merhabalar.
daha öncede konusu geçmişti ve listeye alınmıştı, denildiği yönünde kalmış hatırımda.
yanlış hatırlıyorsam kusura bakmayınız.
metraj tablosunda ;
[toplam donatı ağırlığı (kg) / toplam inşaat alanı (m²)].
[toplam donatı ağırlığı (kg) / toplam beton hacmi (m³)].
şeklinde özet kısmı olabilir mi. mümkünse eğer acizane düşünülürse çok memnun oluruz.

kolay gelsin.
saygılarımla.

Merhaba
Önerilerim;
--1. Bodrum katı rijit alın,
--5. katta kiriş üzerindeki duvar yüklerini kaldırın,
--4.8.5.1. göre hesap yaptırın,
--Merdiven döşeme kalınlığını artırın,
--Son hesapta sonlu eleman genişliklerini 0.25 m yapın,
--Bütün katlarda; Zemin kat, 1 aksındaki gibi çerçeve olursa iyi olur, (mimari prj ???)
--Yukarıdakiler yapılsa dahi kurtarmayabilir, 1 aksına yakın uygun yere X yönünde perde ilave edin.
--Duvar yükleri bütün katlarda kapı/pencere boşlukları düşülmeden alınmış. Daha hassas hesap yaptırmak isterseniz duvar yüklerini duvar ikonu ile girip kapı ve pencere boşluklarını mimari projeye göre düşün.

Ünver ÖZCAN

unver":36waip8o' Alıntı:
Merhaba
Önerilerim;
--1. Bodrum katı rijit alın,
--5. katta kiriş üzerindeki duvar yüklerini kaldırın,
--4.8.5.1. göre hesap yaptırın,
--Merdiven döşeme kalınlığını artırın,
--Son hesapta sonlu eleman genişliklerini 0.25 m yapın,
--Bütün katlarda; Zemin kat, 1 aksındaki gibi çerçeve olursa iyi olur, (mimari prj ???)
--Yukarıdakiler yapılsa dahi kurtarmayabilir, 1 aksına yakın uygun yere X yönünde perde ilave edin.
--Duvar yükleri bütün katlarda kapı/pencere boşlukları düşülmeden alınmış. Daha hassas hesap yaptırmak isterseniz duvar yüklerini duvar ikonu ile girip kapı ve pencere boşluklarını mimari projeye göre düşün.

Ünver ÖZCAN

tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, denedim hepsini olmadı x yönünde perde ekleyince değerler daha çok yükseliyor.
bodrum katı rijit kabul edemiyorum komple toprak altında değil yarısı toprak altında(150cm). ben yarısından fazlasına yük ekledim

cvlengineerr:3lhgl6vh' Alıntı:
merhabalar, göreli kat ötelemesi perde ekleyerek giderilmedi rica etsem bakabilir misiniz, genel olarak yorumlarınızı da yazarsanız sevinirim
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Merhaba,
Projenizde Zemin sınıfı ZE türü zayıf bir zemin. Göreli kat öteleme sorunu X yönünde oluşuyor. Alt kenardaki 1 aksında ve Üst kardaki akslarda sistem rijitliğinin X yönünde ve dengeli bir biçimde artırılması göreli kat öteleme sorunun çözümüne katkı sağlar. Konuyla ilgili aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.
İlave olarak zemin sınıfının iyileştirme seçeneği değerlendiriniz. Zemin sınıfının iyileştirme yapılarak bir üst sınıfa taşınması göreli kat öteleme sorununun çözümüne ve daha ekonomik çözümlere katkı sağlayabilir.

cvlengineerr:3lhgl6vh' Alıntı:
....
bodrum katı rijit kabul edemiyorum komple toprak altında değil yarısı toprak altında(150cm). ben yarısından fazlasına yük ekledim

TBDY 2018' e Madde 3.3.1.1a.) yı inceleyiniz. Bir katın rijit kabul edilme koşulu toprak perdelerinin gelen toprak yükü ile ilgili değildir. Eklediğiniz projede bodrum katın K-C aksları arasında kalan 4 metrelik ksımı dışında her hatarfında kat yüksekliğinde bodrum çevre perdeleri var. Bu nedenle katın rijit kabuk edilmesi uygun olur.

