yığma

cihan537

Yeni Üye
kolay gelsin çekme katlarda oldukça sıkıntı yaşadığımız konular var ayrıca yığma, düşey hatıl yatay hatıl gibi yeni tanımlamalar yapılıp programımıza eklenemez mi.

Yığma hesabı bambaşka bir konu. Yığma + Betonarme hangi programda var merak ettim ? Yapı yığma değilse duvarları bölmek için düşey ve yatay hatıl çizmek istiyorsanız modelinizi hatılsız çözün bitirin. Sonrasında çizim aldırırken kiriş kolon komutları ile istediğiniz ebat ve donatıda hatıl eleman tanımlayın. Bunların ismine "Hatıl"diyin.

Yığma hesabı bambaşka bir konu. Yığma + Betonarme hangi programda var merak ettim ? Yapı yığma değilse duvarları bölmek için düşey ve yatay hatıl çizmek istiyorsanız modelinizi hatılsız çözün bitirin. Sonrasında çizim aldırırken kiriş kolon komutları ile istediğiniz ebat ve donatıda hatıl eleman tanımlayın. Bunların ismine "Hatıl"diyin.
bunu zaten dediğiniz şekilde yapıyorum. fakat bazı yapı denetim firmaları hesap raporunda bunu yığma gibi görmek istiyor. sanırım stada bu var bu yüzden bize bunu söylüyorlar. mimarlarda bizi bu konuda oldukça zorluyor.

Yığma yapıların FEA Analizi ideCAD ile V7 den itibaren yapılabilir durumdadır. Kayma ve basınç gerilmeleri gene FEA ile yapılabilir. Bu hesaplar sap2000 veya Etabs ile ne kadar yapılıyor ise ideCAD İle de aynı şekilde yapılabilir.

Ancak 2018 yönetmeliğinin Yığma yapılara ilişkin kuralları var.
Program Yığma yapıyor demek için tek tek bu kuralların kontrol edilmesi gerekir.

Deprem yönetmeliği tek katlı veya köy Projesi diye bir ayrım yapmaz​

Geri