Yığma yapı için adımlar nelerdir?Panel denildiğini gördüm fakat bu duvar ikonu mu oluyor ?Baştan sona adımları yazar mısınız şurdan şuna tıklıyorum sonrasında hesap yaptırırken buna gibi.Bütün yığma konu başlıklarını okudum bir de internetten okuyunca her şey birbirine girdi.Kafam çok karıştı.Kirişi hatıl nasıl ayarlayacağız?Bazı projelerde döşemeden yapılmış temel öyle mi olmalı ?Analiz yaparken nelere bakılmalı ?TBDY 2018 baktım ama programa o bilgileri aktarırken sıkıntı yaşıyorum.Yeni mezunum statik yeni aldım.

Lütfen sorularıma cevap verin gerçekten kafam karışık.Her şey için şimdiden teşekkür ederim:)

İdecad te daha önce yığma yapı hesabı yapmaya çalışmıştım. Proje idare tarafından taş yığma isteniyor ve düşey hatıl kullanılmaması isteniyordu. Düşey hatıl kullanmadan kesme tahkikini bir türlü sağlayamadım. Projeyi uygun yazılımı olan başka arkadaşa devrettim. O arkadaş aynı projeyi düşey hatıl kullanmadan çözdü. Nasıl çözdü bilmiyorum ama İdecad kesit tesirlerini fazla mı hesaplıyordu yoksa exelde ben mi yanlış yaptım emin değilim.

Faydası olabilir diye nasıl yaptığımı anlatayım. Yığma duvarları perde olarak modelledim ve yığma malzemeyi perdelere tanımladım. Daha sonra analiz yapıp betonarme tasarım perde kısmında perde ham sonuçlarından perdelerde oluşan kuvvetleri okudum ve exel tablosuna girip tahkik yaptım. Exelde program gibi yazdığım dosyayı aşağıya ekliyorum. Hatalı kısımları olabilir kontrol edip geliştirebilirsin belki.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Çok teşekkür ederim @gunay.17
Yığma malzemeyi perdede tanımlarken aşağıdaki fotoda yazan değerleri mi girdiniz?Bizim burada sadece tuğla istiyorlar.Ned ve fk değerini anlayamadım nerden bulduğunuzu? Elinizde başka excel var mı hesaplamalar için betonarme de dahil.

yığma.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çok teşekkür ederim @gunay.17
Yığma malzemeyi perdede tanımlarken aşağıdaki fotoda yazan değerleri mi girdiniz?Bizim burada sadece tuğla istiyorlar.Ned ve fk değerini anlayamadım nerden bulduğunuzu? Elinizde başka excel var mı hesaplamalar için betonarme de dahil.

Ekli dosyayı görüntüle 32896
-Elastisite modulü ve birim hacim ağırlığı girmen yeterli burada. Elastisite modülünü, duvar basınç ve kesme dayanımlarını bulmak için yönetmelik şöyle diyor, duvar numunesi üzerinde deney yaparak belirlenebilir (tabi kimse böyle yapmıyor) ya da tuğlanın basınç dayanımını biliniyorsa kullanılacak harç sınıfına göre tablodan duvar basınç dayanımını(fk) belirleyeceksin. Sonra bulduğun basınç dayanımını 750 ile çarptığında elastisite modülünü bulursun. Yine aynı şekilde başlangıç kesme dayanımını tablodan belirleyip duvar kesme dayanımını bulacaksın.
-Ned programdan analizden okuduğum değer. Perdenin alt ucunda oluşan eksenel kuvvet değeri
Maalesef başka exel tablom yok bu şekilde

Screenshot_1.png

Ned dediğiniz o zaman gösterilen -125 midir ? Tablo 11.2 den baktığımda fk ile elastisite modülünü(1420Mpa) bildiğimden /750(1.9Mpa) ile tutmuyor.
Tabloda 2.2--- 2.9 iki değer var hangisini seçeceğimi bilmiyorum.Hadi seçtik diyelim benim bulduğum fk ile tutmuyor ?

Evet -125 ile gösterilen ned değeridir. Tablo 11.2 şöyle grup 1 ve grup 2 tuğalının boşluk oranı ile alakalı o yüzden iki farklı değer var. Kullanacağın tuğlanın boşluk oranı neyse ona göre değer alırısın. Tablo 11.1 de bahsediyor bu durumdan. Burdaki 750fk değeri yaklaşık bir değerdir zaten yönetmelik illa bunu kullan demiyor. Deney yoluyla belirlenen değerlerde kullanabilir. Eğer sen elastisite modülü biliyorsan o değeri kullanabilirsin.

lc , I,λ, ui ve ui-1 değerini nereden buluyoruz bulamadım.Birde 0.007 kat ötelemsi Simax için 0.008 olmayacak mı ? k=1

Ekli dosyalar

• kat ötelemesi3.png
    kat ötelemesi3.png
    124.7 KB · Görüntüleme: 36
Dediğiniz kısım yığma yapılar için geçerli değil tbdy bölüm 11' bakınız. ui ve ui-1 değerini idecadin betonarme tasarım için yapığı göreli kat öteleme kontrolü kısmından okuyabilirsiniz. Göreli öteleme için duvar rijitliklerini %50 azaltıp kontrol yapmanız gerekiyor. Perde ayarlarında rijitlik azaltma katsayılarını düzenleyerek analiz yapın ve değerleri okuyun. Bölüm 11in giriş kısmında simgelerin açıklamaları var oradan bakabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    34.5 KB · Görüntüleme: 52
Evet -125 ile gösterilen ned değeridir. Tablo 11.2 şöyle grup 1 ve grup 2 tuğalının boşluk oranı ile alakalı o yüzden iki farklı değer var. Kullanacağın tuğlanın boşluk oranı neyse ona göre değer alırısın. Tablo 11.1 de bahsediyor bu durumdan. Burdaki 750fk değeri yaklaşık bir değerdir zaten yönetmelik illa bunu kullan demiyor. Deney yoluyla belirlenen değerlerde kullanabilir. Eğer sen elastisite modülü biliyorsan o değeri kullanabilirsin.
Merhaba Günay bey
Projenizin ide versiyonunu paylaşabilir misiniz acaba? Incelemek istiyorum mümkünse.

Son düzenleme:
Gunay bey teşekkürler paylaşım için.
Bir sorum olacaktı.

Duvarları b.a. perde gibi girince, düşey hatıl girilememiş oldu modelde. Yani düşey hatıl olmadan analiz yapmış oluyoruz. Bu durumda hatılsız olarak yapılan analiz sonucu ortaya çıkan kesme kuvveti tesirlerini, toplam kesme dayanımı (Duvar+hatıl toplam kesme kapasitesi) ile kıyas yapmak sizce dogru mudur? Yoksa program yığma çözmediği için mecburen mi böyle yapmak durumunda kaldınız ?

Aklıma takıldı düşüncenizi merak ettim.

Geri