Bim Çelik Tasarım kullanımıyla ilgili görüşler sorular

Merhaba;

Bu durum kayıt altındadır. Şimdilik tüm çaprazları seçip özelliklerine girip tamam diyerek geri çıkmanız yeterlidir. Birleşimler tekrar ekrana gelecektir. Bu şekilde analiz yapabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Merhaba,

Kutu profili örneğin 200x200x6 mm petek şeklinde boşluklu üretmek istiyorum, sap2000 programında petek kiriş tanımlama için sıfırdan kesit tanımlıyoruz, İdeCAD programında mevcut petek kirişler dışında kutu profilden petek şeklinde boşluklu kutu profil tasarlayabilir miyiz ?

Merhaba;

Kütüphane dışında kesit tanımı yapmak isterseniz Yapı Ağacı - Kesitler sekmesinin üzerinde iken sağ tuş yeni kesit ekle seçeneğinde yer alan tipleri kullanabilirsiniz. Ancak programda petek olarak girebileceğiniz tipler H tip profillerdir. Kutu profil için kısa bir yol mevcut değildir. Plan üzerinde 2 boyutlu komutlar ile siz enkesiti kapalı bir poligon haline getirerek deneyebilirsiniz. Bunun için çizgi komutu ile oluşturduğunuz kapalı alana ait tüm çizgileri seçip sağ tuş dönüştür - poligon kesite seçeneğini kullanabilirsiniz. Ancak bu şekilde girilen elemanların tasarımlarını gerçekleştirmemekteyiz, bilginize.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    27.2 KB · Görüntüleme: 12,133
Merhaba,
Komut arama satırına yazmaya başlayınca daha önceden atanmış bir tuşa basınca ilgili komutu çalıştırıyor ve arama yapılamıyor,
Betonarmede bulunan "Eğrisel Kiriş" komutunun Çeliğe de eklenmesi mümkün mü?
Berkitme levhalarının istenilen kenarlarına kaynak tanımalanibilir mi? (bkz. ek)
Kutupsal çoğaltma menüsü açılmıyor.. (V17)

iyi çalışmalar, saygılar..

Ekli dosyalar

• 1.PNG
    1.PNG
    48.8 KB · Görüntüleme: 11,760
Merhaba;

Çelik kiriş menüsü içerisinde eğrisel kiriş için alt sekme mevcuttur. Planda girişi yaparken betonarme mantığında çalışmasını istemekteyseniz iki elemanın mantığı birbirinden farklıdır, ama talebiniz değerlendirilecektir.

Berkitme levhalarının diğer yüzüne kaynak gelmeme sebebi iki farklı birleşimin birbirini otomatik olarak algılamamasıdır. Bu konu ar-ge çalışması olarak listededir. Tüm birleşimler için çalışma yapılması gerekliliği nedeni ile uzun süreli bir iştir, bilginize. Şimdilik çizimler üzerinden müdahale etmenizi rica edeceğiz.

Kutupsal çoğaltma v17' de kullanılabilmektedir. Pazartesi günü mail veya telefon yolu ile teknik destek ekibine ulaşmanız halinde projenizde veya kullandığınız bilgisayardaki kurulumda sıkıntı olup olmadığı araştırılabilinir.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    30.5 KB · Görüntüleme: 11,748
Merhaba betonarme yapı üzerine makas sistemi ile yapılan çelik çatı projesinde kiriş üzerine gelen makaslarda dayanım kontrolü sağlamıyor bu durumda kesit arttırımı haricinde ne yapılabilir.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    439 KB · Görüntüleme: 9,566
Merhaba;

Betonarme kiriş ile çelik makas alt başlıkları çakıştığı için analizde düğüm noktaları sorunlu oluşacaktır. Ya betonarme kolonların üst kotunu arttırınız, ya betonarme kiriş kotlarını azaltınız, doğru analiz sonucu için. Kısacası makas ile betonarme kiriş temasını önlemeniz lazım. Kafes kiriş sistemler sadece eksenel yüke çalışır, sizin modelinizde muhtemelen alt başlıkta ek momentler oluşur, bu nedenle makaslarda düğüm noktası dışında bir yere eleman girişine izin yoktur.

İyi Çalışmalar.

Cevabınız için teşekkür ederim nurgulkaya kolon yüksekliğini arttırarak alt başlık ile kiriş arası teması engelleyerek denedim fakat yine olmadı hatta pr/pn oranı değişmedi.

Merhaba;

Alt başlıklarınızda aynı zamanda narinlik problemi vardır, mahya bölgesine denk gelen noktadan alt başlıkları stabilite kirişleri ile birbirine bağlayınız. Bunun dışında projeyi görmeden yapabileceğim yorum bu kadardır.

İyi Çalışmalar.

