Merhabalar. Bir havuz projesi çiziyorum. Ancak perdeler bir yay parçası şeklinde olduğu için 1/6 perde oranı sağlamıyor hatası alıyorum. Subasman/Tüm katlarda devam etmeyen perde olarak seçtiğimde ise "Y yönünde perde bulunmalıdır" hatası almaktayım. Perde parametrelerinden perde oranını 1 olarak değiştirdim ancak hesap raporunda yine hata almaktayım.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhabalar. Bir havuz projesi çiziyorum. Ancak perdeler bir yay parçası şeklinde olduğu için 1/6 perde oranı sağlamıyor hatası alıyorum. Subasman/Tüm katlarda devam etmeyen perde olarak seçtiğimde ise "Y yönünde perde bulunmalıdır" hatası almaktayım. Perde parametrelerinden perde oranını 1 olarak değiştirdim ancak hesap raporunda yine hata almaktayım.

Merhaba

Havuz projenizde tüm perdeleri "Su basman / tüm katlarda devam etmeyen perde" olarak tanımlayınız
1624971493636.png

TBDY 2018 Analiz ayarları sihirbazında X ve Y yönünde A11 taşıyıcı sistem tipiniz seçiniz.

1624971548398.png

Analiz ayarlarında X ve Y yönünde "Taşıyıcı sistem davranış katsayısını (R)" manuel 6 olarak değiştirin ve analiz yapın

1624971621508.png

Bu şekilde çözüm yapabilirsiniz.

Merhaba

Havuz projenizde tüm perdeleri "Su basman / tüm katlarda devam etmeyen perde" olarak tanımlayınız
Ekli dosyayı görüntüle 19155

TBDY 2018 Analiz ayarları sihirbazında X ve Y yönünde A11 taşıyıcı sistem tipiniz seçiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 19156

Analiz ayarlarında X ve Y yönünde "Taşıyıcı sistem davranış katsayısını (R)" manuel 6 olarak değiştirin ve analiz yapın

Ekli dosyayı görüntüle 19157

Yasin Bey, teşekkür ederim

Merhaba

Ekli dosyayı görüntüle 19155

Ekli dosyayı görüntüle 19156

Ekli dosyayı görüntüle 19157

merhabalar, havuzun yapıyla birleşik olduğu durumda analiz ayarlarını nasıl yapmalyım? analiz ayarını sadece tek eleman özelinde değiştiremediğimizi düşündüğümüz taktirde ne yapmalıyım? öneriniz nedir?

Merhaba

Havuzu oluşturan perdeler, taşıyıcı sistem perdesi olmadığı için "Su basman / tüm katlarda devam etmeyen perde" olarak tanımlanmalı.

1626089735146.png

Tüm katlarda devam eden taşıyıcı sistem kolon ve perde elemanları düşünülerek TBDY 2018 Analiz ayarları sihirbazında iki yön için Taşıyıcı sistem tipi ve R katsayısı seçilmeli.

Merhaba

Havuzu oluşturan perdeler, taşıyıcı sistem perdesi olmadığı için "Su basman / tüm katlarda devam etmeyen perde" olarak tanımlanmalı.

Ekli dosyayı görüntüle 19404

Tüm katlarda devam eden taşıyıcı sistem kolon ve perde elemanları düşünülerek TBDY 2018 Analiz ayarları sihirbazında iki yön için Taşıyıcı sistem tipi ve R katsayısı seçilmeli.
teşekkür ederim. bir de merak ettiğim bazı sorular var,
1- havuz perdeleri içine havuzu obje olarak tanımladığımda donatı hesabında, su basıncını dikkate alır mı?
2- bodrum perdelrini x ve y de rijit olarak tanımladığımda ekstradan toprak itkisini etkittirmem gerekir mi? perdeye ayrıca toprak yükü tanımlamalı mıyım?
son sürüm demo kullanıyorum, bu versiyon için bir açıklama göremedim ondan soruyorum.

teşekkür ederim. bir de merak ettiğim bazı sorular var,
1- havuz perdeleri içine havuzu obje olarak tanımladığımda donatı hesabında, su basıncını dikkate alır mı?
2- bodrum perdelrini x ve y de rijit olarak tanımladığımda ekstradan toprak itkisini etkittirmem gerekir mi? perdeye ayrıca toprak yükü tanımlamalı mıyım?
son sürüm demo kullanıyorum, bu versiyon için bir açıklama göremedim ondan soruyorum.
Merhaba

1-Havuzu perde ve radye temel objelerini kullanarak tanımlayın. Perdeler için toprak ve su yüklerini doğru yönlerde ayrı yüklemeler ile tanımlayın.
Havuzu dolu ve boş durumlarını farklı kombinasyonlarda tanımlayın. Konu ile ilgili aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.

2-Model yüklerinin doğruluğu açısından toprak yüklerini perdelere etkitmeniz uygun olur.

