bana akıl versin. Tecrübesizim bilemiyorum. Aklımda deli sorular. mesela siyah konsolun önünde 200 kg hareketli yük, mor konsolun önünde 500 kg hareketli yük. Hangisi daha sıkıntılı?

Ha bir de binanın köşelerinde kapalı (?!) konsol yasaklandı mı?
Kuşatamıyoruz ya. Acaba mesleğe başlamadan bıraksam mı?
En önemli notu sona ekliyorum. Ola ki tavsiye(?) ederken şöyle yapsaydın der. Sistem her iki yönde kolonlu sistem. Yani Rx=8 Ry=8 . A11, A11. Perde yapın filan diyeceksiniz yorulmayın diye yazıyorum.

Aklımda deli sorular....

Soru 1: Burada kirişin boyutlarına ne zaman dur demeliyim? (x sonsuza gidip duruyor)
Soru 2: Bu yönetmelik ile ilgili kim cevap verebilir?
Soru 3: Yönetmelik saçmalayınca kim inisiyatif kullanabilecek?
Soru 4: Bu inisiyatif başka bir pazarlık konusu olur mu? (bunu yapmana izin verelim ama sen de projenin şurasında şunu yap)
Soru 5: 80x35 luk kirişin mi 30x50 lik kirişin mi ataleti yüksektir.
Soru 6: Hamam böceğinin gözüne köpük kaçar mı?
Soru 7: Projeniniz gönderin bakalım mı?!

Çözüm..... ?
Sizce bu çözüm mü daha güvenli yukarıdaki mi?
Yada siz buna ne diyorsunuz? Yada "hilkat" bu duruma gücenir mi?
Tabi o zaman da Nasrettin Hocanın sözü çıkıyor ortaya, affınıza sığınarak: "Ben merkebin neresine vurdum nereden ses geldi."
Not: Meslek hastalığı gereği biraz da olsa obsesiflik var.

1710848771120.png

Merhaba Nedim Bey,

Soru 1: Burada kirişin boyutlarına ne zaman dur demeliyim? (x sonsuza gidip duruyor)
Soru 2: Bu yönetmelik ile ilgili kim cevap verebilir?
Soru 3: Yönetmelik saçmalayınca kim inisiyatif kullanabilecek?
Soru 4: Bu inisiyatif başka bir pazarlık konusu olur mu? (bunu yapmana izin verelim ama sen de projenin şurasında şunu yap)
Soru 5: 80x35 luk kirişin mi 30x50 lik kirişin mi ataleti yüksektir.
Soru 6: Hamam böceğinin gözüne köpük kaçar mı?
Soru 7: Projeniniz gönderin bakalım mı?!

Cevap 2: düzenleme (!) hakkındaki yorumumu aşağıya ekliyorum...

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Cevap 6: rivayet odur ki; kaçmazmış...

iyi çalışmalar, saygılar...

Çözüm..... ?
Sizce bu çözüm mü daha güvenli yukarıdaki mi?
Yada siz buna ne diyorsunuz? Yada "hilkat" bu duruma gücenir mi?
Tabi o zaman da Nasrettin Hocanın sözü çıkıyor ortaya, affınıza sığınarak: "Ben merkebin neresine vurdum nereden ses geldi."
Not: Meslek hastalığı gereği biraz da olsa obsesiflik var.

Ekli dosyayı görüntüle 41870
kolon boyutunu artırırsak sonsuza kadar gider aslında. ancak kolon boyutunu artırmak yerine 1 / 6 oranını sağladığı durumlarda perde yapmak uygun olanı. bu durumda da 3/4 şartı yerine düşey taşıyıcı elemanların birbirine bağlanmış olması yeterli. bunu da bir şeyi savunmak yada eleştirmek için değil tespit için yazıyorum. iyi çalışmalar.

kolon boyutunu artırırsak sonsuza kadar gider aslında. ancak kolon boyutunu artırmak yerine 1 / 6 oranını sağladığı durumlarda perde yapmak uygun olanı. bu durumda da 3/4 şartı yerine düşey taşıyıcı elemanların birbirine bağlanmış olması yeterli. bunu da bir şeyi savunmak yada eleştirmek için değil tespit için yazıyorum. iyi çalışmalar.
Olcay Kardeşim,
İşte o zaman da sistem perdeli sisteme dönüyor. Alakasız her yere perde koymaya başlayacağız. Perdeli sistemi denemiştim. Çok gereksiz ve ağır oluyor. Zaten bunu çözüm için değil buradaki alelacele çıkarılan yönetmelik ve çarpıklık için yazıyorum. Şimdi kim bilir kimlerle boğuşmak zorunda kalacağız. ???

Olcay Kardeşim,
İşte o zaman da sistem perdeli sisteme dönüyor. Alakasız her yere perde koymaya başlayacağız. Perdeli sistemi denemiştim. Çok gereksiz ve ağır oluyor. Zaten bunu çözüm için değil buradaki alelacele çıkarılan yönetmelik ve çarpıklık için yazıyorum. Şimdi kim bilir kimlerle boğuşmak zorunda kalacağız. ???
belki de doğru olan perdeli sistem. bu yüzden zorluyorlar asmolen yada dişli döşeme misali. ben uzun zamandır projelerimi ( belki 3/4 istisnası olabilir az da olsa ) bu hususa uygun tasarladığımı belirtmeliyim. çarpıklık bu husus doğrudan deprem yönetmeliği ile alakalı bir durum iken bu işin planlı alanlar imar yönetmeliği (paiy) ile yapılmasında.

Kirişlerin çapraz şekilde sürekli atılması bana kalırsa doğru olan. Yeni genelge aslında bunu da zorunda kalıyor. Kademeli yaptığımızda sizin de dediğiniz gibi paradoks ortaya çıkıyor, perdeye çevirmek zorunda kalıyoruz vs vs.

Geri