Zemin emniyet gerilmesi olumsuz nasıl bir temel tasarlamalı

Re: Zemin emniyet gerilmesi olumsuz nasıl bir temel tasarlam

Levent Özpak" Merhaba [b:1bqrjet3' Alıntı:
Eklediğiniz iki projenin Analiz ayarları aynı değil. [/b]

Zemin sınıfı, Taşıyıcı sistem davranış katsayıları vb. Ayrıca "KADİR AKGÜN STATİK.ide10" isimli projede Deprem Yer Hareketi Düzeyi DD4 seçilmiş. BKS=3 olan yapılarda deprem yer hareketi düzeyi DD2 seçip, TBDY 2018 sihirbazını buna göre düzenleyiniz.

İki projenin karşılaştırılabilmesi Analiz ayarlarının, taşıyıcı sistemin ve yüklerin birebir aynı olması gerekir.

Not:
Projede döşeme tipi tek doğrultulu dişli döşeme seçilmeli .
Projedeki perdeler Madde 4.3.4.6 ToplamMdev>0.75Mo koşulunu sağlamıyor. Sisteme perde ilave edilmesi gerekir.
İyi çalışmalar

Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ediyorum ancak kontrolleri yaptığımda aynı analiz değerlerini girdiğimde sonuçlar aynı olmuyor. Proje isimli dosyada dikkatinizi çektimi bilmiyrum ama birkaç kolonda donatı çok fazla yardımcı olabilirmisiniz.

batuhann28522":3tofxsnj' Alıntı:
Levent Özpak" Merhaba [b:3tofxsnj' Alıntı:
Eklediğiniz iki projenin Analiz ayarları aynı değil. [/b]

Zemin sınıfı, Taşıyıcı sistem davranış katsayıları vb. Ayrıca "KADİR AKGÜN STATİK.ide10" isimli projede Deprem Yer Hareketi Düzeyi DD4 seçilmiş. BKS=3 olan yapılarda deprem yer hareketi düzeyi DD2 seçip, TBDY 2018 sihirbazını buna göre düzenleyiniz.

İki projenin karşılaştırılabilmesi Analiz ayarlarının, taşıyıcı sistemin ve yüklerin birebir aynı olması gerekir.

Not:
Projede döşeme tipi tek doğrultulu dişli döşeme seçilmeli .
Projedeki perdeler Madde 4.3.4.6 ToplamMdev>0.75Mo koşulunu sağlamıyor. Sisteme perde ilave edilmesi gerekir.
İyi çalışmalar

Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ediyorum ancak kontrolleri yaptığımda aynı analiz değerlerini girdiğimde sonuçlar aynı olmuyor. Proje isimli dosyada dikkatinizi çektimi bilmiyrum ama birkaç kolonda donatı çok fazla yardımcı olabilirmisiniz.

Pc de değilim yüksek donatı miktarı dediğiniz kolonlarda pursantaj kaçtır bahsettiğiniz kolonlarda kesit tesirlerini incelediniz mi projeye bakamadım

servany2":2ezi3e8j' Alıntı:
Pc de değilim yüksek donatı miktarı dediğiniz kolonlarda pursantaj kaçtır bahsettiğiniz kolonlarda kesit tesirlerini incelediniz mi projeye bakamadım

Max pursantaj 0.03 aldım. 3 katımda o sorun var diğer katlarda normal bir şekilde çıkmasına ragmen donatılar o 3 katta düzeltemiyorum kalıplarda aynı bakabildiğinizde yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

batuhann28522":ctx89732' Alıntı:
servany2":ctx89732' Alıntı:

Max pursantaj 0.03 aldım. 3 katımda o sorun var diğer katlarda normal bir şekilde çıkmasına ragmen donatılar o 3 katta düzeltemiyorum kalıplarda aynı bakabildiğinizde yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Levent beyin dediği hataları düzeltin öncelikle sisteme perde ekleyin anladığım kadarıyla maximum pursantaj hatası alıyorsunuz veya yaklaşık %3 bu değer zaten max değer programda bu demek oluyor ki kolonlarınız fazlaca zorlanıyor kesitleri arttırın yapcağınız perde ilavelerini bu kolonları kaldırarak yerlerine perde ekleyerek de aşabilirsiniz
Ayrıca Ta ve Tb değerinden bahsetmiştiniz yeni yönetmeliği incelerseniz sprektrum eğrisi bir çok parametreyle bağımlı olarak oluşuyor 2018 yönetmeliğine uygun zemin etüdünüz ve kordinatlar elinizdedir diye umuyorum bu arada zemin emniyet gerilmesi kalktı bu kısımı atlamayın iyi çalışmalar

servany2":my3xhiat' Alıntı:

