Zımbalama güvenliği sağlanmıyor hatası nasıl giderilir?

Mühendis48

Yeni Üye
Problem 1- ideStatik programında betonarme bir çözümlemem ektedir. Geometri kontrollerini ve analizi hatasız çıkmaktadır. Buraya kadar her şey normal seyrindedir.
Fakat tüm kolonlar için; özellikler>zımbalama donatıları>her zaman alt uçta zımbalama kontrolü yap ve her zaman üst uçta zımbalama kontrolü yap butonlarını işaretlediğim vakit, projeyi tekrardan analize tabii tuttuğumda ".. döşemesi zımbalama güvenliği sağlanmıyor. TBDY 7.11.5" hatası alıyorum ve bunu asla gideremiyorum.
Önerilerinizi bekliyorum.
Temel kalınlığı: 50 cm.
Kirişler: 50/32 cmm
Kolonlar: 50/50 cm.
Döşeme kalınlığı: 10 cm.

Problem 2- Böylesine bir plak döşemede kolonlarda alt ve üst uçta zımbalama kontrolü yapmak elzem midir? Eğer böyle ise bu neden kullanıcının manuel seçimine kalmıştır. Bu konuda da yorumlarınızı bekliyorum.
Ekran görüntüsü 2023-09-14 114838.pngEkran görüntüsü 2023-09-14 114720.png

Bu projede üst uçlarda zımbalama kontrolü yapmanız gerekmez. Program genellikle gereken yerleri kendi doğru tesbit edip kontrolü otomatik yapıyor, o seçenekleri özel bir sebep olmadıkça işaretlemeyin.

Program yapması gereken bir yerde kontrolü yapmıyor ise (doğru anlamıyor ise) ya da siz insiyatif alıp ekstradan gerekmediği halde kontrol yaptırmak istiyorsanız "her zaman yap" seçeneğini işaretlemeniz gerekir.

Ancak bu kirişlerde hiçbir şekilde gerek yok, hatta yapılması doğru bile olmaz.

Yorumunuz için teşekkür ederim. Fakat manuel kontrolünü işaretlediğim halde böyle bir hata göstermesinin sebebi nedir? Bu gösterge ortada bir problem olduğunu mu gösterir?

Buradaki problem, bunu kolon üst uçları için işaretlemeniz.

Zımbalama kontrolü, kiriş bağlanan kolonlarda yapılmaz, yapılsa da da anlamsız ve saçma bir hesap olur. (siz programa "yapılıp yapılmayacağına sen karar verme, ben karar veririm" :) , saçma da olsa da yap bu hesabı demişsiniz ). Ve büyük ihtimalle saçma sonuçlar alıyorsunuz.

Bu proje için bırakın program karar versin ne yapacağına...

Problem 2- Böylesine bir plak döşemede kolonlarda alt ve üst uçta zımbalama kontrolü yapmak elzem midir? Eğer böyle ise bu neden kullanıcının manuel seçimine kalmıştır. Bu konuda da yorumlarınızı bekliyorum.

Bu seçenekler genel olarak kirişsiz döşeme veya kirişsiz radye temelde perde/subasman perdesi bağlanan kolonlarda zımbalama kontrolü yapılmak istenmesi durumları için konulmuştur. Eklediğiniz resimdeki kolonlara kiriş bağlandığı için seçeneğin işaretlenmesine ve kolonların üst uçlarında zımbalama tahkiki yapılmasına gerek yoktur.

Yorumunuz için teşekkür ederim. Fakat manuel kontrolünü işaretlediğim halde böyle bir hata göstermesinin sebebi nedir? Bu gösterge ortada bir problem olduğunu mu gösterir?
Seçeneğin işaretlenmesi durumunda kolona kiriş bağlansa bile zımbalama kontrolü yapılır. Eklediğiniz resimdeki kolonlara kiriş bağlandığı için seçeneğin işaretlenmesine ve zımbalama tahkiki yapılmasına gerek yoktur.

" Kirişli bir sistemde üst uçta zımbalama tahkiki seçeneği işaretlenirse, program sadece döşeme varmış gibi mi hesap yapıyor "
Böyle mi dir? Eğer böyle ise blr sonraki versiyonda belki bir uyarı konabilir.

" Kirişli bir sistemde üst uçta zımbalama tahkiki seçeneği işaretlenirse, program sadece döşeme varmış gibi mi hesap yapıyor "
Böyle mi dir? Eğer böyle ise blr sonraki versiyonda belki bir uyarı konabilir.

Evet. Eğer kolonda "Her zaman üst uçta zımbalama kontrolü yap" seçeneği işaretli ise kirişler yok sayılarak sadece döşeme varmış gibi zımbalama kontrolü yapılır.

Saygılarımla...

Geri