merhaba idecad ailesi..elimde bir proje mevcut zemin sınıFI ZD taşıma gücü:23ton/m2..
zeminle ilgili ne yapılmalı..bu konuda yardımcı olursanız seviniriz..proje bağlantıda
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

9 katlı bina. kat yükseklikleri fazla. bitişik nizam olduğu için bitişik taraftan ampatman yapılamamış. zd ve 23ton/m2 değerlerine göre kazıklı temel sanki tek çare gibi görünüyor.

Yatak katsayısı ve zemin taşıma gücü uyumlu değil. Eğer yatak katsayısı doğru ise taşıma gücü 49 t/m² civarında olur. Eğer taşıma gücü doğru ise bir zemin iyileştirmesi gerekli gibi. Projenizde oluşan gerilmelerine bakacak olursak ta Jet-Grout veya taş kolon uygulamaları ekonomik bir çözüm verebilir. Ancak öncelikli olarak bu konuyu uzman bir geoteknik mühendisi ile değerlendirmeniz en doğrusudur.

Yatak katsayısı: 1500 zemin taşıma gücü: 27,64 B+Z+6 kat bir yapı zemin sınıfı ZD bu değerler mantıklı mı sizce ? radye temel de sürekli zg hatası alıyorum ne yaptıysam düzeltemedim.

Yatak katsayısı: 1500 zemin taşıma gücü: 27,64 B+Z+6 kat bir yapı zemin sınıfı ZD bu değerler mantıklı mı sizce ? radye temel de sürekli zg hatası alıyorum ne yaptıysam düzeltemedim.
Merhaba
yatak katsayısı ve zemin taşıma gücü ZD zemine göre düşük gibi. Bu değerler değişmeyecekse projenizde statik sistemini yeniden düzenlemeniz gerekir. ilave öneri için projenizi yükleyiniz.

hocam projeyi yüklemeye çalışıyorum ama dosya sunucunun işlemesi için çok büyük diyor bi öneriniz var mı ? Bir de zg hatasını düzelttim ama radyede donatı yetersiz hatasını düzeltemiyorum önerileriniz var mıdır hocam acaba ?

Son düzenleme:
radye temelde donatı yetersiz hatasını bir türlü düzeltemedim genel olarak projedeki hatalar hakkında önerileriniz nelerdir hocam ?

Ekli dosyalar

• Forum idecad.cde
    14.7 MB · Görüntüleme: 20
radye temelde donatı yetersiz hatasını bir türlü düzeltemedim genel olarak projedeki hatalar hakkında önerileriniz nelerdir hocam ?
Önerilerim;
--idecad 10.93 versiyonunu kullanınız,
--iki yükleme durumlu hesap yöntemini, (4.8.5.1-4.8.5.2 ....)
--kirişlerin üzerine çizgisel yük almışsınız kaldırın, kirişler üzerinde duvar yükleri var, (kurtarmamasının sebebi)
--merdiven mesnetlemeleri yapılmamış,
--radye temelde donatı çapını artırın, hesap sonucu yeterli gelmeyen yerlerdeki ilave donatı aralıklarını 5 cm kadar düşürebilirsiniz.

Son düzenleme:
Değerlerde bir sorun görünmüyor. Yatak katsayısı muhtemelen 1547 t/m³ . Bahsettiğiniz yapı içinde yeraltı suyu arazi eğimi v.s gibi genel konular dışında bir sorun oluşacağını sanmıyorum.
Ünver Bey'e ilave olarak eksik donatı hatası veren döşeme hesap akslarında ilave donatıları manuel olarak düzenlerseniz sorun kalmıyor. Hatta 80 cm kalınlık bile kurtarıyor.
Bunun yanında döşemeler için minimum donatı çapınız çok yüksek 14 mm seçilmiş. Bunu 8-10-12 mm olarak düzenlemeniz faydalı olur. (Metrajınız ekonomik olmaktan çıkar)
Perde kalınlıklarınız çok fazla 40 cm böyle bir yapı için ekonomik değil. Genel olarak 40 cm zorunlu görünüyor ise gerekirse taşıyıcı sistemi komple değiştirmekte fayda var. Sizin hatanız A13 seçmişsiniz A15 olmalı. Bunun yanında BKS ile döşeme hareketli yükleriniz uyumsuz gibi kontrol ediniz. Bütün döşemelerde 500 kg/m² girilmiş.
Genel olarak yük kontrolleri, elaman düğüm noktaları birleşimlerinin, döşemelerin hesap akslarının gözden geçmesi gerekiyor. Özellikle düğüm noktalarını her kesişim için bir noktada yapın ki projede sonradan değişiklik yapmak istediğinizde tek tek uğraşmak yerine çoklu yapabilin.
Bunun dışında genel olarak dengelenmiş bir proje tavsiyesi ektedir. Bir - kaç hatayı da siz düzeltirsiniz. Donatı artırmak veya boyut artırmak gibi.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• RADYE TEMEL DONATI HATASI.cde
    21.4 MB · Görüntüleme: 21
ilave donatıları manuel olarak düzenliyorum ama tekrar yine aynı hatayı veriyor bu döşemelerde hareketli yük 0.5tf/m2 aldım ofis olarak kullanılacak bi yapı yanlış mı ?

Yanlış / doğru olayına siz karar verin. En az oranın üstünde olan herşey kullanıcının tercihidir. Sizin aldığınız yük koridorlar için. Sınıflarda bile 350 kg/m²... Bence aldığınız yük fazla.... İlave donatılar için yapacak bir şey yok. Sadece donatı aralığını çok küçük bir değer alırsanız bu sorunu yaşamazsınız. Ancak doğru olan her seferinde bu donatıyı manuel düzeltmek. Yerine ve uzunluğuna göre de çizimlerde bu donatıyı düzenlemek doğrusu.

zemin taşıma gücü yetersiz hatası alıyorum, bakabilirmisiniz? nasıl giderilebilir.

Ekli dosyalar

• projeson.cde
    16.1 MB · Görüntüleme: 10
Geri