Yapı Denetimlerinden Statik Data Talebi

Merhabalar, yapı denetim firmalarından, yaptığımız statik projelerde projenin onaylı çıktısının ve raporunun yanında idecad data dosyası da istenmeye başlandı. Bu talep yaygın mı, yönetmelik ve mevzuatlara uygun mu yoksa keyfi mi yapılıyor. Fikir ve sanat eserleri yasasına dayanarak statik datamızı İdarelere vermeme gibi bir hakkımız var mı? Bu konuda bilgisi olanların net bir şekilde bilgi vermesini bekler, tüm meslektaşlarıma işlerinde kolaylıklar dilerim.

Merhaba,
Kanaatimce denetim mekanizmalarının bu talebinin altında iki temel neden var; (istisnalar müstesna)

1. proje müellifini mühendis olarak değil de program operatörü olarak görmek... (hakaret içerir)
2. "uğraşamam şimdi raporları kontrol edip pafta ile karşılaştırmaya, data olsa da bir tuşla kırmızı uyarı var mı yok mu baksam" tembelliği..

Aynı denetim mekanizmaları ETABS-SAP-Robot Structural Analysis- Dlubal RFEM vs vs yazılımlarda hazırlanmış projelerin datalarını istemezler nedense... bilakis datayı verecek olsanız "gerek yok"la karşılaşırsınız...

Proje düzenleme kurallarını içeren standartlarımız mevcuttur elbette ve hiç birinde ham datadan bahsetmez... data çıktılarının nasıl tanzim edileceğini bir bir anlatır.. Ör: raporlarda neler olması gerektiği veya uygulama paftalarındaki eleman isimlendirmesinin hangi notasyanlar kullanılarak hazırlanması gerektiği gibi... (bkz: TS 6164- BA Proje tanzim veya TS 5536-Çelik... güncellemeler olabilir araştırınız)
....

* Projelerinizi isterseniz elle çözün/çizin farketmeksizin paftalarınızı ve raporlarınızı bilgisayar ortamında hazırlayıp vermek zorundasınız...
* Ham datalarınızı vermek zorunda değilsiniz...
* Bunu size dayatan kurumdan yasal dayanak talep edebilirsiniz.. (gösteremeyeceklerdir)

iyi çalışmalar, saygılar...

2. "uğraşamam şimdi raporları kontrol edip pafta ile karşılaştırmaya, data olsa da bir tuşla kırmızı uyarı var mı yok mu baksam" tembelliği.

Aslında tek sebebini madde 2 de açıklmışsınız. Bence bu uğraşamamdan ziyade raporu okumayı bilmiyoruz. giridiğiniz değerleri buradan kontrol edeceğiz demek oluyor.

Merhabalar, yapı denetim firmalarından, yaptığımız statik projelerde projenin onaylı çıktısının ve raporunun yanında idecad data dosyası da istenmeye başlandı. Bu talep yaygın mı, yönetmelik ve mevzuatlara uygun mu yoksa keyfi mi yapılıyor. Fikir ve sanat eserleri yasasına dayanarak statik datamızı İdarelere vermeme gibi bir hakkımız var mı? Bu konuda bilgisi olanların net bir şekilde bilgi vermesini bekler, tüm meslektaşlarıma işlerinde kolaylıklar dilerim.
2007 Deprem Yönetmeliği Madde 2.13'e göre yapı hesap raporları ile birlikte kontrol makamının istemesi halinde bütün dataların idareye teslim zorunlu idi. TBDY 2018'de bu hususa yer verilmedi. Ancak bu kez Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Yapı Projeleri başlıklı 57. Madde ile " (11) Mimari proje altı takım halinde, diğer proje, resim, hesap ve raporlar beş takım halinde basılı olarak ve ayrıca elektronik ortamda düzenlenerek ilgili idareye başvurulur. " hüküm getirildi. Buradaki elektronik ortamda ifadesinde ne anlaşılıyor ise şu andaki yasal mevzuat bu. Benim görüşüm isteyebileceğinden ve hatta yazılım lisansı ile birlikte istemesi gerektiğinden yana.
Bu şekilde işini doğru yapan projecilerin merdiven altı iş yapanlara göre haklarının da korunmasına yardımcı olunacağını düşünüyorum.
İyi çalışmalar....

