ZAYIF KAT=ZEMİN KAT, ni<0.60, sistem rijitliğini artırın

"ZAYIF KAT=ZEMİN KAT, ni<0.60, sistem rijitliğini artırın" diye hata mesajı alıyorum. bu hatayı gideribilmemin yolları nelerdir?

zemin katta kolon kesitlerini arttırmak ve mümkünse sisteme perde ilave ederek daha rijit hale getirmek.

teşekkür ederim ancak kolon boyutlarını arttırarak mimari açıdan bu sıkıntıyı gideremiyorum.perdeler zaten mevcut bu yöntemleri biliyorum. acaba başka bir yolu daha varmı onu merak ediyorum

emrebagdu":372lkpgt' Alıntı:
"ZAYIF KAT=ZEMİN KAT, ni<0.60, sistem rijitliğini artırın" diye hata mesajı alıyorum. bu hatayı gideribilmemin yolları nelerdir?

Emre bey merhaba

B1 Zayıf kat düzensizliğinde Katlar arası perde/kolon/duvar toplam kesme alanları oranına bakılır.
Ekteki resimden ve TDY Tablo 2.1 den inceleyebilirsiniz.

Kolon ve Perde kesme alanları otomatik hesaplanır, Duvar kesme alanları Kiriş üzerindeki yüklerden hesaplanır, ayrıca Analiz / Kat parametreleri menüsü
Düzensizlikler sekmesinde Akx ve Aky kısımlarına , X ve Y Yönü Duvar kesme alanları (m2 cinsinden) girilebilir.

Merhabalar kolay gelsin projemde 1.kat x yönünde göreli kat sistem rijitliğini artırın diye hata alıyorum yardımcı olur musunuz
Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• SIKIŞTIRILMIŞ.cde
    4.8 MB · Görüntüleme: 7
Merhabalar kolay gelsin projemde Y yönünde göreli kat sistem rijitliğini artırın diye hata alıyorum yardımcı olur musunuz
şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• sıkıştırılmış.cde
    20.5 MB · Görüntüleme: 1
Merhabalar kolay gelsin projemde Y yönünde göreli kat sistem rijitliğini artırın diye hata alıyorum yardımcı olur musunuz
şimdiden teşekkür ederim.
önerilerim;
--k26-27-28 kirişlerini bütün katlarda 30/50 yapınız,
--k8 kirişini kolonun diğer kenarına bütün katlarda mesnetleyiniz,
--kirişlerde kapasite yetersizlikleri var, fiber model işaretleyerek hesap yaptırınız. hatasız sonuç alınabiliyor.
1693475564897.png

Geri