Levent beyin dediği hataları düzeltin öncelikle sisteme perde ekleyin anladığım kadarıyla maximum pursantaj hatası alıyorsunuz veya yaklaşık %3 bu değer zaten max değer programda bu demek oluyor ki kolonlarınız fazlaca zorlanıyor kesitleri arttırın yapcağınız perde ilavelerini bu kolonları kaldırarak yerlerine perde ekleyerek de aşabilirsiniz
Ayrıca Ta ve Tb değerinden bahsetmiştiniz yeni yönetmeliği incelerseniz sprektrum eğrisi bir çok parametreyle bağımlı olarak oluşuyor 2018 yönetmeliğine uygun zemin etüdünüz ve kordinatlar elinizdedir diye umuyorum bu arada zemin emniyet gerilmesi kalktı bu kısımı atlamayın iyi çalışmalar[/quote]

Zemin emniyet gerilmesi kalktı derken orayı anlamadım ama ?

Merhaba
batuhann28522":3vqejkji' Alıntı:
TBDY2018 de zemin emniyet gerilmesi yerine zemin taşıma gücü kullanılıyor.
Bu da eskisine göre yaklaşık 2.5 kat daha fazla.
Programa zemin taşıma gücü girilecek.

Ünver ÖZCAN

ZEMİN EMNİYETİ YERİNE ZEMİN TAŞIMA GÜCÜ KULLANIYORUZ . ZEMİN EMNİYETİ* 2.5= ZEMİN TAŞIMA GÜCÜ OLUYOR BUNA BİNAEN DEPRM HESABINDA ZEMİN VE YÜK HESABINDA NASIL BİR DEĞİŞİKLİK YAPILDI....
ALİ YAVUZ

unver":bot3ccqv' Alıntı:
Merhaba
batuhann28522":bot3ccqv' Alıntı:
TBDY2018 de zemin emniyet gerilmesi yerine zemin taşıma gücü kullanılıyor.
Bu da eskisine göre yaklaşık 2.5 kat daha fazla.
Programa zemin taşıma gücü girilecek.

Ünver ÖZCAN

ZEMİN EMNİYETİ YERİNE ZEMİN TAŞIMA GÜCÜ KULLANIYORUZ . ZEMİN EMNİYETİ* 2.5= ZEMİN TAŞIMA GÜCÜ OLUYOR BUNA BİNAEN DEPRM HESABINDA ZEMİN VE YÜK HESABINDA NASIL BİR DEĞİŞİKLİK YAPILDI....
YANİ TBDY2007 YÖNETMELİĞİ VE TBDY2018 YÖNETMENLİĞİ KIYASLANDIĞINDA TBDY2007 ZEMİN EMNİYETİ 20 T/ m2 için temel KURTARIRKEN TBDY2018 ZEMİN TAŞIMA GÜCÜ 20 t/ m2 ANALİZ YAPILDIĞINDA TEMELİ TASARLAMAK MÜMKÜN DEĞİL.

ALİ YAVUZ

Eskiden de zemin taşıma gücü bulunup emniyet katsayısına bölünürdü emniyet gerilmesi bulunurdu şimdi de zemin taşıma gücü bulunup 1.4 e bölünüyor tek fark bu

ESKİDEN 20 t/m2 girdiğimiz degere şimdi 50 t/m2 veya bundan büyük degere göre analiz yapıyoruz. temel ebatlarımızı çok küçültmemiz gerek radye temel olarak yerde şimdi sürekli temel yapabilecekmiyiz

