Göreli kat ötelemesi

MERHABALAR
EKTE OLAN FARKLI BİR PROJEMDE TEKRAR RİJİTLIK SORUNU YASİYORUM. RİJİTLİK SORUNU OLUNCA SECMELİ RAPORDA CIKAN GÖRELİ KAT OTELEMESİNDE SORUNLU OLAN S1 VE S2 KOLONLARINA NASIL BİR İŞLEM UYGULAMAM LAZIM CÖZÜM YOLLARIMI ÖĞRENMEK İSTİYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM. İYİ ÇALIŞMALAR.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba
EKTE OLAN FARKLI BİR PROJEMDE TEKRAR RİJİTLIK SORUNU YASİYORUM. RİJİTLİK SORUNU OLUNCA SECMELİ RAPORDA CIKAN GÖRELİ KAT OTELEMESİNDE SORUNLU OLAN S1 VE S2 KOLONLARINA NASIL BİR İŞLEM UYGULAMAM LAZIM CÖZÜM YOLLARIMI ÖĞRENMEK İSTİYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM. İYİ ÇALIŞMALAR.
Önerilerim;
S3-S4 kolonlarını 130/30 ve sonlu eleman genişliklerini 0,25 m yaparsanız düzeliyor.

Merhabalar ekte gönderdiğim projemin Zemin değeri çok çok düşük 1 haftadır uğraşıyorum. Daha önce de başlık açmıştım ama burası daha aktif diye buraya da yazmak istedim.Çok sıkıntılı bir proje, çok da sıkıştırıyolar, bakabilir misiniz rica etsem. Bir sürü perde yapıyorum, fayda etmiyor.

Ekli dosyalar

• a blok.cde
    28.1 MB · Görüntüleme: 11
çok teşekkür ederim ama ben analiz aldığımda çıkıyor benmki de güncel versiyon 10.91, neden olabilir anlamadım :oops:

Merhaba
Önerilerim:
çok teşekkür ederim ama ben analiz aldığımda çıkıyor benmki de güncel versiyon 10.91, neden olabilir anlamadım :oops:
Bende de 10.91 versiyonu ile çözüm yaptığımda X ve Y yönünde kat ötelemesi hatası veriyor.
Binanın boyu yaklaşık 46 m, zemin sınıfı ZE ve yeterli perde olmadığından dolayı bu hata/hatalar meydana geliyor.
x ve y yönünde perde ilavesi yapmak uygun çözüm olabilir.

Merhaba
Önerilerim:

Bende de 10.91 versiyonu ile çözüm yaptığımda X ve Y yönünde kat ötelemesi hatası veriyor.
Binanın boyu yaklaşık 46 m, zemin sınıfı ZE ve yeterli perde olmadığından dolayı bu hata/hatalar meydana geliyor.
x ve y yönünde perde ilavesi yapmak uygun çözüm olabilir.
Peki bu esnek dolgu malzemesi seçim opsiyonunu seçsem yerinde de uygulamayı kabul ediyorlar, yalnız yönetmelikte de forumda da detaylı baktığımda uygulanabilirliği ve kullanılacak malzemesin standartlara uygun olup deneylerle ispatlanması gerekiyor. daha önce uygulayan oldu mu acaba

merhaba, göreli kat ötelenmesini ne yaparsam yapayım kurtaramıyorum, yardımcı olabilir misiniz. teşekkürler

Ekli dosyalar

• göreli kat ötelenmesi.cde
    6.4 MB · Görüntüleme: 6
Merhaba

--sonlu elemanları 0.25,
--tek yükleme durumu hesap yöntemi 4.3.6.2
--Fiber beton modeli
--c30 ile çözüm yapılınca yine kurtarmıyor.
önerim: y istikametinde uygun bir yer perde ilavesi yapmanız.
y yönünde de uygun olan her yere dikey perde eklemesi yaptım ama bir türlü çözemedim,teşekkürler

göreli kat ötelemesi hatası alıyorum mimariden dolayı y yönünde perde koyamıyorum yardımcı olabilir misiniz?

merhabalar. göreli kat ötelemesi probelemi alıyorum ve uzun süredir uğraşıyorum fakat çözümalamıyorum ayarlar hepsi olması gerektiği gibi mimariden dolayı kolonların yönünü çeviremiyorum.problemlerin çözümünde yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

Ekli dosyalar

• proje 1.cde
    5.3 MB · Görüntüleme: 5
Merhaba Nurgül hanım projemde göreli kat ötelemesi hatası alıyorum ,gerekli çözümleri uyguladım ama çözemedim yardımcı olur musunuz

Ekli dosyalar

• ŞEREF GEZMEN.cde
    42.8 MB · Görüntüleme: 4
projemde göreli kat ötelemesi hatası alıyorum ,gerekli çözümleri uyguladım ama çözemedim yardımcı olur musunuz
önerilerim;
--geometri kontrolündeki hataları düzeltiniz,
--çelik çaprazlarda yön seçimini ortadan yapınız,
--e-d aksı arası çelik çaprazları kaldırabilirsiniz,
--10 m yükseklik için dolgu duvar seçimi 4.9.1.3.a uygun değil, 4.9.1.3.b seçimi yapınız, (duvar yapılmayacağı var sayılmıştır.)
--kirişlerin üzerindeki duvar yüklerini kaldırın,
--ortadaki kolonları 80*80 yaparsanız betonarme hesap kurtarıyor.
--çelik makasları alttan stabilite kirişleri ile bağlayınız.
öneri proje ekte.

Ekli dosyalar

• U.O ŞEREF.cde
    907.1 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
önerilerim;
--geometri kontrolündeki hataları düzeltiniz,
--çelik çaprazlarda yön seçimini ortadan yapınız,
--e-d aksı arası çelik çaprazları kaldırabilirsiniz,
--10 m yükseklik için dolgu duvar seçimi 4.9.1.3.a uygun değil, 4.9.1.3.b seçimi yapınız, (duvar yapılmayacağı var sayılmıştır.)
--kirişlerin üzerindeki duvar yüklerini kaldırın,
--ortadaki kolonları 80*80 yaparsanız betonarme hesap kurtarıyor.
--çelik makasları alttan stabilite kirişleri ile bağlayınız.
öneri proje ekte.
teşekkür ederim Ünver bey

ince uzun binamda göreli kat sorunu yaşıyorum nasıl düzeltebilirim yardımcı olabilir misiniz

Ekli dosyalar

• GÖRELİ KAT SORUNU.cde
    6.2 MB · Görüntüleme: 5
göreli kat sorunu yaşıyorum nasıl düzeltebilirim yardımcı olabilir misiniz

Ekli dosyalar

• SOĞUK HAVA DEPOSU.cde
    16.1 MB · Görüntüleme: 3
Merhaba iyi çalışmalar...
göreli kat ötelemesi hatası alıyorum. kolonların boyutlarını ve yönünü değiştiremiyorum projenin temeli ve zemin kat kolonları daha önceden yapılmış. diğer yolların hangisini yapsam hata gitmiyor. rica etsem yardımcı olur musunuz ?

Geri