3 Boyutlu kütüphane paylaşımı

sayın idecad yetkilileri arkadaşlardan 3d insan kütüphanesi ve ellerinde varsa başka kütüphane istedim ama kimse yardımcı olmadı siz yardımcı olurmusunuz.

Biz ideCAD olarak tasarladığımız kütüphane elemanlarını paketler halinde kullanıcılarımızla paylaşıyoruz.
Onların dışında internette (google) aratarak ihtiyacınıza ve zevkinize göre çok sayıda ücretsiz 3D model bulabilir, ideCAD Render programına import edip kütüphane elemanlarına çevirebilir, ya da ideCAD Mimari içine direkt import edebilirsiniz.

sadece önceki yüklediğiniz insan kütüphanesini rica ettim.linkten ulaşamadığım için . çok zor bişeymi istedim acaba ? linkten ulaşsam zaten zahmet vermezdim sizlere.

Bahsettiğiniz kütüphaneleri biz değil bha rumuzlu başka bir kullanıcımız yüklemiş. Yani bizde de mevcut değil.

Re: 3 BOYUTLU KÜTÜPHANE PAYLAŞIMI

SCETCHER":2cpgrgek' Alıntı:
örneğin: idecad render i çalıştırdık.
file>import>3ds den bir objeyi imprort ettik.
otomatik plan oluştur dedik veya bulundugu koordinatlara bir dörtgen çizdik ki kütüphaneyi idecad e yerleştirirken plan görünümünü de görebilelim die.
daha sonra export deyip ktp 2 olarak
C:>program files (64 bit işletim sistemlerinde program files x86 şeklinde görünür. buda programın 32 bit sistemde kurulmasından kaynaklı)>idecad>idecadmimari> libraries
klasörüne ilgili kütüphane klasörüne kaydedip kullanabiliriz

merhabalar bende hazır 3 boyutları ide nin kendi kütüphane klasörüne kaydetmek istiyorum ancak bu işlem nasıl yapılıyor bilmiyorum. Birde (ktp2) nedir? nasıl yapılır bu konudada yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

onderyk":2v3bpn6s' Alıntı:
SCETCHER":2v3bpn6s' Alıntı:
otomatik plan oluştur dedik veya bulundugu koordinatlara bir dörtgen çizdik ki kütüphaneyi idecad e yerleştirirken plan görünümünü de görebilelim die.
C:>program files (64 bit işletim sistemlerinde program files x86 şeklinde görünür. buda programın 32 bit sistemde kurulmasından kaynaklı)>idecad>idecadmimari> libraries

merhabalar bende hazır 3 boyutları ide nin kendi kütüphane klasörüne kaydetmek istiyorum ancak bu işlem nasıl yapılıyor bilmiyorum. Birde (ktp2) nedir? nasıl yapılır bu konudada yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Merhaba,

İdeCAD RENDER program içerisine dwg ve 3ds uzantılı üç boyutlu objeleri import edebilirsiniz. Ayrıca İdeCAD MİMARİ' de wavefront.obj uzantılı dosyaları da import edebilirsiniz. İdeCAD RENDER' da import ettiğiniz çizimi orjin noktasına taşı komutu ile taşıyın. Obje materyalsiz ise perspektif ekranda istediğiniz yüzeyi seçip sağ tuşu tıklayın ve materyal uygula ile yüzeylere farklı materyaller seçin.
Obje yüzey sayısı fazla değilse otomatik plan oluştur komutu ile plan oluşturun.Objenin yüzey sayısı fazla ise otomatik plan oluşturması uzun sürebilir. Bunun yerine sadece dış noktaları manuel tanımlamak doğru olacaktır. Plan oluşturmak için obje noktalarına atla komutunu tıklayın ve üst görünüşte obje sınır noktalarını verecek parçaları seçin. Üst görünüş çalışma düzleminde sağ tuşu tıklayın ve görüntü değiştir komutu ile plan görünüşünü seçin. Obje noktalarını görebildiğiniz için plan görüntüsünde çizgi, yay gibi 2 boyutlu objeler yardımıyla objenin plandaki çizimini tanımlayın. Kütüphane yerleştirirken boşluk tuşu ile objenin farklı noktalardan yerleşmesini sağlayan tanım noktalarını seçin. Tanım noktası komutu ile bu noktaları belirleyebilirsiniz.
Son olarak 3B objeyi dosya menüsünden ktp2 uzantılı olarak export edin. Oluşturduğunuz ktp2 uzantılı dosyayı ideCAD Mimari programının kurulu olduğu dosya içerisindeki (idecad mimari kısayolu üzerinde sağ tuşu tıklayın ve bulunduğu klasörü açı tıklayın) libraries klasörü içerisine kopyalayın. Bu şekilde hazır 3 boyutlu objeleri ya da ideCAD MİMARİ 'de oluşturduğunuz 3 boyutlu objeleri ktp2 uzantılı yaparak idemimari kütüphane arşivi içerisine alabilirsiniz.
İyi çalışmalar...

