Zımbalama donatısı olarak "düzgün yayılı çiroz" seçimi yaptım. Ancak çizimlerde zımbalama donatısı detaylarını göremiyorum. Ne yapmam gerekiyor? Şimdiden teşekkürler..

puncover":zrtv1c8o' Alıntı:
Zımbalama donatısı detaylarını 2d olanaklarıyla -hesap raporuna göre- kendiniz çizmeniz gerekiyor.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Yanıtınız için teşekkürler. Kendimi geliştirmek için çeşitli uygulamalar yapıyorum. Bugün zımbalama donatılarına bakmak istedim. Normalde zımbalama hatası veren kolonların altına zımbalama donatısı ekleyince düzeliyor. Ancak bu uygulamanın şantiyede nasıl uygulandığını tam anlayamadım. Majör ve minör boyutları tam olarak neyi ifade ediyor? Etriye sayıları ve aralıkları ile karşılaştırınca bir sonuca varamadım.

legasov:2kwyfz9s' Alıntı:
puncover:2kwyfz9s' Alıntı:
Zımbalama donatısı detaylarını 2d olanaklarıyla -hesap raporuna göre- kendiniz çizmeniz gerekiyor.

Yanıtınız için teşekkürler. Kendimi geliştirmek için çeşitli uygulamalar yapıyorum. Bugün zımbalama donatılarına bakmak istedim. Normalde zımbalama hatası veren kolonların altına zımbalama donatısı ekleyince düzeliyor. Ancak bu uygulamanın şantiyede nasıl uygulandığını tam anlayamadım. Majör ve minör boyutları tam olarak neyi ifade ediyor? Etriye sayıları ve aralıkları ile karşılaştırınca bir sonuca varamadım.
Merhaba
Radye zımbalama kontrolü raporundaki majör ve minör boy değerleri zımbalama donatısının uygulanacağı toplam uzunluğu ifade eder.
Majör: Zımbalama donatısının kolonun uzun kenarı boyunca uygulanacağı toplam uzunluk
Minör: Zımbalama donatısının kolonun kısa kenarı boyunca uygulanacağı toplam uzunluk.
Zımbalama donatısı çizimlerinin gösterimi genel halleriyle TBDY 2018 şekil 7.16' da verilmektedir.

İyi çalışmalar

]Merhaba arkadaşlar, yapının çevresinde su basman perdesi olduğu zaman yapı çevresinde bulunan kolonlarda radye temel zımbalama kontrolü hesabı yapılmıyor.Nasıl yaptırabiliriz.
burda sarı ile işaretlediğim kolonlarda tek zımbalama kontrolü hesabı yapılıyor
[attachment=0]2.JPG[/attachment

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    43.8 KB · Görüntüleme: 1,665
  • 2.JPG
    2.JPG
    81.8 KB · Görüntüleme: 1,673
mühendise":1us2dbeu' Alıntı:
]Merhaba arkadaşlar, yapının çevresinde su basman perdesi olduğu zaman yapı çevresinde bulunan kolonlarda radye temel zımbalama kontrolü hesabı yapılmıyor.Nasıl yaptırabiliriz.
Merhaba
Subasman perdelerine bağlı kolonlarda zımbalama kontrolü yapılmamaktadır. Bu elemanlar kolonlara ve temele bağlı olduğundan zımbalama hesabında olumlu katkı sunacak ve düzlemdışı kayma gerilmelerini azaltacaktır. Zımbalama kontrolü yapılmak isteniyorsa subasman perdeleri silinerek analiz yapılabilir. Bu durumda kolonlarda zımbalama kontrolü yapılacaktır.
İyi çalışmalar

Levent Özpak":qtv919hc' Alıntı:
mühendise":qtv919hc' Alıntı:
Merhaba
Subasman perdelerine bağlı kolonlarda zımbalama kontrolü yapılmamaktadır. Bu elemanlar kolonlara ve temele bağlı olduğundan zımbalama hesabında olumlu katkı sunacak ve düzlemdışı kayma gerilmelerini azaltacaktır. Zımbalama kontrolü yapılmak isteniyorsa subasman perdeleri silinerek analiz yapılabilir. Bu durumda kolonlarda zımbalama kontrolü yapılacaktır.
İyi çalışmalar
Merhabalar,
Afyonkarahisar Belediyesi'nde perdelere bağlı köşe kolonların zımbalama tahkikini istiyor mutlaka. Ve perdeleri silmeden STA4 kulllanıcılarının bu tahkikleri sunduklarını söylüyor belediyedeki mühendis. Bu problemi çözmek için kıvranıyorum iki gündür. Lütfen perdeleri silmeden rapora ulaşabilmem için yardımcı olun. Acil cevaplarınızı beklemekteyim.
İyi çalışmalar,
Saygılarımla...

musabcoban":33ouhgai' Alıntı:
Merhabalar,
Afyonkarahisar Belediyesi'nde perdelere bağlı köşe kolonların zımbalama tahkikini istiyor mutlaka. Ve perdeleri silmeden STA4 kulllanıcılarının bu tahkikleri sunduklarını söylüyor belediyedeki mühendis. Bu problemi çözmek için kıvranıyorum iki gündür. Lütfen perdeleri silmeden rapora ulaşabilmem için yardımcı olun. Acil cevaplarınızı beklemekteyim.
İyi çalışmalar,
Saygılarımla...
Merhaba,
Eğer perdeleriniz subasman perdesi ise bu aşamada perdeleri kolonlara bağlamadan modellemenizi önerebilirim. Bu durumda kolonlarda zımbalama tahkiki yapılır.
İyi çalışmalar

merhaba zımbalama donatısında alt ve üst donatıların kaç adet olduğunu net bi şekilde nasıl anlayabilirim. örneğin major; boy 6.90 etriye 10q10/20 yazıyor. ama ben bu noktada boy donatılarını altta ve üstte kaç santim ara ile atacağımı bilemedim. yardımcı olursanız sevinirim.

Zımbalama donatısı tipi olarak, Kapalı etriye seçimi yaptıysanız rapor aşağıdaki gibi olacaktır.

1683793191455.png
TBDY'de şekil 7.16'da yer alan örnek çizim aşağıdaki gibidir.
1683793156756.png
Raporda her iki yön için boy ve etriye çap/aralık bilgisi verilir.

1683793241230.png

yardım sayfasını inceleyiniz

evet bende kapalı etriye şeritleri ile çözüm yaptım. ama şu an bilmediğim şey zımbalama donatısında üstte ve altta kaç adet donatı kullanacağım ve boyları.

Ekli dosyalar

• zımbalama rapor.png
    zımbalama rapor.png
    16.8 KB · Görüntüleme: 72
  • ZIMBALAMA.png
    ZIMBALAMA.png
    80.4 KB · Görüntüleme: 73
Zımbalama donatısı üst ve alt donatı olarak yerleştirilmez. Bu donatıları, radye ilave donatısı ile karıştırmayın.

tbdy'de şekil 7.16'da yer alan örnek ve aşağıdaki çizimi inceleyin.

1683810807107.png

Diyalogta girdiğiniz etriye sayısını kontrol edin. 1 veya 2 etriye kullanılması uygun olur. Bu her bir etriye adımındaki etriye sayısıdır.
1683810927017.png

1 ve 2 etriye için örnek çizim aşağıdaki gibidir. Boy donatı konstrüktifdir zımbalama hesabına dahil olmaz
1683812057682.png

Raporda verilen boy donatı kadar seçilen etriye çap ve aralık ile çizim yapılmalıdır.
1683793241230-png.34113

Geri