Yanlış Metraj Sorunu

mert62":3kui60ui' Alıntı:
Merhabalar
Projemde bir hata görmememe rağmen metrajı afaki düzeyde fazla olarak yanlış veriyor sebebi nedir acaba
Proje
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
İK.rar.html
Merhaba,
Projenizde sürekli temel veri girişinde ve çizimlerdeki hatalara bağlı olarak temel metrajı da hatalı hesaplanıyor.
-Bazı sürekli temeller kolonlara bağlanmıyor. (Örneğin TK01, TK02,TK03,TK04, TK30,TK50 vb.) Sürekli temel Bilgileri ve Statik Sonuçları raporunda bağlantıları kontrol edebilirsiniz. Sürekli temel düğüm noktaları kolon üzerine gelecek şekilde veri girişi yapınız.
-Kolonlar arasında kalan sürekli temeller tek parça olarak tanımlanmalı. Örneğin; S23-S14, S20-S22, S21-S15.
-Birbiriyle küçük açı yapan temellerin sürekli çözülebilmesi için Genel Betonarme Parametreleri diyaloğunda "Arasındaki açı farkı küçük olan kirişleri sürekli kabul et " satırına açı değeri giriniz. (Maksimum 30 derece girilebilir.)
-Ayrıca temellerin sürekli çözülebilmesi için bakış yönlerinin uyumlu olması gerekir. Örneğin 7 aksındaki TK09 sürekli temelinin bakış yönü diğer temellerle aynı olmadığı sürekli çözülmez. Bu durumda "Değiştir/Kiriş-Temel Obje Yönü Belirle" komutu ile bu kirşlerin bakış yönlerinin değiştirilmesi uygun olur.
İlave bazı notlar;
-K163 kirişinin sağ ucu S15 kolonuna bağlanmıyor.
-7 aksındaki K156 kirişinin diğer kirişlerle sürekli çözülebilmesi için "Değiştir/Kiriş-Temel Obje Yönü Belirle" komutu ile bu kirişlerin bakış yönlerinin değiştirilmesi uygun olur.
-S15 kolonunun düğüm noktası kolon üzerinde oluşacak şekilde veri girişi yapılması önerilir.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• örnek_inceleme.cde
    479.3 KB · Görüntüleme: 75
merhabalar, ekte gönderdiğim projede sürekli temelle ilgili olarak metrajının fazla çıktığını düşünüyorum.80 m2 ve iki katlı bir yapı için yaklaşık 9,5 ton demirin fazla olup olmadığını ve kot olarak düşük bir parselde çözülen yapının subasman kotuna gelmesi için iki metrelik bir sürekli temel tasarlamış olmanın uygunluğuyla ilgili görüşlerinizi merak ediyorum.İlgilenip sebebini paylaşırsanız çok memnun olurum.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekteki gibi temeli küçültüp subasman için perde kullanıp özelliklerinden subasman perdesi olarak seçebilirsiniz.Perde üst kotu -290 olarak çizerseniz istediğiniz durumu elde edebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• temel.jpg
    temel.jpg
    137.1 KB · Görüntüleme: 1,158
MrtGrsl":3r7il5ms' Alıntı:
Ekteki gibi temeli küçültüp subasman için perde kullanıp özelliklerinden subasman perdesi olarak seçebilirsiniz.Perde üst kotu -290 olarak çizerseniz istediğiniz durumu elde edebilirsiniz.

MrtGrsl öncelikle cevabınız için teşekkürler, temelin küçültülmüş ölçülerini, paylaşabilir misiniz ben de o şekilde tanımlayıp metraj farkını görebilirsem iyi olur, bir de perde üst kotunun +80 olması gerekiyor ki subasman kotunu kurtarsın, siz hangi sebeple -290 dediniz açıklarsanız sevinirim,teşekkürler

MrtGrsl öncelikle cevabınız için teşekkürler, temelin küçültülmüş ölçülerini, paylaşabilir misiniz ben de o şekilde tanımlayıp metraj farkını görebilirsem iyi olur, bir de perde üst kotunun +80 olması gerekiyor ki subasman kotunu kurtarsın, siz hangi sebeple -290 dediniz açıklarsanız sevinirim,teşekkürler
Yüksekliği 50 cm olarak aldım ben metraj 8.5 ton civarına geldi.Küçük projelerde donatı oranı normale göre fazla çıkabiliyor.Kat yüksekliğiniz 290cm olduğu için öyle yaptım.O şekilde olunca normal kota göre +80 cm de oluyor.Kat genel ayarlarında temel seviyesini -70 olarak girerseniz 150 cm perde ile(üst kotu-290 yapılınca) 80 kotuna çıkıyor.

Ekli dosyalar

• sürekli temel.ide10
    1.7 MB · Görüntüleme: 72
MrtGrsl":3gyd93ro' Alıntı:
Yüksekliği 50 cm olarak aldım ben metraj 8.5 ton civarına geldi.Küçük projelerde donatı oranı normale göre fazla çıkabiliyor.Kat yüksekliğiniz 290cm olduğu için öyle yaptım.O şekilde olunca normal kota göre +80 cm de oluyor.Kat genel ayarlarında temel seviyesini -70 olarak girerseniz 150 cm perde ile(üst kotu-290 yapılınca) 80 kotuna çıkıyor.

çok teşekkür ederim ilginiz için MrtGrs.

Merhabalar ekteki dosyada sadece kirişler kısmında demir metrajında hata alıyorum. Yardımcı olabilir misiniz

Merhabalar ekteki dosyada sadece kirişler kısmında demir metrajında hata alıyorum. Yardımcı olabilir misiniz
önerim;
bazen perde kiriş birleşiminde köşelerde en yakın nokta birleştirilmezse oluşabiliyor.
perde kiriş birleşimlerini kontrol ediniz.
sorunu çözemezseniz projenizi paylaşınız.

MERHABA
K15 KİRİŞİNİN PERDE İLE BAĞLANDIĞI DÜĞÜM NOKTASINI DEĞİŞTİRİRSENİZ SORNUNUZ ÇÖZÜLÜYOR, BU DURUM BAZEN OLUŞABİLİYOR.

1707218613388.png
1707218635591.png

Geri