zemin taşıma gücü

Merhabalar. Projemde negatif temel basıncı sorununu çözemedim. Zemin taşıma gücü yetersiz hatası alıyorum. Taşıyıcı sistem üzerinde dengeleme yapmak gibi tavsiyeler gördüm. Bu konuda da yardımcı olur musunuz. Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• e.cde
    11.3 MB · Görüntüleme: 5
Merhabalar. Projemde negatif temel basıncı sorununu çözemedim. Zemin taşıma gücü yetersiz hatası alıyorum. Taşıyıcı sistem üzerinde dengeleme yapmak gibi tavsiyeler gördüm. Bu konuda da yardımcı olur musunuz. Şimdiden teşekkür ederim.
önerilerim;
--su basman tavanı katında döşeme olmadığı için kat olarak kabul yapılması uygun değil, kaldırıp kolon ve perdelerin boyunu uzatıp üst kattan giriniz,
--iki yüklemeli durum 4.8.5.1 seçiniz,
--2. bodrum tavanı rijit kat olarak seçiniz,
--katlarda hareketli yükler fazla azaltabilirsiniz,
--en üst katta duvar yüklerini kaldırıp deşeme hareketli yükleri azaltabilirsiniz,
--merdiveni mesnetleyiniz,
--merdiven temele mesnetlememiş,
--p3 perdesi altına temel yok, radye döşemesini genişletiniz.

Temel üstünde 1.50 metre toprak dolgu var. Belediye o şekilde kabul etmiyor. Subasman tanımlamam lazım. 2. Bodrum dıştan geçen perdeler de binaya bağlı değil orası ayrı çalışıyor. Aslında belirtmesem de olurdu. Kuranglez olduğu için orayı perde yapamadım. Yani rijit değil iki tarafı da açık. Yükleri 20lik duvar olan yerde 0.5 10luk duvar plan yerde 0.35 alıyorum azaltamam. Başka çözüm bulmamız yardımcı olur musunuz

Geri