Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız
Merhaba kıymetli forum üyeleri, uygulama projem için sistemin ekonomik maliyeti artırmayacak şekilde daha nasıl iyileştirilebilirliği (statik veya ekonomik anlamda) hakkında, değerli önerilerinizi bekliyorum.

(Sonlu Elemanlar boyutu nihai analizde düzenlenecektir.)
('Bodrum kat' döşeme ve kiriş sistemini gözardı edelim. (duzenlenecek))
(Olmayan Asansör çukurunu gözardı edelim)
(Döşeme hesap aksalarının geometrik düzenlemesini gözardı edelim duzenlenecek)[/size]

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba;

1- Projenizde kirişlerin veri girişi hatalı, tüm kirişleriniz çok parçalı olarak girilmiş düzeltmelisiniz. Kirişlerinizi genel olarak sadece kolonlarla kesiştiği noktalarda ve konsol kirişlerin ucuna tanımlanan kirişleri konsol ucunda parçalı olarak giriniz.
2- Taşıyıcı sisteminizde çok fazla kiriş süreksizliği ve iç konsol kiriş kesişimleri var, kiriş sürekliliklerini sağlayacak şekilde veri girişi yapmanız iyi olur, ayrıca iç konsollarla ilgili döşemelere ilave etkiler oluşacağından düzlem içi etkileri dikkate al seçeneğini işaretleyerek analiz yapınız.
3- Ekteki resimdeki gibi bir taşıyıcı sistem türü ben hiç görmedim! Bu tür düzensizlikleri ortadan kaldırınız ve sisteminizi mümkün mertebe sadeleştiriniz.

4- Planda düzensiz bir yapınız var (L şeklinden ötürü) bu düzensizliklerin yapı davranışını dikkate alarak taşıyıcı sitem yerleşiminizi gözden geçirebilirsiniz.
5- Kalıp planındaki düzenlemelerinizden sonra düşey taşıyıcıların boyutlarını ve yerleşimini ihtiyaca göre gözden geçirirsiniz.
6- Bodrum kat rijit kabul edilemez, yönetmelik şartlarına uymuyor.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• TAŞIYICI SİSTEM.JPG
    TAŞIYICI SİSTEM.JPG
    136.5 KB · Görüntüleme: 1,605
İlginiz için teşekkurler '2m proje' . Fakat bir yanlış anlama olmuş sanrım. Soru mda 'Bodrum kat' döşeme ve kiriş sistemini gözardı edelim. (duzenlenecek)) ' şeklinde bir ifade kullanmıştım.Öyleki böyle bir statik sistem zaten pek olamaz.Katta ki çok parçalı olarak girilmiş kat kirişleri analiz sonuçlarını değiştirmese de donatı dizaynı ve uygulamada evet sıkıntı yaratabilir.
İç konsollarla ilgili döşemelere ilave etkiler oluşacağından düzlem içi etkileri dikkate almak daha iyi olur evet. teşekkurler
Saygılar

Perde ve kiriş kesit yetersizliği ve döşeme zımbalama

Merhabalar projedeki perde kiriş kesit yetersizliği ve döşeme zımbalama hatalarını nasıl çözebilirim acaba teşekkürler.
proje linki ektedir.

merhaba;
autocada aktarılan bir temel detayında donatı çapı yerine soru işareti geliyor. soru işareti yerine çap işareti gelmesi için yapmam gerekn bir ayar var mı?

BigLoser":3do5lkdc' Alıntı:
merhaba;
autocada aktarılan bir temel detayında donatı çapı yerine soru işareti geliyor. soru işareti yerine çap işareti gelmesi için yapmam gerekn bir ayar var mı?
Merhaba,
Export Seçenekleri diyaloğunda "Autocad Standart fontu olarak kaydet" seçeneğine göre export edilmiş olabilir. "True type olarak kaydet" seçeneğine göre export ediniz.

Ekli dosyalar

• export.png
    export.png
    20.7 KB · Görüntüleme: 1,310
Temel donatı sorunu.

10 katlı yapım var temel bi türlü kurtarılmıyor. ben bi yerlerde yanlış mı yapıyorum anlamadım. sizden çözüm önerilerinizi bekliyorum.
idecad te yüksek rapılar için radye temel çözümü ile ilgili bi seminer yada ufak bi video paylaşırsanız sevinirim.

Re: temel donatı sorunu.

Öncelikle analiz ayarlarında yapınız bodrumlu olduğundan 2 yükleme durumlu hesap yöntemini seçmeniz gerekmektedir ve radye temellerde çoklu eşlenik Winkler Yay Yöntemi kullan seçeneğini kapatınız. 1.bodrum kat rijit seçilmemeli.
10 katlı yapı için girilen 75cm temel kalınlığı yetersiz bunu 100cm yapıp analiz yaptığımda temelde donatı eksik hatası aldım onu da ilave donatılar kısmından donatı aralığını azaltarak çözebilirsiniz.
x yönünde bodrum katları 37m diğer katlarda devam etmeyen kısmı derzli yapıya dönüştürmeniz daha sağlıklı olacaktır.
Geometri kontrolündeki hataları düzeltin.

