ZF Zemin sınıfı ve Sahaya Özel Davranış Analizi

Performans analizi için analiz ayarları penceresinde sahadan gelen "zemin sınıfı "ZF" "Ta ve Tb", "ss ve s1" verilerini aşağıdaki bu pencereye girdiğimizde, herhangi bir import yapmadan performans analizi işlemi için yeterli olmaktadır öyleyse dogru mudur acaba?

Anlayamadığım nokta ZF' yi işaretlediğimiz durumda, program performans analizi için hangi yatay elastik spektrum eğrisini dikkate alıyor ? ZD? ZE? (Çünkü yönetmelikde ZF için katsayılar verilmemiş.

import edilmesi gerekir. Aşağıda gönderdiğim bağlantıda adımlar gösterilmektedir. Performans analizi için import edilen spektrum eğrisini hesaplarken R,D,I katsayısını dikkate almadan tanımlanan spektrum eğrisini çizmeniz gerekiyor. Normal analizden farkı bu.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Sizin de dediğiniz gibi zemin tipinden yerel zemin etki katsayıları TBDY Tablo 2.1 'de verilmemiştir. Bu zemin katsayılarının işlenmesi için dışarıdan spektrum eğrisi tanımlıyoruz.

Saygılarımla...

import edilmesi gerekir. Aşağıda gönderdiğim bağlantıda adımlar gösterilmektedir. Performans analizi için import edilen spektrum eğrisini hesaplarken R,D,I katsayısını dikkate almadan tanımlanan spektrum eğrisini çizmeniz gerekiyor. Normal analizden farkı bu.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Sizin de dediğiniz gibi zemin tipinden yerel zemin etki katsayıları TBDY Tablo 2.1 'de verilmemiştir. Bu zemin katsayılarının işlenmesi için dışarıdan spektrum eğrisi tanımlıyoruz.

Saygılarımla...
Oguzcan bey bilgilendirme için teşekkür ederim.

Son olarak "performans analizi için import edilen spektrum eğrisini hesaplarken R,D,I katsayısını dikkate almadan tanımlanan spektrum eğrisini çizmeniz gerekiyor. Normal analizden farkı bu." diye belirtmişsiniz.
R, D, I dikkate almadan tanımlanan spektrum eğrisini çizmek gerekiyor derken (sanırım burada R=I=D = 1 demek istediniz) , doğrudan geoteknik rapordan alacagımız ZF için "T ve S" değerlerini txt formatına atıp, import ederek spektrum eğrisi çizmek gereikyor anlamında mı belirttiniz?

Son olarak "performans analizi için import edilen spektrum eğrisini hesaplarken R,D,I katsayısını dikkate almadan tanımlanan spektrum eğrisini çizmeniz gerekiyor. Normal analizden farkı bu." diye belirtmişsiniz.
R, D, I dikkate almadan tanımlanan spektrum eğrisini çizmek gerekiyor derken (sanırım burada R=I=D = 1 demek istediniz) , doğrudan geoteknik rapordan alacagımız ZF için "T ve S" değerlerini txt formatına atıp, import ederek spektrum eğrisi çizmek gereikyor anlamında mı belirttiniz?

evet. R=D=I=1 olarak alıp spektrum eğrisini o şekilde programa import etmek gerekiyor. Performans analizlerinde R,D,I katsayıları yoktur. Bu katsayılar DGT yani normal analize özgü katsayılardır.

Saygılarımla...

Merhaba ,

Ekte tanımlama değerlerini import ettiğimde spektrum eğrisi çok yanlış çıkıyor maalesef...acaba yanlış yaptığım nedir ve geotekniği hazırlayan arkadaşta kendi değerlerinin doğru olduğunu düşünüyor...yardımcı olabilecek olan olursa sevinirim , iyi çalışmalar.txt ya da doc ekleyemedim spektrum değerleri için sistemden dolayı , mail atabilirim

Ekli dosyalar

• samed..cde
    1.1 MB · Görüntüleme: 2
evet. R=D=I=1 olarak alıp spektrum eğrisini o şekilde programa import etmek gerekiyor. Performans analizlerinde R,D,I katsayıları yoktur. Bu katsayılar DGT yani normal analize özgü katsayılardır.

Saygılarımla...
Oğuzcan bey merhaba

Performans analizi ve güçlendirme için çalıştığım bir projede sahadan saha özel gelen verileri (ZF) excele aktardım.

Sorularımı sizlerle paylaşmak istedim.