PLANLI ALANLAR YÖNETMELİK.png

2007 PROJE TESLİM.png

Merhabalar
Data dosyasını isteyip programda bakabilen bir kontrol,aynı programın rapor kısmını da çok kolaylıkla inceleyebilir.Kullanıcı girdilerini görebilir.Ayrıca İdecad in raporları ayrıntılı, gayet kolay incelenebilir ve anlaşılabilir tarzda.

Data dosyasını paylaşalım sorun değil,hatta işini dürüstçe yapanlarla mühendisçe hızlı şekilde bilgi alışverişi yaparız çok faydalı da olur.
Ya data dosyasını verdiklerimiz merdiven altı proje yapıyorsa...Yapı denetim m2 birim fiyatları her sene artsada yetmiyodur, A kişisi arkadaşımın üzerinden projeler yapıp ordanda kazanayım demez ya der belki...Datanızdan metrajlarınıza bakıp daha ekonomik çözeyim imza da sorumlulukta arkadaşın zaten her yer yeşil yansa yeter demez ya der belki...En sonunda da mimar,müteahhit,imzasını kullandırıp parasına bakan A kişisi hep birlikte mutlu olurlar serbest piyasa sonuçta.Bizde kötü reklam oluşumuzla devam ederiz önümüzdeki maçlara.Ne diyelim sağlık olsun

Merhabalar
Data dosyasını isteyip programda bakabilen bir kontrol,aynı programın rapor kısmını da çok kolaylıkla inceleyebilir.Kullanıcı girdilerini görebilir.Ayrıca İdecad in raporları ayrıntılı, gayet kolay incelenebilir ve anlaşılabilir tarzda.

Data dosyasını paylaşalım sorun değil,hatta işini dürüstçe yapanlarla mühendisçe hızlı şekilde bilgi alışverişi yaparız çok faydalı da olur.
Ya data dosyasını verdiklerimiz merdiven altı proje yapıyorsa...Yapı denetim m2 birim fiyatları her sene artsada yetmiyodur, A kişisi arkadaşımın üzerinden projeler yapıp ordanda kazanayım demez ya der belki...Datanızdan metrajlarınıza bakıp daha ekonomik çözeyim imza da sorumlulukta arkadaşın zaten her yer yeşil yansa yeter demez ya der belki...En sonunda da mimar,müteahhit,imzasını kullandırıp parasına bakan A kişisi hep birlikte mutlu olurlar serbest piyasa sonuçta.Bizde kötü reklam oluşumuzla devam ederiz önümüzdeki maçlara.Ne diyelim sağlık olsun
Eğer projeler sadece idecad ile yapılmış olsa size katılıyorum. Son derece anlaşılabilir ve kesinlikle görsel olarak tatmin edici düzeyde. Ancak takdir edersiniz ki piyasa da bir çok yazılım var. Böyle olunca ihtiyac olması normal gibi görünüyor. Ancak yine takdir edersiniz ki istekler taleplere göre keyfi olarak değil ,yasa ve yönetmeliklere uygun olmalıdır. Konunun özüne gelince yukarıdaki yönetmelik hukmune göre data istenebilecegi görüşundeyim. Ancak kişisel görüşüm ise istenecek ise dayanın yazilimlerin lisansi ile birlikte istenmesi şeklindedir.

Merhaba,
Kanaatimce denetim mekanizmalarının bu talebinin altında iki temel neden var; (istisnalar müstesna)

1. proje müellifini mühendis olarak değil de program operatörü olarak görmek... (hakaret içerir)
2. "uğraşamam şimdi raporları kontrol edip pafta ile karşılaştırmaya, data olsa da bir tuşla kırmızı uyarı var mı yok mu baksam" tembelliği..

Aynı denetim mekanizmaları ETABS-SAP-Robot Structural Analysis- Dlubal RFEM vs vs yazılımlarda hazırlanmış projelerin datalarını istemezler nedense... bilakis datayı verecek olsanız "gerek yok"la karşılaşırsınız...

Proje düzenleme kurallarını içeren standartlarımız mevcuttur elbette ve hiç birinde ham datadan bahsetmez... data çıktılarının nasıl tanzim edileceğini bir bir anlatır.. Ör: raporlarda neler olması gerektiği veya uygulama paftalarındaki eleman isimlendirmesinin hangi notasyanlar kullanılarak hazırlanması gerektiği gibi... (bkz: TS 6164- BA Proje tanzim veya TS 5536-Çelik... güncellemeler olabilir araştırınız)
....

