ZEMİN KATTAKİ KOLONDAKİ DONATILARI ÇOK FAZLA

MERHABALAR BU ÇALIŞMAMIZDA ZEMİN KAT KOLON DONATILARI ÇOK FAZLA NE YPAMAMIZ GEREKİYOR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

Ekli dosyalar

• a blok.cde
    12.6 MB · Görüntüleme: 20
--Yapının plak döşeme olması sebebiyle tam rijit diyafram çözülebilir.
--Göreli kat ötelemesi kontrolü 0.008 sınır değerine göre kontrol edilerek düzeltildi.
--Kiriş kenetlenme boyu kontrolü yönetmelik dahilinde kontrolü zorunlu olması sebebiyle seçilerek kontrol edildi.
--Zemin sınıfının ZD olması sebebiyle bir çok kolonun boyutları arttırıldı ve C35 dayanımlı beton tercih edildi.
--Y yönünde 25x150 ebatlarında perdeler ilave edildi ilgili doğrultudaki uzun kolonların yerine özellikle ilgili yöndeki göreli kat ötelemesini gidermek adına.
--Zemin katta kolon ve perdelere zımbalama probleminden dolayı düzgün yayılı çirozlar ilave edildi.
--Kolon kiriş birleşim güvenliği hatası dahilinde kirişler kolon orta noktası doğrultusunda kaydırıldı ve bazı kolonların ebatları bu problem dahilinde arttırıldı.
--Temel kalınlığı 75 cm olarak revize edildi.

Çözüm adına öneri proje dosyası ektedir. Takdir sizlerin. Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• A BLOK ÖNERİ.cde
    2.9 MB · Görüntüleme: 7
benim önerim Kubilay beyin öneri projesinin merdivenlerini doğru mesnetleyip yarı rijit çözme.
merhaba, katkınız için teşekkür ederim ünver bey. plak döşemelerde yapı çerçeve davranışı göstereceği için tam rijit diyafram çözdüm hem de periyotların azalması ve deprem kuvvetlerinin artması sebebiyle güvenli tarafta kalmayı tercih ettim. Yarı rijit çözdüğümde ise periyotlar ile deplasmanlar artacağı için deprem kuvvetleri azaldı ve göreli kat ötelemesi değerleri kısmi olarak artış gösterdi. o durumda da ilgili yönlerde boyut büyütülerek çözüme gidilebilir. önemli olan her iki çözüm şekliyle de plak döşemelerde sistemin kurtarması diye düşünüyorum. katkınız için tekrar teşekkür ederim, kolay gelsin.

Merdiven yapı ile birlikte çözümlenecekse ve merdiven kolları/kenarları döşemelere bağlanıyorsa, yarı rijit çözüm yapılması gerekir.
ablok.cde projesindeki merdivende kollarının birbirine bağlanmadığı ve merdiven yüksekliğinin kat yüksekliği ile uyumlu olmadığı görülmektedir.

1652186073060.png
İyi çalışmalar

Geri