Yığma Yapı Analizi

Merhaba,
Yığma türü yapılar sadece analizleri yapılabilecek şekilde modellenebilir. (Yönetmelik Bölüm 5 te belirtilen kontroller ayrıca yapılmaz Sadece yığma yapı analizi yapılabilir.)
Panel objesi ile duvarlar, kapı pencere komutu ile duvarlardaki boşluklar, girilebilir.
Dizayn Ayarlarında/Materyaller Bölümünden yığma yapının malzeme özelliklerine göre yeni bir malzeme tanımlanır. Elastisite modülü, birim hacim ağırlığı uygun şekilde düzenlenir. Ve panel objesine atanır.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• yığma.cde
    537 KB · Görüntüleme: 461
Merhaba

Yapı ağacında Dizayn --> Materyeller üzerinde sağ tuşa basarak "Yeni Materyel" komutu ile yeni bir materyel oluşturulur
Bu materyelin özelliklerine Taşıyıcı duvarların malzeme özellikleri girilir.
Panel ayarlarında Statik/Betonarme sekmesinde materyel olarak yeni oluşturduğumuz materyel ve "Kabuk olarak modelle" yöntemi seçilir

Yığma yapıları modellerken Duvarları panel komutu ile modelleyebilirsiniz.
ideCAD Statik içerisinde Deprem Yönetmeliğindeki " Yığma Binalar için Depreme Dayanıklı Tasarım Kuralları " Bölüm 5 deki kurallar program tarafından kontrol edilmez.

ideCAD Statikde Analiz sonrasında Perde raporlarındaki tesirler kullanılarak gerekli tahkikler kullanıcı tarafından yapılır.

teşekkürler yardımınız için ama yeni materyel ekle butununa basıp pencereyi açtığımda 3 tane materyel seçeneği var ben diğer yazanı işaretleyip değerleri giriyorum fakat panel objesinde statik materyal olarak gözükmüyor neden acaba?

Beton dışındaki materyallerin kullanılımı aktif değil. Materyal tipi Beton seçilip elastisite modülü ve özgül kütlenin değiştirilmesi gerekiyor.

yığma yapı çözümerken perde üzerine hatıl olarak kiriş çizimine izin vermiyor bu durumda hatılın donatısını nasıl belirleyeceğim?
ya da sadece temel donatısını belirlemek için mi kullanabiliriz ide-statik programını?

Sn musamusa
Anladığın kadarıyla betonarme binaların çözümü için yazılmış olan İdeCAD proğramını yığma binada kullanmak istiyorsunuz. (İdeCAD proğramını betonarme binalar için çok iyi) Doğru bir çözüm almak için İdeCAD proğramının yığma bina versiyonu çıkar ise o zaman betonarmedeki gibi kapsamlı bir çözüme ulaşabilirsiniz. Onun için betonarme binaların çözümü için yazılmış İdeCAD proğramını yığma bina için kullanmayınız.
Ben yıgma bina çözecegim diyorsanız:
1- Sn. Prof. Dr. Zekai CELEP'in bu konuda yazılmış ( Deprem bölgelerinde yapılacak yıgma binalar hakkında) kitapları var. Oradan faydalanarak bir kaç excel tablosu yaparak hesaplarınızı yapabilirsiniz.
2- Veya yanlızca yığma bina çözen (Sn. Prof. Dr. Zekai CELEP'in kitaplarını örnek alarak) proğram var onu kullanın.

Kolay gelsin.

İdeCAD'ten yığma binalar için, betonarme binaların çözümü kalitesinde (emegi geçenlere teşekkürlerimizle) bir proğram bekliyoruz.

ideCAD Statik Kullanarak Yığma Yapı analizini shell elemanlar kullanarak , yapabilirsiniz.

En azından sap2000 Etabs gibi programların yaptığı şekilde. Yönetmelik kontrollerini bu programlar da yapmazlar.

ideCAD Statik Kullanarak Yığma Yapı analizini shell elemanlar kullanarak , yapabilirsiniz.

En azından sap2000 Etabs gibi programların yaptığı şekilde. Yönetmelik kontrollerini bu programlar da yapmazlar.
Merhabalar.Panel objesi yukardaki duvar ikonu değil mi?Duvarı çizdikten sonra hangi adımla perdeye çevirdiniz?Normal kiriş atınca hatıla nasıl dönüştüreceğiz ?

Adım adım ikonlarla yapılacakları yazarsanız sevinirim gerçekten kafam çok karıştı.Hesaplamalarda değiştirilecek bir şey var mı onları da yazar mısınız teşekkürler.

Değil

Perde objesine duvar materyali özelliklerini atar ve yığma yapı analizli yapabilirsiniz.
Duvarların tasarımı ve yönetmelik tahkikleri yapılmaz.
yani aslında perde yapmış oluyoruz ? duvar materyal özelliğini nasıl ekleyeceğiz materyal ekleden eklediğimizi perdenin statik sekmesinden ekleyerek mi ?kirişi hatıla nasıl döndüreceğiz ?

Merhaba,
Yığma türü yapılar sadece analizleri yapılabilecek şekilde modellenebilir. (Yönetmelik Bölüm 5 te belirtilen kontroller ayrıca yapılmaz Sadece yığma yapı analizi yapılabilir.)
Panel objesi ile duvarlar, kapı pencere komutu ile duvarlardaki boşluklar, girilebilir.
Dizayn Ayarlarında/Materyaller Bölümünden yığma yapının malzeme özelliklerine göre yeni bir malzeme tanımlanır. Elastisite modülü, birim hacim ağırlığı uygun şekilde düzenlenir. Ve panel objesine atanır.
Merhaba, İyi günler.
Yığma türü yapılar için analiz yapılabilecek şekilde yapıyı modelledim. Malzeme tanımı yapıldı ve elastisite modülü ve birim hacim ağırlığını uygun şekilde düzenledim. Yığma.cde dosyasını incelediğimde;
1- Panel elemanları için, donatı tasarımı kısmında güçlendirme perdesi seçeneği işaretlenmiş. Analiz yapılması için bu maddenin işaretlenmesi mi gerekmektedir?
2- Hatılları, panellere üst kot verilerek kiriş olarak girilmiş. Hatıllarda bu şekilde mi modellenmesi lazım?
3- Malzeme bilgileri girildikten sonra mevcut yapı için doğrusal performans analizi ve nonlineer itme analizi yapılabiliyor mu?
İyi çalışmalar.

Geri