İskele projesi çizimi hakkında

actombo

Tanınmış Üye
iskele projesi çizimi hakkında bir kaç sorum var.verdiğiniz örnek çizimler genelde balkonsuz,düzenli yapılar.sorularım sıralamaya başlayayım:)

1-bodrum katta iskele tanımlamamıza gerek var mı?zemin kat yani 0 kotundan itibaren yapmak bana daha mantıklı geliyor.buna neye göre karar veriyoruz?

2- sizin verdiğiniz örnek çizim,bodrum kat planı ve tüm katları aynı planlar için.benim projemde çıkmalar ve balkonlar var.bodrum kat+zemin kat tavanına kadar sürekli gelen iskeleyi çıkma olan kısımda nasıl modelleyeceğim ya da balkona denk gelen kısımlarda?

3-videonuz da bu iskelelerin standart 2 m üretildiğinde bahsediliyor,ayarlarda 2 üzerine ayarlanmış.tabii yapı boyutları her zamn 2 ve 2 nin katı olmuyor.atıyorum 1.5 m bir fazlalık var o kısma 1.5 m iskele mi tanımlamak gerekiyor yoksa 1.5 tüm iskelelere ekleyerek standartları ile oynamak mı daha mantıklı?

4-iskeleyi proje yükseklik ve genişliğine göre ayarladıktan sonra ,ekstra bir şey yapmamıza gerek var mı?.yani bir yerlere ekstra yük,ekstra bir yerleri kontrol etmek gerekiyor mu?sadece analiz edip,rapor almak yeterli mi?

5-bir de iskele proje çizimi yaparken program çok kasılıyor,bunun için yapabileceğim bir şey var mı?

ilginiz için şimdiden teşekkürler

Merhaba;

1- Zemin kat veya bodrum kata iskele girmeniz tamamen sizin projenizin sahadaki durumu ile ilgilidir. Temel için binanın etrafında oluşturulan kazı alanında bina tamamlanıncaya kadar kapatma yapılmayacaksa zemin katın kotundan başlamanız mümkün olmaz fiziksel olarak. Veya bir cephede bodrum kat yüzeye çıkıyor ise yani iskele oluşturacak uygun zemin mevcut ise bodrum katın taban kotuna iskele girmenize gerek yoktur. Sahadaki durumu şuandan öngöremiyorsanız güvenli tarafta kalarak bodrum kat dahil iskele modelleyiniz.

2- Çıkma olan bölüme uygun olacak şekilde yani tüm katlarda mesafeyi balkon veya çıkma mesafelerini ekleyerek çakışma olmayacak şekilde giriniz. Sahada iskeleyi başka türlü kurmaları mümkün olmayacaktır.

3- 2 m standartı iskele firmalarının üretimleri dolayısıyla vardır. Geometrik olarak sorun oluşturan bölgeler için iskele boyunu arttıran 0.5 m, 1m gibi farklı uzunluklarda aparatları mevcuttur. Bunun için iskeleyi hangi firmadan alıyorsanız o firmanın üretim boylarına bakmanız lazım. Ancak temel mantıkta tüm katlarla oynamak yerine en üst katta düzenleme yapmak gerekir. Siz analizi standart 2 m ile tüm bina boyu yapabilir, saha için çizimlerde son kat için 1.5 m lik kullanım olacağı bilgisini ekleyebilir, detayları düzenleyebilirsiniz.

4- İskele makrosunu kullandıktan sonra tabi modeli kontrol ediniz. Sizin iskeleniz dış cephe boya, sıva işleri değil de daha ağır bir iş için kullanılacaksa döşeme yükleri değişecektir. Bu bilgileri iskele ile ilgili TS EN standartlarında bulabilirsiniz. Dökümanların neler olduğu videoda mevcut.

5- Projeniz büyük ise çizimlerde programın yavaşlaması normaldir. Binanızın aynı cephelerindeki iskeleleri kaldırarak benzer cephe için tek cephenin çizimini alınız. Çizimlerde düzenleme yaparak aynı cepheden kaç adet varsa x*eleman sayısı x*detay sayısı olarak değiştirebilirsiniz.

x= benzer cephe sayısı

İyi Çalışmalar.

çok teşekkür ederim Nurgül hanım.

maalesef binamın her cephesi farklı ve 5 katlı taban alanı 600 m2 baya büyük.

rapor sayfasını incelediğimde rüzgar yükü W(-) yazıyor.bunun anlamı tam olarak nedir?

birde çizimde sadece plan gözüküyor.izometrik görünüşler yok.bunun nedeni ne olabilir?

