ZD zemin spektrum değerlerini elle girme

yldrmanil

Etkin Üye
Analiz ayarları sihirbazında ZD zemini seçip (ya da diğer zeminler) elde ettiğim Ta, Tb, Lamda katsayısı, Ss ve S1 değerlerini, ZF zemini seçip elle girdiğimde hesap sonuçları aynı olması gerekmez mi?

Ben yaptım, ZD ile çözdüğümde sorun yaşamıyorum ama ZF ye tanımladığımda göreli kat ötelemesi yaşıyorum. Atladığım konu ne olabilir?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Sihirbazla zd tanımlanmış halini gönderdim. Dilerseniz zf yi seçip aynı değerleri girerek de gönderebilirim.

Düzeltme: Merdiven başlangıcı temele bağlanmamış. O yüzden olabilir mi diye bakıyorum.

Son düzenleme:
ZF seçimi yaptığınızda import ettiğiniz spektrumunu nasıl elde ettiniz? O hesabı kontrol etmemiz gerekecektir. Programın kullandığı spektrum ile birebir aynı olmadığını düşünmekteyim. Ancak kontrol etmeden net bir sey belirtemeyiz. Lütfen girdiğiniz spektrumu hesapladığınız excel dosyasını da ekleyebilir misiniz?

ZF seçimi yaptığınızda import ettiğiniz spektrumunu nasıl elde ettiniz? O hesabı kontrol etmemiz gerekecektir. Programın kullandığı spektrum ile birebir aynı olmadığını düşünmekteyim. Ancak kontrol etmeden net bir sey belirtemeyiz. Lütfen girdiğiniz spektrumu hesapladığınız excel dosyasını da ekleyebilir misiniz?
O zf bir zmin için import edilmişdeğerler. Ta,.. değerleri değiştirdiğimde tanımla yazısı kapandığı için o grafiğin yok olduğunu düşünüyordum.

Ekli dosyalar

• Azaltılmış Değerler-538-19 Tasarım Spektrumu yazı 2.txt
    2.1 KB · Görüntüleme: 33
333.PNG
Zd için,

444.PNG
zf için.

Grafik tanımlı kalıyor.

Programı açarken yönetici olarak çalıştır opsiyonunu kullanınız.
Ardından projenizi yükleyiniz.
ZD seçimi yapılmış projede alt komut satırına exportspectrum yazıp enter tuşuna basınız..
1631778757477.png
Bilgisayarınızda programın yüklü olduğu yerdeki program files - idecad 10 klasörüne gidiniz.
Burada exp_spec.txt isimli bir dosya göreceksiniz.
Bu txt dosyasında programın kullandığı spektrum mevcuttur.
Sonrasında ZF seçimi yapıp bu txt dosyasını tanımlayıp analiz yaparsanız sonuçlar aynı gelecektir.

Sizin gönderdiğiniz txt dosyasındaki değerler ile arada ciddi farklılık var, bu nedenle farklı sonuçlar elde edilmesi normaldir.

Ekteki excelde elastik spektrum hesabı, tasarım spektrumu ve idecad'ten export edilmiş halinin karşılaştırması mevcuttur. Herhangi bir sorun görünmemektedir.

Elle hesapladığınız spektrumu kontrol ediniz.

Ekli dosyalar

• 1631778672543.png
    1631778672543.png
    19.6 KB · Görüntüleme: 30
  • spektrum kontrol.xlsx
    167.1 KB · Görüntüleme: 41
Geri