Rijit bodrumlu yapılarda İki yükleme durumlu hesap yöntemine göre analiz yapılmasını öneririz.

Ekli dosyalar

• 3.3.1.1.a.png
    3.3.1.1.a.png
    100.2 KB · Görüntüleme: 1,118
  • 4.8.5.png
    4.8.5.png
    42.7 KB · Görüntüleme: 1,118
İyi akşamlar benim çizgisel yüklerle ilgili bir sorum olacaktı verdiğimiz çizgisel yükler kirişe değdiği zaman belediye sıkıntı çıkarıp düzgün olmadığını söylüyor çizgisel yükümüz kiriş üzerine geldiği zaman bir sıkıntı olur mu?

tayfuner":2b5ah3k3' Alıntı:
İyi akşamlar benim çizgisel yüklerle ilgili bir sorum olacaktı verdiğimiz çizgisel yükler kirişe değdiği zaman belediye sıkıntı çıkarıp düzgün olmadığını söylüyor çizgisel yükümüz kiriş üzerine geldiği zaman bir sıkıntı olur mu?
Merhaba,
Çizgisel döşeme yükü adından da anlaşılacağı için döşeme üzerine yük tanımlamak için kullanılır. Kiriş üzerinde dikkate alınmaz.
Döşeme üzerine tanımlanan çizgisel yükün bir kısmının kirişe değmesi döşeme üzerine tanımlanan yükü etkilemez. Kirişe gelen kısmı kiriş üzerinde dikkate alınmaz.
Çizgisel döşeme yükünün raporlarda görünmesi için yükün başlangıç veya bitiş noktasının döşeme üzerinde olması gerekir.
İyi çalışmalar

MANTAR DÖŞEME

Merhabalar, ilk defa bir projede mantar döşeme çalışıyorum. Yanlış yapmayıp tecrübelerinizden faydalanmak adına projemi inceleyip eksik ve hatalarımı göstermenizi rica ediyorum.

KİRİŞSİZ DÖŞEME

Merhaba herkese iyi günler dilerim kirişsiz döşeme(mantar döşeme) ile ilgili bir kaç sorum olacak
1)Kirişsiz (mantar) döşemede döşeme hareketli ve sabit yük değerleri ne olmalı ? (Duvar yükleri ihmal mi edilecek ?) (Örneğin kaplama fayans, hareketli yük 0.2 t/m2 mi ?)
2)Kirişsiz (mantar) döşemede sonlu eleman genişliği kaç alınmalı ? (25 yada 50 mi)
3)Kirişsiz (mantar) döşeme dış kenarları perdelere sıfır oturuyor dış çerçeveye kiriş dönülmeli mi ?
4)Kirişsiz (mantar) döşemeli sistemlerde balkon (konsol) döşeme donatı düzeni mevcut döşeme ile aynı mı olmalı yoksa konsol şeklinde mi tasarlanmalı ?

KİRİŞSİZ DÖŞME(MANTAR DÖŞEME)

Sayın idecad yetkileri ve sayın meslektaşlarım ilk defa kirişsiz mantar döşeme tasarımı yaptım ve hatalar çıktı. Hataları giderme konusunda görüş ve önerileriniz nelerdir yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar.
Proje Linki

KİRİŞSİZ DÖŞME(MANTAR DÖŞEME) ÖNEMLİ

Merhabalar, aynı mesajı dün yazmıştım ama nedense proje hakkında tavsiyeler kısmında görüntüleniyor mesajım. Tekrardan burada paylaşmak üzere ilk defa bir projede mantar döşeme çalışıyorum. Yanlış yapmamak tecrübelerinizden faydalanmak adına projemi inceleyip eksik ve hatalarımı nasıl gidereceğim hakkında tavsiyede bulunmanızı rica ediyorum.
Proje linki

Re: KİRİŞSİZ DÖŞME(MANTAR DÖŞEME) ÖNEMLİ

201968:2vdemb3z' Alıntı:
Sayın idecad yetkileri ve sayın meslektaşlarım ilk defa kirişsiz mantar döşeme tasarımı yaptım ve hatalar çıktı. Hataları giderme konusunda görüş ve önerileriniz nelerdir yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar.
Proje Linki

Merhaba,
-Ver 10.59 sürümünü kullanmanızı öneririz.