Merhaba. Ekteki B+z+1 katlı projede 270cm ve 230cm iki adet konsolum var. Saçakla birlikte son katta 280cm oluyor. Eleştiri ve yardımlarınızı rica edicektim

Ekli dosyalar

• Sıkıştırılmış - konsol.cde
    2.9 MB · Görüntüleme: 6
merhabalar üstadlar eklediğim projeyle ilgili iki sorum var, 1) kolon kiriş birleşim bölgesi kesme hatasını gidermek için sonlu eleman genişliklerini 100 cm yaptım kare döşeme ve iyi bir zemin olduğu için çünkü kiriş bj değerini büyütemedim mimari açıdan ilgili bölgede kablo bacası bulunmakta, 2) ikinci sorum asansör perdesi karşısındaki poligon kolonun en dar kenarı 25 cm diğer kenarı 35 cm perde görevi görsün diye ilgili alana kondu , arazi şartlarından dolayı böyle yapılmak zorunda kalındı yani; yönetmelikte sadece dikdörtgen kesitler için 30 cm şartı var doğrumudur? inceleyip dönüş yapabilirseniz çok memnun olurum.

Ekli dosyalar

• ide son proje.cde
    3 MB · Görüntüleme: 3
Merhaba
Önerilerim;
1) kolon kiriş birleşim bölgesi kesme hatasını gidermek için sonlu eleman genişliklerini 100 cm yaptım kare döşeme ve iyi bir zemin olduğu için çünkü kiriş bj değerini büyütemedim mimari açıdan ilgili bölgede kablo bacası bulunmakta,
idecad için önerilen sonlu eleman genişliği 0.25 m, daha büyük değer kullanırsanız, hesap hassasiyetini sağlamamış olursunuz,
(sonlu elemanları 0.25 m ve s7 kolonunu 50/35 yaparsanız b hatası düzeliyor,)
2) ikinci sorum asansör perdesi karşısındaki poligon kolonun en dar kenarı 25 cm diğer kenarı 35 cm perde görevi görsün diye ilgili alana kondu , arazi şartlarından dolayı böyle yapılmak zorunda kalındı yani; yönetmelikte sadece dikdörtgen kesitler için 30 cm şartı var doğrumudur?
problem yok,
--Döşemelerde boşlukları döşeme kenarı ile giriniz. (döşeme kenarı ile girince kalınlıklar kurtarmayabilir.)
--Tesisat boşluğu gibi küçük boşlukları (yaklaşık 0.5 m * 0.5 m) sizin açtığınız gibi olabilir.
--Merdivenler mesnetlenmemiş, (mesnetlenince üst yapıda binanın yatay deplasmanları artacağından hesap sonucunda hatalı yerler çıkabilir.)

siz hangi versiyonda sonlu elemanları 25 cm yaptınız (temeli de mi 25cm yaptınız?) ve 50/35 kolonunu bende kurtarmıyor da yine, 10.59 versiyon

ıdecad 10.92 versiyon
ben 10.92 ye geçince temel hata veriyor 15 cm kalınlaştırmak zorunda bırakıyor temeli( ayrıca 40x40 kolonda da kolon kiriş kesme hatası veriyor) acaba program veri girişinde mi hata yapıyorum, sizdeki 0 hata ise incelemem için datayı bana gönderebilir misiniz ?

Ekli dosyalar

• temel hata verdi.cde
    8.6 MB · Görüntüleme: 1
ben 10.92 ye geçince temel hata veriyor 15 cm kalınlaştırmak zorunda bırakıyor temeli( ayrıca 40x40 kolonda da kolon kiriş kesme hatası veriyor) acaba program veri girişinde mi hata yapıyorum, sizdeki 0 hata ise incelemem için datayı bana gönderebilir misiniz ?
Proje ekte.

Ekli dosyalar

• UNVER.cde
    8.8 MB · Görüntüleme: 11
Merhaba... Ünver beyin önerilerine ilave olarak ;

- Kolonlarda boyuna donatı 14 mm den az olamaz. (TS 500)
- K28 kirişinin S8 kolonuna mesnetlenmesinde sorun var.
- Asansör kovası için poligon olarak modellenen S11 (perde/kolon ? ) ve S12 kolonlarının perde ve kolon objesi olarak modellenmesi doğrudur. Dikdörtgen kesitli bir asansör kovası isteniyorsa bu B.a. elemanı şişirerek değil çelik profiller yardımı ile yapılmalıdır.
- döşemelere bağlanan merdivenlerin taşıyıcı sistemi kontrol edilmelidir. ( En azından bağlı oldukları döşemelerin sabit ve hareketli yükleri arttırılmalıdır.
Bunun yanında ise proje sorumlusunun insiyatifinde olmak şartı ile kesitleri değişen sürekli kirişlerde donatıların sağ tarafta devam etmesi opsiyonu kullanılarak ta kolon - kiriş kesme güvenliği sağlanabilir. Bu durumda donatı dizaynı iyi irdelenmelidir.

öneri proje ektedir. ( Vs. 10.92 )

İyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• NUH_TIĞTEPE_O.AYDIN.cde
    4.6 MB · Görüntüleme: 6
Merhaba

İdeCad önerisi, en son hesapta yapıdaki bütün sonlu elemanları 0,25 m yaparak hesabı tamamlayın, (diğer bir programda bu öneri 1,00 m)

Program belirliyor ama döşemeyi nasıl çalıştıracaksanız, bu duruma müdahale edip isterseniz çalışma şeklini ve donatı durumu degiştirebilirsiniz.
(döşeme üzerine gidip sol tuşla döşemeyi seçip/betonarme hesap aksı edit ile değişiklik yapabilirsiniz.)

Ünver ÖZCAN
Döşeme tipi değiştirme de çift yön tek yön yapmada bir kriter var mı

Geri