Merhaba;

Rüzgar yükleri için x ve y doğrultularındaki yönleri + ve - ile gösterilmektedir. Proje içerisinde perspektif ekranda sağ tuş-analiz modeli görüntüleme-yükler- rüzgar yüklerini seçerseniz model üzerindeki yükleri görebilirsiniz. Kombinasyonlar bölümünden de w+, w- seçerek tam olarak hangi yönlerin anlatıldığını kontrol edebilirsiniz.

Kullandığınız sürüm 8.503 müdür? Eğer öyle ise projenizi teknik destek mailine göndermenizi rica edeceğim. Projenizde çizimler ile ilgili bir hata oluşmuş olabilir, kontrolünü sağlayıp yardımcı olabiliriz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• rüzgar.png
    rüzgar.png
    90.4 KB · Görüntüleme: 9,586
Merhaba;

Çizimlerin oluşmamasının sebebi iskeleleri patlatmış olmanız, tek elemanlar olarak görünüyorlar. İskeleleri tekrar girmenizi ancak patlatmamanızı tavsiye ederim. Bu şekilde çizim almanız için iskele değil çelik çizimleri almanız gerekir. Ancak iskele çizimleri almanız kontrol edecek kurum açısından daha uygun olacaktır.

İyi Çalışmalar.

Nurgün hanım sizi de çok yordum ama son bir takıldığım konu var. yapı yüksekliğim 14 m ama rapor sayfasında 5.85 yazıyor.nedeni ne olabilir?

bir de tekrar çizdim blok olarak analiz yaptıktan sonra parçalandı.hiç bir müdahalede bulunmadım:(yine plan şeklinde çıktı.

Merhaba;

Raporda genel yapı bilgisi bölümünde kat yüksekliği verisi yazılmaktadır. Kat genel ayarlarınızdaki bilgiler rapora gelmektedir. Bu nedenle 5.85 m yazıldığını düşünmekteyim.
Çizimlerle ilgili iskele için belirttiğiniz kendiliğinden tekil elemanlara dönüşmesi durumunu oluşturamadım. Adım adım neler yaptığınızı anlatabilir ve projenizin son halini gönderebilir misiniz?

İyi Çalışmalar.

Nurgün hanım onu neden yaptığını ben buldum.iskele çizimi bitiriyorum obje adlandır diyorum adları veriyorum daha sonra blok olan iskele parçalanıyor.isim vermeden analiz ettiğimde sıkıntı çıkmıyor.

mahirinci":1smo1yy6' Alıntı:
merhaba;

raporda görünen kesit yetersiz elemanları çözebildiniz mi? aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum!

o hatayı benim kesitlerde de verdi.obje parçala komutu ile parçaladıktan sonra elemanı obje bul komutu ile bulup o elemanı tıklayıp kesitini büyütebilrisiniz. bu sefer blok objeyi parçaladığınız için çizimi alamayacaksınız.onun yerine tüm iskelenin kesit boyutlarını değiştirin.ayarlarında kolon,kiriş,çapraz elemana tıklayın kesit yükle sekmesine tıklayıp daha büyük kesitli eleman seçebilirsiniz.en küçük çap 48*3 gibi onun yerine 48*5(et kalınlığı 5 olanı) ya da isteğe bağlı daha büyük kesitli şeçip çizebilirsiniz. ben öyle yaptım.60*5 seçtim.raporda hata çıkmadı.

MERHABA;

KESİT YETERSİZLİKLERİ İLE İLGİLİ BELİRTİĞİNİZ ÇÖZÜMÜ BENDE UYGULADIM. ANCAK İŞ İSKELE FİRMALARINDA BİRAZ ARAŞTIRMA YAPTIM. DIŞ CEPHE İŞ İSKELE BORU ÇAPLARINI 48.3.3 YADA 48.3.5 OLARAK BELİRTMİŞLER. DAHA BÜYÜK ÇAPDAKİLER İÇİN İSE FARKLI YÜKLER TAŞIYAN OLARAK AYIRMIŞLAR. ŞİMDİ BU ÇAPLARA GÖRE 48.3.3 UYGULANDIĞINI SÖYLÜYOR İŞ İSKELE FİRMALARI. DURUM BÖYLE İKEN BU ÇAPLARI DAHA DA BÜYÜTMEMİZ DOĞRU OLUYORMU ?

mahirinci":1xcptbay' Alıntı:
MERHABA;

KESİT YETERSİZLİKLERİ İLE İLGİLİ BELİRTİĞİNİZ ÇÖZÜMÜ BENDE UYGULADIM. ANCAK İŞ İSKELE FİRMALARINDA BİRAZ ARAŞTIRMA YAPTIM. DIŞ CEPHE İŞ İSKELE BORU ÇAPLARINI 48.3.3 YADA 48.3.5 OLARAK BELİRTMİŞLER. DAHA BÜYÜK ÇAPDAKİLER İÇİN İSE FARKLI YÜKLER TAŞIYAN OLARAK AYIRMIŞLAR. ŞİMDİ BU ÇAPLARA GÖRE 48.3.3 UYGULANDIĞINI SÖYLÜYOR İŞ İSKELE FİRMALARI. DURUM BÖYLE İKEN BU ÇAPLARI DAHA DA BÜYÜTMEMİZ DOĞRU OLUYORMU ?

siz de haklısınız.

