Zemin Taşıma Gücü Yetersiz

insan

Etkin Üye
Herkese merhaba. 2 Rijit Bodrum katlı bir yapımız mevcut. Temelde ampatman iki cepheden yapamıyorum (bitişik nizam). Zemin taşıma gücü yetersiz hatası alıyorum. Bu sorunu nasıl aşabilirim. Bunun dışında bu tarz 2 kat bodrumlu binalarda dikkat etmem gereken herhangi bir husus varmıdır? Bunun dışında modelleme ve yapı genel hatlarıyla nasıl yorumlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• Cde.cde
    8.2 MB · Görüntüleme: 17
Herkese merhaba. 2 Rijit Bodrum katlı bir yapımız mevcut. Temelde ampatman iki cepheden yapamıyorum (bitişik nizam). Zemin taşıma gücü yetersiz hatası alıyorum. Bu sorunu nasıl aşabilirim. Bunun dışında bu tarz 2 kat bodrumlu binalarda dikkat etmem gereken herhangi bir husus varmıdır? Bunun dışında modelleme ve yapı genel hatlarıyla nasıl yorumlarınızı bekliyorum.
Projeniz hakkında
1) Temelde taşıma gücünün yetersiz olması taban basıncının taşıma gücü değerinden yüksek olmasından kaynaklanır. Temeli dışa genişletmenin veya kalınlığı arttırmanın zımbalama durumunda faydası olur. Zemin gurubu ZC olduğu için ortalama gerilme durumu seçildi ve düzeldi.
ZC altıdaki zeminlerde ortalama gerilmeyi seçmek şık olmaz. Temel kalınlığı 80 cm yapıldı. Sorun kalmadı. Temel sehpa donatısını m2de 1 adet olsa bile 12lik seçmelisiniz. 2 kat bodrumlu binalara gelince bizim bölgede müteahhit beyler 10 kat bodrum bile yapıyorlar. Yeter ki iş yeri ve konut olsun.

Hocam ortalama gerilmeye göre hesaplanmasını hangi duruma göre karar veriyorsunuz? Bana emniyetli bir bakış açısı olarak gelmedi açıkcası.

2 Rijit Bodrum katlı bir yapımız mevcut. Temelde ampatman iki cepheden yapamıyorum (bitişik nizam). Zemin taşıma gücü yetersiz hatası alıyorum. Bu sorunu nasıl aşabilirim.
önerilerim;
radye döşeme kalınlığı 100 cm veya 80 cm yapıldığında taban basıncı zemin taşıma gücü değerinin üstüne çıkıyor.
1687432949595.png
üst ve altta 150 cm konsol yapıldığında da kurtarmıyor.
zemin iyileştirmesi yapmak uygun olur.
1687433434948.png
bilgi notu: ortalama gerilme kontrolünü sağlamış fakat maksimum taban basıncını geçmiş projeleri yapı denetimde onaylamıyoruz.

önerilerim;
radye döşeme kalınlığı 100 cm veya 80 cm yapıldığında taban basıncı zemin taşıma gücü değerinin üstüne çıkıyor.
Ekli dosyayı görüntüle 35616
üst ve altta 150 cm konsol yapıldığında da kurtarmıyor.
zemin iyileştirmesi yapmak uygun olur.
Ekli dosyayı görüntüle 35617
bilgi notu: ortalama gerilme kontrolünü sağlamış fakat maksimum taban basıncını geçmiş projeleri yapı denetimde onaylamıyoruz.
Ünver bey üst yapı etkileşimli çözünce sınıra yaklaşıyor sağlama durumu olabilir. ZC zeminde sizin düşünceniz nedir. Modelle ilgili bir hata yaptım mı sizce ondan kaynaklı mı ekstra bir gerilme gözüküyor. Yani bu durumda bu yapıda yapacak bir şey yok mu şu haliyle?

Merhaba
Üst yapı etkileşimli-eşlenik winkler kullanarak analiz ederseniz taban basıncını az farklarla kurtarıyor fakat burada asıl sorgulanması gereken taşıma gücü değerinizin doğruluğa ne kadar yakın olduğu. Anladığım kadarıyla 2 kat toprağa gömülü bodrumunuz var.ZC zemin sınıfı ve 2 kat gömülü bodrum(df hesaplarda önemlidir) hesap yapıldığında 35 t/m2 değeri çok da mantıklı değil.Sizin temel boyutlarınıza göre 2 örnek paylaşıyorum.Zemin etüd raporlarını;Zemin sınıfı tayini için spt ve/veya jeofizik ölçümü(masw) yapılıp yapılmadığını, labaratuvar sonuçlarını ve geoteknik hesabı yapanın df(kazı derinliği), kohezyon,drenajsız kayma mukavemeti, içsel sürtünme açısı ne kullandığını,yer altı su seviyesini ölçüp ölçmediğini,ne kullandığını sorgulayabilirsiniz.En basitinden sizin tasarımınızdaki temel boyutlarınızı bilmesi gerekir.İnşaat mühendisi ve geoteknik hesap yapanın birlikte yürütmesi gereken bir süreçtir piyasada ne kadar uygulanmasada.İşini düzgün yapanlara sonsuz saygı duymakla beraber çoğu zaman yatak katsayısı ve taşıma gücünü ulaştıranlar;
df(kazı derinliği)=temel kalınlığıdır,o da kat başı 10 cm olsa 9 katlı,90cm eder df=90 cm vb varsayımlarla hesap yapıp birşeyler ulaştıranlar oluyor.

Ekli dosyalar

• deneme1.png
    deneme1.png
    91.7 KB · Görüntüleme: 97
  • deneme2.png
    deneme2.png
    96 KB · Görüntüleme: 93
Hocam galiba bende excell formülasyonları yazıp deney sonuçlarına göre birkaç kontrol yapmam gerekiyor. İlginiz için teşekkür ederim.

Geri