KOLONLARDA E HATASI VE RADYE TEMEL DONATI ARALIĞI

İYİ ÇALIŞMALAR;
DAHA ÖNCE FARKLI HESAP PROGRAMLARINI KULLANIYORDUM. İDECADDE İLK PROJEM. BAZI HATALAR ALDIM. BUNLARIN ÇÖZÜMLERİ NEDİR. PROJEMDE YAPMAMI TAVSİYE EDECEĞİNİZ BAŞKA ŞEYLER VARMIDIR. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

merhaba. yaptığım bir çelik yapı projesi dosyası mod sayı yetersizliğinden yaklaşık 4 kat arttırdım. analiz yaptım 150 dk sürdü. dosya boyutu 3.25 GB. proje dosyası üzerinde yaptığım en ufak değişiklik için kayıt simgesine tıkladığımda kayıt en az yarım saat sürüyor. proje üzerinde yaptığımız değişiklikleri kayıt etme ve tekrar analiz etme konusunda sıkıntı yaşıyorum. analiz ve kayıt süresi ile dosya boyutunu küçültmenin bir yolu var mı

mehdiduman":3fqoovij' Alıntı:
merhaba. yaptığım bir çelik yapı projesi dosyası mod sayı yetersizliğinden yaklaşık 4 kat arttırdım. analiz yaptım 150 dk sürdü. dosya boyutu 3.25 GB. proje dosyası üzerinde yaptığım en ufak değişiklik için kayıt simgesine tıkladığımda kayıt en az yarım saat sürüyor. proje üzerinde yaptığımız değişiklikleri kayıt etme ve tekrar analiz etme konusunda sıkıntı yaşıyorum. analiz ve kayıt süresi ile dosya boyutunu küçültmenin bir yolu var mı

Merhaba

Programda "Sıkıştırarak Kaydet" komutu bulunmaktadır. Bu komut ile proje dosyası sıkıştırılır, analiz ve tasarım sonuçları ayrıca sıfırlanır.

Sıkıştırarak kaydet komutuna programın sol üst köşesinde bulunan ideCAD ikonunun altında çıkan menüden ulaşabilirsiniz.

Projenizi Teknik destek portalımıza gönderirseniz inceleriz.

Ekli dosyalar

• Sıkıstırarak Kaydet.png
    Sıkıstırarak Kaydet.png
    25.2 KB · Görüntüleme: 1,249
mehdiduman":unw7nzja' Alıntı:

Merhaba;

Projenizde her iki doğrultuda da diayfram oluşturacak şekilde elemanlar birbirine bağlı değil ise veya birleşim girerken hızlı mod kullanarak fark etmeden hatalı düğüm noktaları oluşturduysanız bu sorun ile karsılasırsınız. Ancak net yorum yapmak ve çözümü iletmek için projenize ihtiyaç vardır. Yasin beyin belirttiği gibi sıkıstırarak kaydedip wetransfer vb. bir yöntem ile bize ulaştırabilirsiniz.

Sistem rijitliğini artırma

acil yardımcı olur musunuz? projede göreli kat ötelemesi yüksek hatası alıyorum.projenin çalışmasını yaparken ünver yardımcı olmuştu, ünver beyin öneri projesi üzerinden çalışmaya da devam ettim fakat sonradan subasman perdelerini tanımlayınca tekrar aynı hatayla karşılaştım ve ne yapsam üstesinden gelemedim.lütfen yardımcı olun tekrar

Re: Sistem rijitliğini artırma

inci":18ixrelj' Alıntı:
acil yardımcı olur musunuz? projede göreli kat ötelemesi yüksek hatası alıyorum.projenin çalışmasını yaparken ünver yardımcı olmuştu, ünver beyin öneri projesi üzerinden çalışmaya da devam ettim fakat sonradan subasman perdelerini tanımlayınca tekrar aynı hatayla karşılaştım ve ne yapsam üstesinden gelemedim.lütfen yardımcı olun tekrar
lütfen bana yardımcı olabilir misiniz :(

Re: Sistem rijitliğini artırma

inci":3isfxr5m' Alıntı:
inci":3isfxr5m' Alıntı:
lütfen bana yardımcı olabilir misiniz :(

Göreli kat öteleme sorunu yapının tamamını ilgilendiren bir rijitlik sorunudur . Göreli kat öteleme raporunda kat içinde en büyük değerlere ulaşan elemanın ismi ve öteleme sınır değer bilgileri verilir. Sadece bir eleman boyutu büyütülerek sorunun çözümlenme olasılığı azdır. Sistem rijitliğini yapı genelinde değerlendirmek uygun olur.
Plan düzensizlikleri ve konsollarda (sarı ile işaretlediğim) bu duruma neden olabilir. Kiriş boyutlarını arttırmak göreli kat ötelemelerin sağlanmasına katkı sağlayabilmektedir.
Yapınızda kırmzı ile işaretlediğim kolonlarda şaşırtma yaparak (bazılarının yönlerini çevirerek) ilgili yönde rijitliği artırabilirsınız.

Ekli dosyalar

• dsa.png
    dsa.png
    54.3 KB · Görüntüleme: 1,169
2 cm boşluğu bırakarak denedim fakat sıkıntıyı gideremedim.kolonlarda da mimariden dolayı yön değişikliği yapamıyorum.

inci":1sztxabw' Alıntı:
2 cm boşluğu bırakarak denedim fakat sıkıntıyı gideremedim.kolonlarda da mimariden dolayı yön değişikliği yapamıyorum.
sonunda çözümledim.sorunuma önerilerde bulunduğunuz için teşekkür ederim kolay gelsin

Geri