Merhaba;

Yapmanız gereken her bir iskele için teker teker özelliklerine girip kolon, kiriş, çapraz,vb. şeklinde devam eden iskele menüsü ilk sayfasındaki tüm sekmelere girip tamam diyerek çıkmanız gerekmektedir. Bir tanesinde yaptığınızda 3D modelde merdivenlerin oluştuğunu görebilirsiniz. Bu sürümde iskele için bir problem mevcuttu. Sonraki sürüm için düzeltilmiştir.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• iskele ayarları.png
    iskele ayarları.png
    38.3 KB · Görüntüleme: 10,122
nurgulkaya":3f16vlu5' Alıntı:
Merhaba;

Yapmanız gereken her bir iskele için teker teker özelliklerine girip kolon, kiriş, çapraz,vb. şeklinde devam eden iskele menüsü ilk sayfasındaki tüm sekmelere girip tamam diyerek çıkmanız gerekmektedir. Bir tanesinde yaptığınızda 3D modelde merdivenlerin oluştuğunu görebilirsiniz. Bu sürümde iskele için bir problem mevcuttu. Sonraki sürüm için düzeltilmiştir.

İyi Çalışmalar.

teşekkür ederim Nurgül hanım.

nurgulkaya":3ukt1pno' Alıntı:
Merhaba;

İyi Çalışmalar.

İskele makrosunda belirtilen kolon, kiriş ve çapraz kesitleri piyasada bulunan standart iskelele kolon,kirişve çapraz kesitlerine göre sanki daha büyük. özellikle çapraz ve kiriş kesitlerini 48 den daha küçük kesitte çözmemiz mümkün mü acaba? (Örn: yatay ve çapraz elemanları Ø34/ 2,5mm yada Ø27/ 2,5mm gibi)
İyi çalışmalar.

Merhaba;

İskele makrosunda kullanılan kesitler iskele firmalarının katalogları da incelenerek oluşturulmuştur ve yaygın olarak kullanılan kesitlerdir. Ancak iskele özellikleri üretici firmalara göre değişkenlik gösterebilmesi sebebi ile kullanıcı müdahalesine açıktır. Belirttiğiniz kesitleri tanımlamak için yapı ağacında kesitler bölümü üzerinde iken sağ tuş yapınız. Açılan sekmede en üstte yer alan yeni kesit ekle' yi seçiniz. Yine açılacak sekmede materyal bölümünden çelik malzeme seçip Tek bölümünden boru profil seçtikten sonra menünün altında yer alan parametreleri uygun olarak yazmanız halinde istediğiniz kesiti iskele makrosu içerisinde yer alan kolon, kiriş, çapraz gibi elemanlara tanımlayabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• yeni kesit ekle.png
    yeni kesit ekle.png
    9.2 KB · Görüntüleme: 9,854
  • yeni kesit 2.png
    yeni kesit 2.png
    23.3 KB · Görüntüleme: 9,854
nurgulkaya":2pnhz609' Alıntı:
Merhaba;

İskele makrosunda kullanılan kesitler iskele firmalarının katalogları da incelenerek oluşturulmuştur ve yaygın olarak kullanılan kesitlerdir. Ancak iskele özellikleri üretici firmalara göre değişkenlik gösterebilmesi sebebi ile kullanıcı müdahalesine açıktır. Belirttiğiniz kesitleri tanımlamak için yapı ağacında kesitler bölümü üzerinde iken sağ tuş yapınız. Açılan sekmede en üstte yer alan yeni kesit ekle' yi seçiniz. Yine açılacak sekmede materyal bölümünden çelik malzeme seçip Tek bölümünden boru profil seçtikten sonra menünün altında yer alan parametreleri uygun olarak yazmanız halinde istediğiniz kesiti iskele makrosu içerisinde yer alan kolon, kiriş, çapraz gibi elemanlara tanımlayabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.
çok teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

Rapor aldığımız zaman orada yazan Vp rüzgar hızını (25 m/s) değiştirme şansımız var mıdır? Ts 498 e göre bina yüksekliğine etkiyen hızın daha fazla olmasından dolayı bu Vp hızının değiştirilmesi istenmektedir.

Geri