hatice":2424yktm' Alıntı:
onderyk":2424yktm' Alıntı:
SCETCHER":2424yktm' Alıntı:

Merhaba,

İdeCAD RENDER program içerisine dwg ve 3ds uzantılı üç boyutlu objeleri import edebilirsiniz. Ayrıca İdeCAD MİMARİ' de wavefront.obj uzantılı dosyaları da import edebilirsiniz. İdeCAD RENDER' da import ettiğiniz çizimi orjin noktasına taşı komutu ile taşıyın. Obje materyalsiz ise perspektif ekranda istediğiniz yüzeyi seçip sağ tuşu tıklayın ve materyal uygula ile yüzeylere farklı materyaller seçin.
Obje yüzey sayısı fazla değilse otomatik plan oluştur komutu ile plan oluşturun.Objenin yüzey sayısı fazla ise otomatik plan oluşturması uzun sürebilir. Bunun yerine sadece dış noktaları manuel tanımlamak doğru olacaktır. Plan oluşturmak için obje noktalarına atla komutunu tıklayın ve üst görünüşte obje sınır noktalarını verecek parçaları seçin. Üst görünüş çalışma düzleminde sağ tuşu tıklayın ve görüntü değiştir komutu ile plan görünüşünü seçin. Obje noktalarını görebildiğiniz için plan görüntüsünde çizgi, yay gibi 2 boyutlu objeler yardımıyla objenin plandaki çizimini tanımlayın. Kütüphane yerleştirirken boşluk tuşu ile objenin farklı noktalardan yerleşmesini sağlayan tanım noktalarını seçin. Tanım noktası komutu ile bu noktaları belirleyebilirsiniz.
Son olarak 3B objeyi dosya menüsünden ktp2 uzantılı olarak export edin. Oluşturduğunuz ktp2 uzantılı dosyayı ideCAD Mimari programının kurulu olduğu dosya içerisindeki (idecad mimari kısayolu üzerinde sağ tuşu tıklayın ve bulunduğu klasörü açı tıklayın) libraries klasörü içerisine kopyalayın. Bu şekilde hazır 3 boyutlu objeleri ya da ideCAD MİMARİ 'de oluşturduğunuz 3 boyutlu objeleri ktp2 uzantılı yaparak idemimari kütüphane arşivi içerisine alabilirsiniz.
İyi çalışmalar...
merhaba,
orjin noktasına taşı komutu ve obje noktalarına atla komutu nerede? İdeCAD RENDER' da bu komutları bulamadım

akif tekin":397h1vij' Alıntı:
orjin noktasına taşı komutu ve obje noktalarına atla komutu nerede? İdeCAD RENDER' da bu komutları bulamadım
Merhaba,
Orijin noktasına taşı komutu yok.... İfade '...Taşı komutu ile orijin noktasına taşıyın.' şeklinde olacak.

Obje köşelerine atla komutuna toolbardan ulaşılabilir.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• obje_köşesi_1.PNG
    obje_köşesi_1.PNG
    144.7 KB · Görüntüleme: 20,595
otomatik plan oluşturma yapamıyoruz,tarif ettiğiniz Obje köşelerine atla komutu ile denedim yine olmadı.idecad render her iki komutta da donup kalıyor.dolayısıyla 3ds objelerin planlarını oluşturamıyorum ve ktp yapamıyorum

akif tekin":2w1e91oa' Alıntı:
otomatik plan oluşturma yapamıyoruz,tarif ettiğiniz Obje köşelerine atla komutu ile denedim yine olmadı.idecad render her iki komutta da donup kalıyor.dolayısıyla 3ds objelerin planlarını oluşturamıyorum ve ktp yapamıyorum

Hatice Hanım, obje yüzey sayısının fazla olması durumunda otomatik plan oluşturma yerine, manuel olarak tanımlama yapılmasını öneriyor.
hatice":2w1e91oa' Alıntı:
Obje yüzey sayısı fazla değilse otomatik plan oluştur komutu ile plan oluşturun.Objenin yüzey sayısı fazla ise otomatik plan oluşturması uzun sürebilir. Bunun yerine sadece dış noktaları manuel tanımlamak doğru olacaktır.

Manuel olarak plan tanımında sorun yaşıyorsanız telefonla iletişime geçebilirsiniz.

İyi çalışmalar

Forumda eklenmesini istediğiniz kütüphane objeleri için ayrı bir konu açılmıştı, oraya bu isteğinizi yazarsanız ileriki zaman için oluşturulabilir.

Google'dan istediğiniz kütüphaneleri toparlayıp ideCAD Render'da ktp2 uzantılı olarak kaydettikten sonra, ideCAD Mimari'de bu kütüphaneleri kullanabilirsiniz.

ARKADAŞLAR,3D ARAÇLAR KÜTÜPHANESİNİ LİNKTEN İNDİREMİYORUM.(OTOMOBİLLER,HELİKOPTER,GEMİ KAMYON,FORKLİF)VB.OLAN KÜTÜPHANE ELİNDE OLAN ARKADAŞLAR GÖNDERBİLİRMİSİNİZ FORUMDAN

Geri