Öncelikle zemin taşıma gücümüz arttı bu aşikâr taşıma gücünün nasıl bulunduğu ve hangi katsayıya bölündüğü konusunu kavradıysanız, diğer sorunuzda sadece zemin emniyetine bakarak temel tipi seçmek bence doğru bi yaklaşım değil ekonomi ve güvenliği sağlayarak istediğimiz her temel tipini kullanabiliriz siz sürekli yaptınız ben radye yaptım hangimizin ki daha sağlam diye bi soru da soramayız her sistem kendi içinde özeldir kısaca güvenlik ve ekonomi dengesi ön planda

servany2":22vzv0gq' Alıntı:
Öncelikle zemin taşıma gücümüz arttı bu aşikâr taşıma gücünün nasıl bulunduğu ve hangi katsayıya bölündüğü konusunu kavradıysanız, diğer sorunuzda sadece zemin emniyetine bakarak temel tipi seçmek bence doğru bi yaklaşım değil ekonomi ve güvenliği sağlayarak istediğimiz her temel tipini kullanabiliriz siz sürekli yaptınız ben radye yaptım hangimizin ki daha sağlam diye bi soru da soramayız her sistem kendi içinde özeldir kısaca güvenlik ve ekonomi dengesi ön planda

sayın hocam benim sorumun cevabı değil ben anlatamıyorum ve bu sorun kafamı çok takıloyor.

Yavuz Bey,

DBYBHY 2007'de zemin taşıma gücünün nasıl hesaplanacağı belirtilmemiştir. Okuldaki zemin mekaniği derslerinde de gördüğümüz şekilde farklı teorilere göre farklı formüllerle zemin taşıma gücü hesaplanıyordu. Daha sonra, temel tipi ve zemine göre 2 ila 3 arasında bir değere bölünerek zemin emniyet gerilmesi hesaplanıyordu.

TBDY 2018'de ise taşıma gücünün nasıl hesaplanacağı formülle gösteriliyor. Karakteristik taşıma gücünü hesaplattıktan sonra tablo 16.2 deki dayanım katsayısından uygun olana bölüp taşıma gücünü hesaplamış olacaksınız.

DBYBHY 2007 - Örnek: Zemin taşıma gücü 50 t/m2 hesaplanmış olsun. Güvenlik faktörü olarak 2,5 kullanılırsa zemin emniyet gerilmesi 50/2,5 = 20 t/m2 olacaktır.

TBDY 2018 - Örnek: Karakteristik taşıma gücü dayanımı 50 t/m2 hesaplanmış olsun. Dayanım katsayısı tablo 16.2'den 1,4 alınırsa temel taşıma gücü tasarım dayanımı 50/1,4 = 35,7 t/m2 olacaktır.

Soru: Peki aynı zeminde izin verilen yük eskiden 20 t/m2 iken şimdi neden 35,7 t/m2 ?

Cevap: Çünkü temele etkiyen yükler de artık bazı katsayılar ile arttırılarak temelin betonarme tasarımı yapılıyor. Bu durumda da temelin zeminde oluşturduğu gerilmeler arttığı için ona uygun hesaplanmış değer ile karşılaştırılması isteniyor.

Sonuç olarak;

1- Eskiye göre temeldeki iç kuvvetler arttığı için temel kesitlerinde artış beklenebilir.
2- Temel altında oluşan gerilmeler de eskiye göre artmakla birlikte, sınır değer de arttırıldığı için zeminin temelden gelen yükleri karşılamasında eskiye göre büyük değişim beklenmeyebilir.