1- Performans analizine bastığımızda karşımıza çıkan TBDY 2018 tasarım penceresinde sadece tek bir fonksiyon verisi (RSF x)
RSF Y fonksiyonunu yapı ağacında tanımlamama ragmen, onu nasıl analize katacağız ? Her iki yönü de hesaba katmamız gerektiği konuşulmuş diger sayfalarda anca tek bir ekran tek bir veri girişi var analiz öncesi.

2- Temel basıncı-zemin taşıma gücü ile ilgili kontrol yapmak istersek bunu DGT yaklaşımı ile mi (R,D ve I girilmiş hali) incelemek gerekiyor yoksa Performans analizi sonucu (hepsinin 1 alındıgı) performans analizi görselleştirme-kabuk sonuçlarından mı kontrol etmemiz gerekiyor programda? İşin içine güçlendirme girdiginden bina agırlıgı artmakta ve kontrol yapılması gerekmekte ama performans analizi raporunda temellerle ilgili kontrol göremedim.

3- Bu proje mevcutta tekil temelli bir yapı. Her kolonun altında sömeller var. Ben bunu uygulamada radyeye dönüştürmek istiyorum. Projeye yansıtırken tekil temelleri silip, komple radye yaptım. Ancak uygulamada tekli temeller arası beton dökülecek. Sömeller ve radye ankra donatılarla bağlanacak. (Sömeller C10, yeni radye betonu ise C30) Bunu gerçeğe uygun olarak (mevcut sömeller arasına radye yerleşimi) programa girebiliyor muyuz?

4- Son olarak sahaya özel gelen verileri programa import ettim. Oluşan spektrum eğrisi doğru görünmekte midir acaba.

Projeyi ekledim.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2023-12-12 233223.png
    Ekran görüntüsü 2023-12-12 233223.png
    51.4 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
1- Performans analizine bastığımızda karşımıza çıkan TBDY 2018 tasarım penceresinde sadece tek bir fonksiyon verisi (RSF x)
RSF Y fonksiyonunu yapı ağacında tanımlamama ragmen, onu nasıl analize katacağız ? Her iki yönü de hesaba katmamız gerektiği konuşulmuş diger sayfalarda anca tek bir ekran tek bir veri girişi var analiz öncesi.
Performans analizi için iki deprem yönünde iki spektrum kullanılmaz. Diğer sayfalarda konuşulan durum normal analiz içindir. iki yönde farklı R katsayıları olduğundan farklı spektrum eğrileri çıkıyor. Bu sebeple farklı yönlerde farklı spektrum eğrileri tanımlanır. Ancak sizin projenizde böyle bir durum yok. Tek bir spektrum eğrisi tanımlamanız yeterli.

2- Temel basıncı-zemin taşıma gücü ile ilgili kontrol yapmak istersek bunu DGT yaklaşımı ile mi (R,D ve I girilmiş hali) incelemek gerekiyor yoksa Performans analizi sonucu (hepsinin 1 alındıgı) performans analizi görselleştirme-kabuk sonuçlarından mı kontrol etmemiz gerekiyor programda? İşin içine güçlendirme girdiginden bina agırlıgı artmakta ve kontrol yapılması gerekmekte ama performans analizi raporunda temellerle ilgili kontrol göremedim.

TBDY Bölüm 15 'te performans analizleri için temeller ve zemin gerilmeleri ile ilgili bir değerlendirme bulunmamaktadır. Bu sebeple DGT yaklaşımı ile bu değerlendirmeyi yapabilirsiniz. Ancak şunu da belirtmek isterim. Bunu ayrı bir projede R,D,I dikkate alınarak oluşturulmuş spektrum eğrisiyle yapmanız gerekiyor.

3- Bu proje mevcutta tekil temelli bir yapı. Her kolonun altında sömeller var. Ben bunu uygulamada radyeye dönüştürmek istiyorum. Projeye yansıtırken tekil temelleri silip, komple radye yaptım. Ancak uygulamada tekli temeller arası beton dökülecek. Sömeller ve radye ankra donatılarla bağlanacak. (Sömeller C10, yeni radye betonu ise C30) Bunu gerçeğe uygun olarak (mevcut sömeller arasına radye yerleşimi) programa girebiliyor muyuz?

Tekil temel ve radye temel birlikte modellenemiyor. Ayrıca temellerde ankraj ve güçlendirme ile ilgili çizimler de yapılmamaktadır.

4- Son olarak sahaya özel gelen verileri programa import ettim. Oluşan spektrum eğrisi doğru görünmekte midir acaba.

1.2 saniye civarından sonra düz bir kısım oluşuyor. Spektrum eğrilerinde böyle bir durum beklemeyiz. Tekrar kontrol edilmesinde fayda var.

saygılarımla...

Geri