Asansör perdesinde (h tipinde) başlık problemi

bir projenin farklı paket programları ile çözümlerini karşılaştırırken bu şekilde bir fark gördüm. Uygulamada ve statik analizde başlık konusunda farklar mevcut. idecad bu konuda neden böyle bir fark yaratıyor? Hangisi doğrudur? (Yapı b+z+1+2 katlarına sahip, kritik kat b+z, görseller bodrum kattan asansör perdelerine ait)

1701633989282.png 1701634196525.png

TBDY 2018 7.6.2.3 ve 7.6.2.4 e göre yorumladığımda idecad daha doğru sonuç vermiş diyebilir miyiz? asansör perdelerini tek eleman olarak kabul edebilirsek gerekli miktarda tek başlık yeterli olmaz mı?

PB30 ve PB27 perdelerinin birleştirilerek tek perde olarak modellenmesi uygun olur.
Perdenin ortasında, perde ile kesişen bölgede ilave etriye isteniyorsa 2B çizim düzenleme araçları ile çizilebilir.
Etriye çiz komutu kullanılabilir
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Birleştir komutu ile iki perde birleştirilebilir

1701673833066.png

PB30 ve PB27 perdelerinin birleştirilerek tek perde olarak modellenmesi uygun olur.
Perdenin ortasında, perde ile kesişen bölgede ilave etriye isteniyorsa 2B çizim düzenleme araçları ile çizilebilir.
Etriye çiz komutu kullanılabilir
Birleştir komutu ile iki perde birleştirilebilir

Ekli dosyayı görüntüle 39587
bahsettiğiniz gibi yaptım. durum buna dönüştü fakat yine de fark mevcut. şöyleki;

Başlıksız-1.pngasd.png

ideCAD uzun perdeye başlık ataması yapmadı. toplam 3 perdeyi tek perde olarak görüp başlık mesafesi hesabı tuttuğu için bu şekilde yapmış diye düşünüyorum. hesaba göre 2 yönünde şu şekilde bir başlık düzeni yapılsa yanlış olur mu?

werwrwe.png

saygılar

Perde deprem perdesi ise söylediğiniz yere (uca) zaten başlık atması gerekirdi. Programda bir şeyleri yanlış ya da eksik tanımlamış olabilirsiniz.
Projeyi gönderirseniz daha net yorum yapılır.

bahsettiğiniz gibi yaptım. durum buna dönüştü fakat yine de fark mevcut. şöyleki;

Ekli dosyayı görüntüle 39596Ekli dosyayı görüntüle 39597

ideCAD uzun perdeye başlık ataması yapmadı. toplam 3 perdeyi tek perde olarak görüp başlık mesafesi hesabı tuttuğu için bu şekilde yapmış diye düşünüyorum. hesaba göre 2 yönünde şu şekilde bir başlık düzeni yapılsa yanlış olur mu?

Ekli dosyayı görüntüle 39594

saygılar
Ekran başında değilim, başlık bölgesi için Hw/lw oranını ve TBDY2018 ilgili maddeyi inceleyin.

Perdelerde Hw/lw > 2 olan perdelerde uç bölgeleri oluşturulur. Bu koşul sağlanmıyor olabilir. Veya modellemede perde sürekliliklerinde hata yapmış olabilirsiniz.
Projenizi eklerseniz inceleriz
1701680118244.png
Perde tasarımı ile ilgili aşağıdaki yardım sayfalarını inceleyiniz

Perdelerde başlık bölgeleri için aşağıdaki koşullar sağlanmalıdır.
PB09 için sol uçta başlık bölgesi oluşturulmalıdır.
Gönderdiğiniz diğer program çizimi hatalı gözüküyor.
1701677244263.png

İdecad aşağıdaki gibi başlık bölgelerini oluşturur.

1701680556508.png

Perdelerde Hw/lw > 2 olan perdelerde uç bölgeleri oluşturulur. Bu koşul sağlanmıyor olabilir. Veya modellemede perde sürekliliklerinde hata yapmış olabilirsiniz.
Projenizi eklerseniz inceleriz
Ekli dosyayı görüntüle 39601
Perde tasarımı ile ilgili aşağıdaki yardım sayfalarını inceleyiniz

Perdelerde başlık bölgeleri için aşağıdaki koşullar sağlanmalıdır.
PB09 için sol uçta başlık bölgesi oluşturulmalıdır.
Gönderdiğiniz diğer program çizimi hatalı gözüküyor.
Ekli dosyayı görüntüle 39600

İdecad aşağıdaki gibi başlık bölgelerini oluşturur.

Ekli dosyayı görüntüle 39604
@goose @Yasin TEZEL Projeyi ekledim. Perdedeki başlık sorunu devam etmekte. konudan bağımsız bazı merdivenlerim de hata vermekte. mesnetlenmeleri değiştirince sorun çözülmedi.

Ekli dosyalar

• TIP AMASYA.cde
    13.9 MB · Görüntüleme: 5
Deprem yönetmeliği gereğince koşul sağlanmadığı için bu perdede başlık bölgesi oluşturulmaz.
Projenizde perde yüksekliği (Bodrum kat üstünden itibaren) Hw : 1080cm
Perde boyu lw : 570cm
Hw/lw > 2.0 koşulu sağlandığında başlık bölgesi oluşturulma zorunluluğu vardır.
1080 / 570 = 1,89 < 2.0 olduğu için başlık bölgesi oluşturulmamıştır.
İsterseniz kullanıcı tanımlı olarak başlık bölgesi oluşturulabilir.