Ekli dosyalar

• TBDY2018_16.8.3.png
    TBDY2018_16.8.3.png
    105.5 KB · Görüntüleme: 17,614

hocam çok sağ olun çok güzel açıkladınız
benim öğrenmek istediğim 20 t/m2 olan deger neden şimdi 50 t/m2 den burdanda 37.5 t/ m2 dönmesi betonarmedeki değişim ne oldu diye
alaştırmalarım sonucu tbdy2018 bülüm 4 ve bölüm 4A bilgilendirme ekinde verilmiş.
D ( DAYANIM FAZLALIĞI KAÇ SAYISI) tbdy2018 kullanılıyor.
taşıyıcı sistem davranış kaçsayına R ve bys D sayısını tbdy2018 tablo 4.1 D şekiliyor
ve sonra fy( elemenın gerçek dayanımını ) = fd( olması gereken dayanım) *d formülünden fd yi bulup buna göre hesabına devam ediyorsun
yani elemanın gerçek dayınımı kullanmayıp bu degeri D BÜLÜP fd yükünü azaltıyorsun
yani sonuç olarak
BYS =7 VE SÜNEKLİLİK DÜZEYİ SINIRLI OLAN BETONARME ÇERÇEVE SİNSTEMİ OLARAK D= 2.5 ALINIP GERÇEK DAYANIMINI 2.5 KAT KÜÇÜLTÜYORSUN
VE ZEMİNDE ZEMİN TAŞIMA GÜCÜNÜDE 1.4 BÖLÜYORSÜN
VERDİĞİNİZ ÖRNEKDEN GİDERSEK
DBYBHY 2007 - Örnek: Zemin taşıma gücü 50 t/m2 hesaplanmış olsun. Güvenlik faktörü olarak 2,5 kullanılırsa zemin emniyet gerilmesi 50/2,5 = 20 t/m2 olacaktır.
TBDY 2018 - Örnek: Karakteristik taşıma gücü dayanımı 50 t/m2 hesaplanmış olsun. Dayanım katsayısı tablo 16.2'den 1,4 alınırsa temel taşıma gücü tasarım dayanımı 50/1,4 = 35,7 t/m2 olacaktır.
35,7 t/m2/2.5(D) 14.28 GÖRE ÇÖZMÜŞ OLACAGIZ

YÜKÜMÜ 2.5 (D DAYANIM FAZLALIĞI)KADAR AZALTIP ZEMİN DEĞERİNİ Gs ( GÜVENLİK SAYISINA GÖRE ) 2-5 ARASINDA BİR DEĞERLE ARTIRIYORSUN

Deprem Yönetmeliği temel hesabında yükleri arttırarak hesap yaptırıyor. Şu şekilde;

Bodrumsuz yapılarda Kolonlar için kesme kuvveti Momentler ve Eksenel kuvvet 0.6D katsayısıyla
Bodrumsuz yapılarda perdeler için Moment D katsayısıyla Normal kuvvet 0.6D kesme kuvveti 7.6.6.3 e göre

Bodrumlu yapılarda kolonlar ıçin Moment Normal kuvvet ve kesme kuvveti 0.6Düst+Dalt
Bodrumlu yapılarda perdeler için Moment Normal kuvvet ve kesme kuvveti 0.6Düst+Dalt
Bodrumlu yapılarda kritik perfde yüksekliğinin temel üst kotundan daha yukarıda başladığı durumlarda Moment Düst Normal kuvvet 0.6 Düst

Katsayılarıyla arttırılıyor.

Kabaca Düst=3 Dalt=1.5 durumunda bodrumlu yapılarda bu artış 1.8 - 2 civarında oluyor bu artış kabaca yeni yönetmelikte. Bu artışa karşılık saçma bir kullanım olan eski yönetmelikteki zemin emniyeti giti yerine zamin taşıma gücü kavramı geldi. Zemin taşıma gucu zemin raporunda size verilen ve yaklaşık zemin emniyetin 2.5-3 katı olan bir değerdir. Boylece yukler yaklaşık 2 kat artıp karşılaştıracağınız değer uç kat artınca temellerde aslında ciddi bir ekonomi yapmış oluyorsunuz. Nasıl kiriş kolon betonarme hesabında emniyet gerilmeleri hesabından taşıma gücüne geçiste daha gerçekçi bir hesapla ekonomi yaptıysak temel için de bu yönetmelikle bu geçiş gerçekleşmiş oluyor.
ideCAD burada kabaca anlatığım yönetmelik 4.10 ve 16.8.3 bölümünde anlatıldığı şekilde temel hesaplarını yapar ve raporlar.

yavuz statik:2e5dsjjo' Alıntı:
ARTIRMA DEĞİL D SAYISINA BÖLÜP AZALTMA SÖZ KONUSU HOCAM

Deprem Yönetmeliği temel hesabında yükleri D katsayılarıyla arttırarak aşağıdaki şekilde hesap yaptırıyor.

