Zemin taşıma gücü

yasintan54

Etkin Üye
Herkese merhabalar. Projemi yapıyorum her analiz yaptığımda farklı sonuçlar veriyor. Öncesinde radye temelimi 40 cm çıkarmama rağmen kurtarıyordu şimdi radye temele 50 cm çıkma yapıyorum kurtarmıyor. Metraj öncesinde 30.250 ton ile çözülebiliyorken şimdi ise 1.5 ton arttı. Asansör kuyusunun etrafını su basman perdesi ile döndüğümde 2 3 tane hata daha çıkıyor ve metrajda tuhaflıklar oluyor. Neden böyle oluyor anlamadım. Artık bu projeyi buraya atmaktan utanıyorum :)

30 veya 40 cm çıkma ve 30 ton demirle nasıl çözebilirim projeyi? Neler önerirsiniz? Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Proje Ektedir.

Ekli dosyalar

• zemin taşıma gücü.cde
    9.1 MB · Görüntüleme: 14
Merhaba

Projenizde sadece radye donatı seçimini değiştirdiğinizde genel metrajınız azalıyor.

1698735293442.png

1698735790249.png

Ayrıca bu maddeleri de işaretleyebilirsiniz.

1698735419364.png

Öneri olarak iki perde arasına asansör kuyu ölçülerini sağlayarak kiriş bağlayabilirsiniz.

1698735471969.png

Asansör kuyusunu modellemesi eksik görünüyor. Bunun yerine kuyuyu düz olarak modelleyip , çizimlerde detay verebilirisniz.

1698735602861.png
Taşıma gücü için tuğla duvar yerine gazbeton yaparak binayı hafifletebilirsiniz. Ya da mevcut ampatman boyutlarını arttırmalısınız.

İyi çalışmalar.

Merhaba

Projenizde sadece radye donatı seçimini değiştirdiğinizde genel metrajınız azalıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 38918

Ekli dosyayı görüntüle 38923

Ayrıca bu maddeleri de işaretleyebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 38919

Öneri olarak iki perde arasına asansör kuyu ölçülerini sağlayarak kiriş bağlayabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 38921

Asansör kuyusunu modellemesi eksik görünüyor. Bunun yerine kuyuyu düz olarak modelleyip , çizimlerde detay verebilirisniz.

Ekli dosyayı görüntüle 38922
Taşıma gücü için tuğla duvar yerine gazbeton yaparak binayı hafifletebilirsiniz. Ya da mevcut ampatman boyutlarını arttırmalısınız.

İyi çalışmalar.
Merhaba. Eğer gazbeton duvar kullanılacaksa mimari veya statik projede mutlaka bu duvar tipini belirtmeyi ihmal etmeyin. Yoksa gazbetondan daha malzeme kullanılma durumu ortaya çıkabilir.

Kullanıcı yorumlarımıza ilave olarak analiz ayarları temel-zemin sekmesinde "radye temellerde çoklu eşlenik winkler yay yöntemi" seçimi kullanılabilir.
Bu durumda zemin taban basıncı değerleri azalıyor ve taşıma gücü problemi oluşmamaktadır.
1698742374598.png

Geri