1701714305305.png
1701714071218.png

Tüm katlarda 0,2lw = 0,2 x 570 = 115-120 cm kadar kullanıcı tanımlı olarak başlık bölgesi oluşturmak tercih edilebilir.
Ama yönetmelik açısından zorunluluk yoktur.
1701714551814.png

1701714576669.png

Projenizde perde yüksekliği (Bodrum kat üstünden itibaren) Hw : 1080cm
Perde boyu lw : 570cm
Hw/lw > 2.0 koşulu sağlandığında başlık bölgesi oluşturulma zorunluluğu vardır.
1080 / 570 = 1,89 < 2.0 olduğu için başlık bölgesi oluşturulmamıştır.
İsterseniz kullanıcı tanımlı olarak başlık bölgesi oluşturulabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 39643
Ekli dosyayı görüntüle 39642

Tüm katlarda 0,2lw = 0,2 x 570 = 115-120 cm kadar kullanıcı tanımlı olarak başlık bölgesi oluşturmak tercih edilebilir.
Ama yönetmelik açısından zorunluluk yoktur.
Ekli dosyayı görüntüle 39644

Ekli dosyayı görüntüle 39645
teşekkürler, saygılar

bir projenin farklı paket programları ile çözümlerini karşılaştırırken bu şekilde bir fark gördüm. Uygulamada ve statik analizde başlık konusunda farklar mevcut. idecad bu konuda neden böyle bir fark yaratıyor? Hangisi doğrudur? (Yapı b+z+1+2 katlarına sahip, kritik kat b+z, görseller bodrum kattan asansör perdelerine ait)

Ekli dosyayı görüntüle 39582 Ekli dosyayı görüntüle 39583

TBDY 2018 7.6.2.3 ve 7.6.2.4 e göre yorumladığımda idecad daha doğru sonuç vermiş diyebilir miyiz? asansör perdelerini tek eleman olarak kabul edebilirsek gerekli miktarda tek başlık yeterli olmaz mı?
Diğer proğramda (tahmin ettiğim proğram ise) perde 3 farklı komut ile oluşturabilir fakat perdenin çalışma mantığına göre uygın komutu vede ayarları seçmeniz gereklidir. Yoksa idecad ile yakın sonuç alamıyabilirsiniz.

Diğer proğramda (tahmin ettiğim proğram ise) perde 3 farklı komut ile oluşturabilir fakat perdenin çalışma mantığına göre uygın komutu vede ayarları seçmeniz gereklidir. Yoksa idecad ile yakın sonuç alamıyabilirsiniz.
Reklama sebebiyet vermemek için adını belirtmedim fakat çıktılardan anlaşılabiliyor bahsettiğim program. Dediğiniz gibi yakın sonuç alamıyorum fakat diğer programda perde kesişimlerinde TBDY 7.6.2.1 e uymadığı görülüyor. ideCAD'in çıktısı yönetmeliğe göre daha doğru gibi geliyor, sizin bir görüşünüz var mıdır?

Statik paket Proğramları (yazılım teknolojisinin imkanları ve kendi kalifiyesi çerçevesinde) kullanıcıyı mümkün mertebe yormadan mevzuatsal çözüm yapmaya çalışıyor. Kullanıcının müdahele etmesi gereken durumlarda için de imkanlar oluşturuyorlar. Bu imkanları bazı Proğram lar "analiz+betonarme hesabı+çizimde" kullanırken, bazıları sadece "çizimde" kullanmaktadır. Önemli olan nokta: Perde ucu doğru yerde ve özellikte oluşturmuşmu? Sorusu yeterli bir soru olmayabilir. Asıl soru ayreten çözüm Analizinde ve betonarme hesabında dikkate almış mı ve nasıl dikkate almış ve çizime tam olarak yansıtmış mı?

Şuan için şunu söyleyebilirim, bilinçli proğram kullanıldığı sürece soru işaretlerimiz azalacaktır. İdecad kullanıcıyı bilinçli olarak kullanma imkanını sağlama konusunda fark yaratmış bir proğramdır.

Statik paket Proğramları (yazılım teknolojisinin imkanları ve kendi kalifiyesi çerçevesinde) kullanıcıyı mümkün mertebe yormadan mevzuatsal çözüm yapmaya çalışıyor. Kullanıcının müdahele etmesi gereken durumlarda için de imkanlar oluşturuyorlar. Bu imkanları bazı Proğram lar "analiz+betonarme hesabı+çizimde" kullanırken, bazıları sadece "çizimde" kullanmaktadır. Önemli olan nokta: Perde ucu doğru yerde ve özellikte oluşturmuşmu? Sorusu yeterli bir soru olmayabilir. Asıl soru ayreten çözüm Analizinde ve betonarme hesabında dikkate almış mı ve nasıl dikkate almış ve çizime tam olarak yansıtmış mı?

Şuan için şunu söyleyebilirim, bilinçli proğram kullanıldığı sürece soru işaretlerimiz azalacaktır. İdecad kullanıcıyı bilinçli olarak kullanma imkanını sağlama konusunda fark yaratmış bir proğramdır.
Teşekkürler, saygılar

Geri