zemin emniyet gerilmesini değiştirince ne değişiyor

fatih öpngn

Etkin Üye
merhabalar örnek bir projede zemin emniyet gerilmesini 42 t/m3 aldım ve sonrasında bu değeri arttırdım 53 kadar yaptım fakat donatıları kontrol ettiğimde değişen donatı miktarı hiçbir elemanda göremedim. merak ettim de değişmesi gerekmiyor mu?

merhabalar örnek bir projede zemin emniyet gerilmesini 42 t/m3 aldım ve sonrasında bu değeri arttırdım 53 kadar yaptım fakat donatıları kontrol ettiğimde değişen donatı miktarı hiçbir elemanda göremedim. merak ettim de değişmesi gerekmiyor mu?
Programda girilen değer sınır değerlerdir, temel hesabına etkisi yoktur.
Temel hesabı nedir, nasıl yapılır konusunda teorik okuma yapmanızı öneririm.

zemin emniyet gerilmesi (zemin taşıma gücü) sonuçları etkilemez.
Zemindeki yatak katsayısı üst yapınızı etkiler. O da üst yapı etkileşimli analiz yaparsanız. Sert bir yatakta yatmak yerine yumuşak bir yatakta yattığınızda nasıl vücudunuz etkileniyorsa buradaki mantık da benzerdir.

Otomobilinizle 100 km/sa ile seyrediyorsunuz. Yol hız sınırı 120 km/sa. İleride bu limit değişiyor ve 80 km/sa oluyor. Sizin için değişen bir şey var mı? İsterseniz 100 km/sa ile devam edersiniz.

Geri