Aşağıdaki sayfaları Lütfen dikkatlice okuyun. Özellikle altı kırmızı ile çizilen bölümleri

temel D ile arttırma 1.png

D katsayısı genel.png

temel D ile arttırma 2.png

Ayrıca Sayın Mirza'nın eklediği dokumanı inceleyiniz;

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Deprem Yönetmeliği temel hesabında yükleri arttırarak hesap yaptırıyor. Şu şekilde;

Bodrumsuz yapılarda Kolonlar için kesme kuvveti Momentler ve Eksenel kuvvet 0.6D katsayısıyla
Bodrumsuz yapılarda perdeler için Moment D katsayısıyla Normal kuvvet 0.6D kesme kuvveti 7.6.6.3 e göre

Bodrumlu yapılarda kolonlar ıçin Moment Normal kuvvet ve kesme kuvveti 0.6Düst+Dalt
Bodrumlu yapılarda perdeler için Moment Normal kuvvet ve kesme kuvveti 0.6Düst+Dalt
Bodrumlu yapılarda kritik perfde yüksekliğinin temel üst kotundan daha yukarıda başladığı durumlarda Moment Düst Normal kuvvet 0.6 Düst

Katsayılarıyla arttırılıyor.

Kabaca Düst=3 Dalt=1.5 durumunda bodrumlu yapılarda bu artış 1.8 - 2 civarında oluyor bu artış kabaca yeni yönetmelikte. Bu artışa karşılık saçma bir kullanım olan eski yönetmelikteki zemin emniyeti giti yerine zamin taşıma gücü kavramı geldi. Zemin taşıma gucu zemin raporunda size verilen ve yaklaşık zemin emniyetin 2.5-3 katı olan bir değerdir. Boylece yukler yaklaşık 2 kat artıp karşılaştıracağınız değer uç kat artınca temellerde aslında ciddi bir ekonomi yapmış oluyorsunuz. Nasıl kiriş kolon betonarme hesabında emniyet gerilmeleri hesabından taşıma gücüne geçiste daha gerçekçi bir hesapla ekonomi yaptıysak temel için de bu yönetmelikle bu geçiş gerçekleşmiş oluyor.
ideCAD burada kabaca anlatığım yönetmelik 4.10 ve 16.8.3 bölümünde anlatıldığı şekilde temel hesaplarını yapar ve raporlar.
İsmail bey aklıma bişey takıldı.
Yükler yaklaşık 2 kat, temel gücünü 2.5- 3 kat gibi demişsiniz. Yanlız temel de 1.4 e böldüğümuz için 2.5/(1.4) =~ 1.80 oluyor.
Yani yükleri 2 kat fazla düşünürken temeli 1.8 kat güçlü düşünüyoruz. Ve temelde ekonomi değil tam tersine maliyet artışı geliyor.
Eski yönetmeliğe göre:
qk=100
Max temel basıncı 50/m2 ton olsun
Eskiden 100/(2.5) = 40 t/m2 temelin gücünü alıyorduk
yük /temel gücü
50/40 = 1.25 iken

Şimdi:
Max temel basıncı 50*2= 100 t/m2 ton
Şimdi 100/(1.4) = 71 alıyoruz
yük /temel gücü
100/71=1.40

Yani temeli daha güçlü yapmak zorunda kalıyoruz. Ekonomik olmuyor.

Yanlış mı anlıyorum?

İsmail bey aklıma bişey takıldı.
Yükler yaklaşık 2 kat, temel gücünü 2.5- 3 kat gibi demişsiniz. Yanlız temel de 1.4 e böldüğümuz için 2.5/(1.4) =~ 1.80 oluyor.
Yani yükleri 2 kat fazla düşünürken temeli 1.8 kat güçlü düşünüyoruz. Ve temelde ekonomi değil tam tersine maliyet artışı geliyor.
Eski yönetmeliğe göre:
qk=100
Max temel basıncı 50/m2 ton olsun
Eskiden 100/(2.5) = 40 t/m2 temelin gücünü alıyorduk
yük /temel gücü
50/40 = 1.25 iken

Şimdi:
Max temel basıncı 50*2= 100 t/m2 ton
Şimdi 100/(1.4) = 71 alıyoruz
yük /temel gücü
100/71=1.40

Yani temeli daha güçlü yapmak zorunda kalıyoruz. Ekonomik olmuyor.

Yanlış mı anlıyorum?
Merhaba,
İsmail Beyin verdiği örnek çok kabaca bir örnektir. TBDY 2018 de yüklerle birlikte temel taban basıncı değerlerindeki artışla birlikte zemin tasarım taşıma gücü değerindeki artış temellerin daha fazla zorlanmasına sebep olabileceği gibi, daha ekonomik durumlar da söz konusu olabilir.
İyi çalışmalar

Geri