Merhaba;

Tüm makaslarınızı incelerseniz tamamında alt başlıkta narinlik problemi olduğunu görebilirsiniz. Stabilite kirişi girmeniz gerekir. Alt başlıkları birbirine mahya bölgesinden bağlayacak şekilde modelleme yapınız.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
linkte yer alan video yardımcı olacaktır.

Makas kirişlerde tersine tonoz nasıl yapabiliriz.Ayarlardan ancak kubbe şeklinde üst tarafa doğru tonoz oluşuyor

Bahsettiğim tasarım şu şekilde

6FdL2V

Merhaba;

Çelik kiriş eğrilik sekmesinde girmek istediğiniz yöne göre '+' veya '-' değer girmeniz gerekir. Sizin yapmak istediğiniz şekilde '-' girmeniz uygun olur.

Ekli dosyalar

• z.png
    z.png
    36.6 KB · Görüntüleme: 2,707
İyi günler. Çelik tasarımı öğrenmeye çalışıyorum. Yapılacak olan bi poje bu ekteki bakıp önerileriniz nedir yardımcı olabilecek varmı en azından elimde bir proje olur araştırmak için. 3.5m de asma kat olacak birde yardım ederseniz sevinirim.

ÇELİK.rar.html

Merhaba;

Lütfen; forumda yer alan örnek projelerden ve eğitim videolarından bu projelerin nasıl üretildiğini kontrol ediniz.

Tüm modellemenin düzenlenmesi gerekiyor.
1- Makasların hemen altına makasın geçtiği açıklığa kiriş girmişsiniz, bir şekilde ufak bir döşeme tanımlanmış ancak hatalı.
2- Kolonların yönleri ters, makası taşıyacak olan açıklık yapının kritik doğrultusu kenar kolonların güçlü yönlerinin bu doğrultuda çalışması gerekir. Kolon kesiti olarak IPE ler uygun değildir. Bu kadar ciddi bir açıklık geçerken üstelik. HEB kullanmanız gerekir.
3- Her iki yönde de moment aktaran çerçeve seçimi yapmışsınız, ancak tek kayma levhalı birleşim ile modelleme yapmıssınız. Onlar silindi yerlerine moment aktaran birleşim girildi.

linkindeki projeleri örnek olarak inceleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• ÇELİK.ide10demo
    3.6 MB · Görüntüleme: 80
Resimde görüldüğü kısıma aşık ekleyemiyorum. Kontrol edebilirmisiniz. hata nerden kaynaklı

Ekli dosyalar

• restorant.cde
    3.7 MB · Görüntüleme: 70
  • resim.png
    resim.png
    231.1 KB · Görüntüleme: 1,579
Merhaba;

Hangi iki elemanı seçtiğiniz önemli, üçgen geometriye sahip bölümde aşık atılabiliyor. Önce görselde işaretlemediğiniz kirişi ardından sağdaki üçgen uzun kolunu seçin. Görseldeki gibi aşık oluşacaktır.
Sizin işaretlediğiniz iki kirişi seçerek de aşık atmak için aşık menüsünden ofset kısmındaki ilk parçaya dik seçimi yerine bağımsız seçimini uygulamanız gerekir.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    235.8 KB · Görüntüleme: 1,634
  • İSİMSİZ PROJE.ide10
    7.9 MB · Görüntüleme: 79
  • 2.png
    2.png
    52.8 KB · Görüntüleme: 1,633
nurgulkaya:1xulcgkq' Alıntı:
Merhaba;

Lütfen; forumda yer alan örnek projelerden ve eğitim videolarından bu projelerin nasıl üretildiğini kontrol ediniz.

Tüm modellemenin düzenlenmesi gerekiyor.
1- Makasların hemen altına makasın geçtiği açıklığa kiriş girmişsiniz, bir şekilde ufak bir döşeme tanımlanmış ancak hatalı.
2- Kolonların yönleri ters, makası taşıyacak olan açıklık yapının kritik doğrultusu kenar kolonların güçlü yönlerinin bu doğrultuda çalışması gerekir. Kolon kesiti olarak IPE ler uygun değildir. Bu kadar ciddi bir açıklık geçerken üstelik. HEB kullanmanız gerekir.
3- Her iki yönde de moment aktaran çerçeve seçimi yapmışsınız, ancak tek kayma levhalı birleşim ile modelleme yapmıssınız. Onlar silindi yerlerine moment aktaran birleşim girildi.

Teşekküler ilginiz için.X-Y yönunde kat ötelemesi yüksek rijitliği arttırın hatası veriyor birde asma kat yapmak istesek nasıl yapabiliriz. Y yönü için kolonlar arası çaprazlar attım sorun düzeldi ancak X yönü için çözüm bulamadım.

ÇELİK_son.rar.html

bu şekilde bir düzenleme yaptım ama incelerseniz sevinirim. 2 link bıraktım biri çalışmaz belki diye

Geri