* Projelerinizi isterseniz elle çözün/çizin farketmeksizin paftalarınızı ve raporlarınızı bilgisayar ortamında hazırlayıp vermek zorundasınız...
* Ham datalarınızı vermek zorunda değilsiniz...
* Bunu size dayatan kurumdan yasal dayanak talep edebilirsiniz.. (gösteremeyeceklerdir)

iyi çalışmalar, saygılar...
İdecadın sıkça kullanımının en büyük dezavantajı bu olsa gerek. Diğer programlar hakkında bilgileri olmadığı için bakamıyorlar ama idecad kullanımı kolay olduğu gibi eğitimleri/kaynakları ve yardımı oldukça yaygın olduğu için herkesin az çok bir bilgisi oluyor.

Bir kişi kolonu kaydırıp, kirişlere ortalayıp kolon kiriş birleşim güvenliklerinin kurtarmasını sağlayabilir. Çizim alırken de kolonu eski haline getirir çıktı alır. Hesap raporunda analiz modelinde kolonların aks ortasından mı yoksa kaçık bir şekilde oturduğunun kontrolü takdir edersiniz ki ya imkansız ya da çok zor. Dataların teslimi zorunlu olmalı mı sorusuna evet diyemiyorum ama kontrollük açısından faydası da var bence. Biz nasıl elle hesap yapmıyoruz iş yükünün çoğunu program üstleniyor. Kontrollük makamının da kendisine verilen kısıtlı zamanda tüm datayı pdf üzerinden elle kontrol etmesinin de zor olduğunu kabul etmeliyiz diye düşünüyorum.

Tüm arkadaşlara ilgileri için teşekkürlerimi iletirim. İdecad statik raporu pdf formatında korumalı olarak duruyor ama maalesef çeşitli dönüştürücü programlarla raporların değiştirildiği bilgisini aldım yapı denetim firmalarından. Böyle olunca çok cüzi komik fiyatlarla niteliksiz projeler yapılıyor. Tüm çalışma arkadaşlarında işlerinde kolaylıklar ve başarılar dilerim.

Yapı denetim sektörünün içindeki bir mühendis olarak belirtebilirim ki; doğru girilen bir datanın paylaşılması kontrol sürecini kısaltmakta, duvar merdiven asansör gibi yüklerin doğru aktarıldığının kontrolünü kolaylaştırmakta.Çeşitli editörlerle program çıktılarına müdahele edilmekte, yaptığı işe önem vermeyen bir çok meslektaşımızın projelerinde karşılaştığımız durum bu. Bilgisayar ortamı her türlü revizyona müsait.Datayı paylaşmama isteği projede belirli hataların saklandığı süphesini artırmakta. Diğer mesleki programların datasını istemiyorlar, gibi bir genellemede doğru degil, belki azınlıkta olsakta kontrol etme kabiliyetimiz var. Ne varki datasını paylaşmak istemeyen arkadaşlarımız çoğunlukta. Herkese kolay gelsin. Mesleki sır değil bunlar. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Yapı denetim sektörünün içindeki bir mühendis olarak belirtebilirim ki; doğru girilen bir datanın paylaşılması kontrol sürecini kısaltmakta, duvar merdiven asansör gibi yüklerin doğru aktarıldığının kontrolünü kolaylaştırmakta.Çeşitli editörlerle program çıktılarına müdahele edilmekte, yaptığı işe önem vermeyen bir çok meslektaşımızın projelerinde karşılaştığımız durum bu. Bilgisayar ortamı her türlü revizyona müsait.Datayı paylaşmama isteği projede belirli hataların saklandığı süphesini artırmakta. Diğer mesleki programların datasını istemiyorlar, gibi bir genellemede doğru degil, belki azınlıkta olsakta kontrol etme kabiliyetimiz var. Ne varki datasını paylaşmak istemeyen arkadaşlarımız çoğunlukta. Herkese kolay gelsin. Mesleki sır değil bunlar. Bilgi paylaştıkça çoğalır.
Data paylaşmak istemeyen meslektaşlar bilgisayar ile gelip açıklama yapabilir. Yapı denetimlerin bu tarz talep yetkisi olduğunu düşünüyorum.

Geri