-Dilatasyonların ayrı proje dosyalarında çözümlenmesi uygun olur.
-Kesit yetersizlik ve yönetmelik kontrolleri ile ilgili
sayfasından yararlanabilirsiniz.
Göreli kat öteleme sorunu

Radye ve Döşeme zımbalama güvenliği sorunu

Döşemelerdeki büyük boşluklar için 7.11.6 ya göre düzenleme yapabilirsiniz.

Döşeme sehim ve kalınlık kontrolleri için ayrı bir model oluşturabilirsiniz

Levent bey teşekkür ederim bir sorum daha olacaktı mantar döşemede duvar yüklerini ihmal mi edeceğiz yoksa çizgisel yük olarak yada hareketli yükü arttırarak mı girmek lazım ?

201968":zgiy4v4s' Alıntı:
Levent bey teşekkür ederim bir sorum daha olacaktı mantar döşemede duvar yüklerini ihmal mi edeceğiz yoksa çizgisel yük olarak yada hareketli yükü arttırarak mı girmek lazım ?

Duvar yüklerini döşeme üzerinde bulunduğu yerlere "Çizgisel döşeme yükü" komutuyla tanımlayabilirsiniz.

Yaptığınız uyarılarla projeyi yeniden düzenledim ve 5 hataya kadar indirdim. Hesap raporunda kalan hataları bir türlü gideremedim tekrardan yardımcı olursanız çok sevinirim.(Özellikle 2 katlı binada temel kalınlığı 50 cm kurtarmıyor)
Link

Radye temelde kalınlık kontrolünde kolonlar arasında mesafeye (Ln/30) bakılmaktadır. Radyede hiç kolon olmadığı durumlarda kalınlık kontrolünde radye açıklığı dikkate alınır. Kalınlık yeterli ise "Betonarme Hesap Aksı Edit" komutu ile donatı akslarının -kalınlık kontrolü için temiz açıklık- satırına müdahale edebilirsiniz.
İlave donatılardan kaynaklanan donatı yetersizliği sorununun çözümü için donatı seçimi diyaloğunda daha büyük donatı çapları seçilebilir. Radye ampatmanlarını bir miktar büyütmek ilave donatıların azalmasına katkı sağlayabilir.
Döşemeyi tek parça olarak modelleyip, donatı akslarını ve çalışma mesafelerini resimdeki gibi düzenleyebilirsiniz. Donatı yetersizlikleri için daha büyük donatı çapları seçilebilir.

Döşeme gerilmeleri sorunları oluşması durumunda aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

-Projenizde 1. katta döşeme boşluklarından dolayı P06 perdesinde zımbalama çevresi buna bağlı olarak zımbalama alanı ve dayanımı oldukça azalıyor.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• d_h_a.png
    d_h_a.png
    31.5 KB · Görüntüleme: 391
merhaba, göreli kat ötelemesi hatasını bir türlü çözemedim lütfen yardımcı olur musunuz?
(4.9.1.3.b maddesini uygulamada yapılmayacağı için yapamıyorum farklı bir alternatifiniz varsa yardımcı olur musunuz??)

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    67.1 KB · Görüntüleme: 125
Merhaba
Dicle G.":3kmmxz12' Alıntı:
merhaba, göreli kat ötelemesi hatasını bir türlü çözemedim lütfen yardımcı olur musunuz?
(4.9.1.3.b maddesini uygulamada yapılmayacağı için yapamıyorum farklı bir alternatifiniz varsa yardımcı olur musunuz??)
Öneri proje ekte.
Kolonlarınız tek yönlü olduğu için kolonlarda minin bir düzenleme yapıldı.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• UNVER OZCAN.cde
    1.8 MB · Görüntüleme: 7
Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim ünver bey, attığınız dosyanın versiyonundan dolayı açamadım fakat sorunuda kolonların yönlerini değiştirerek çözmüş bulunmaktayım. Tekrar teşekkürler.

Geri