Bim Çelik Tasarım kullanımıyla ilgili görüşler sorular

Merhaba;
Sorunun sebebi ilk ve son aksınızda yer alan betonarme kiriş ve orta kolonlar ile makas arasında oluşan düğüm noktaları ve yük aktarımına göre alt başlıkta basınç oluşmuş, diğerlerinde ise çekme var ve basınç ile çekme durumlarında Çelik Yönetmeliğine göre sınır farklıdır. Sorun buradan kaynaklanmaktadır.
Öncelikle betonarme kiriş ve kolonlarınız ile makas arasındaki bağlantıyı düzeltmek için kirişleri aşağı bir kota alınız, betonarme kolon ile makas arasında mesnet birleşimi tanımlayınız. Ya da düğüm noktasının makas düğüm noktası ile çakışmasını sağlayacak şekilde betonarme kolonun yerini modelleyiniz. Çünkü aradaki bağlantıdan dolayı alt başlıkta ek etki görünüyor.

Bunun dışında ise yapınız stabilite açısından problemlidir. Çatı da mutlaka en azından ilk ve son bölmede yatay çapraz kullanınız. Ve alt başlıkları stabilite kirişleri ile birbirine bağlayınız.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• makas 1.png
    makas 1.png
    633 KB · Görüntüleme: 14,977
  • makas 2.png
    makas 2.png
    510.9 KB · Görüntüleme: 14,976
İyi günler. Basit bir hangar tarzı bir çelik yapı var ancak analiz yapamıyorum yardımcı olabilecek varmı ?

Ekli dosyalar

• İSİMSİZ PROJE.rar
    273 KB · Görüntüleme: 224
Merhaba,
Projenizde kolonların yönünü çevirin ve buraya moment aktaran bir birleşim yapınız. Tanımladığınız birleşim moment aktarmayan birleşim olduğu için sisteminiz labil olabilir. Diğer yönde de çelik kolonlarınızı çelik kirişlerle birbirine bağlayınız. Bu şekilde sisteminiz daha doğru olacaktır.

Ekteki projeye kren eklediğimde modal analiz hatası alıyorum. Kontrol edebilir misiniz?

Ekli dosyalar

• HASANBEY.cde
    1.3 MB · Görüntüleme: 464
Merhaba;

v10'da kren ile ilgili hata mevcuttur. Bildiriminiz notlarımız arasındadır.

Şimdilik 8.62 ile analiz ve tasarımını gerçekleştiriniz.

İyi Çalışmalar.

Son düzenleme:
Merhaba;
Programda sık kullandığım komutları özel bir menü oluşturup buraya ekliyorum, programın versiyonunu yükselttiğimde bu menü yok oluyor, her defasında oluşturmak biraz zahmetli, çözümü var mıdır?

Merhaba;

Komut satırında kullanılmak üzere kısayolları idecad Alias dosyasının içerisine eklemekte iseniz yeni sürüm güncellemesini gerçekleştirmeden önce bu dosyayı başka bir klasöre kopyalayınız. Güncelleme sonrası sadece idecad alias dosyanızı tekrar idecad klasörüne alırsanız her defasında ekleme yapmak zorunda kalmazsınız.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• alias.png
    alias.png
    78.8 KB · Görüntüleme: 14,324
Merhaba;
Makas çizerken makas menüsünde bir tarafa yanaşık makas seçsem de iki taraflı makas çiziyor, 8.5 versiyonunda çizip 10.5 versiyonuna aktarmak zorunda kalıyorum.

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    36 KB · Görüntüleme: 14,143
Merhaba;

10 versiyonunda makas özelliklerinden boyut alt sekmesinden istediğiniz gibi sağa veya sola yanaşık modelleyebilirsiniz. 8 versiyonunda giriş yapmanıza gerek yoktur. Sadece sorun makas yüzer araç çubuğunda bu işlemi yapmak isterseniz 10.05 versiyonun hata mevcuttur. Düzenleme yapılıncaya kadar belirttiğim şekilde modelleme yapabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• makas geometri.png
    makas geometri.png
    63.3 KB · Görüntüleme: 14,143
İyi günler merhaba ;

İdecad 10.5 kullanıyorum çelik birleşimlerine bakmak istediğimde herhangi bir veri göremiyorum sadece tüm yapı gri renk olarak görünüyor bunun sebebini öğrenebilirmiyim ?

İyi günler merhaba ;

Program joint mantığı ile çalışmıyor ve şunu merak ediyorum sap2000 de makaslara oturan aşıklar joint olarak bağlantısını sağlarken idecad programında makaslara oturan manuel çizilmiş aşıklar makaslara bir miktar temas etmesi durumunda o aşıkların o noktada parçalanarak bölünmesi için yeterli mi ? veya o konudaki hesap mantığı nasıl idecad programının ?

Anladığım kadarıyla aşık ve makasın temas ettiği noktalarda hesap modelinde parçalara ayrılıyor parçalanmış boylar üzerinden M33 ve M22 momentleri belirleniyor 3 eksenli gerilme PMM formülüde bu mantıkla oluşturuluyor ?

Mesut Turan":11448sdb' Alıntı:
İyi günler merhaba ;

Program joint mantığı ile çalışmıyor ve şunu merak ediyorum sap2000 de makaslara oturan aşıklar joint olarak bağlantısını sağlarken idecad programında makaslara oturan manuel çizilmiş aşıklar makaslara bir miktar temas etmesi durumunda o aşıkların o noktada parçalanarak bölünmesi için yeterli mi ? veya o konudaki hesap mantığı nasıl idecad programının ?

Anladığım kadarıyla aşık ve makasın temas ettiği noktalarda hesap modelinde parçalara ayrılıyor parçalanmış boylar üzerinden M33 ve M22 momentleri belirleniyor 3 eksenli gerilme PMM formülüde bu mantıkla oluşturuluyor ?

Merhaba;

Makas veya kiriş üzerine oturan aşıkların analiz modelinde, aşıkların parçalara ayrılıp ayrılmaması kullanıcı inisiyatifinde olan bir durumdur. Aşık menüsü altında "Tüm kesişimlerle birleştir-böl" komutunu tıklayıp tanımlanan bir aşık grubunu seçerseniz, aşıklar oturdukları makas veya kirişlerden bölünecek ve uç serbestlikleri mafsallı olarak teşkil edilecektir. Aşıklar bölünmediği takdirde sürekli kabul edilecek ve moment diyagramı da bölünmemiş bir elemanın moment diyagramı şeklinde olacaktır. ideCAD 'te bir elemanın diğer bir elemana analiz modelinde bağlanması için temas etmesi yeterlidir. Temas durumunda, birleşimlere ve konuma göre program analiz modelini otomatik bir biçimde oluşturacaktır. Analiz modeli için herhangi bir müdahale yapılmasına gerek yoktur.

Aşıklar makasların temas ettiği noktalarda, makasa uygun biçimde bağlanmaktadır. "Tüm kesişimlerle birleştir-böl" komutunun kullanılıp kullanılmamasına göre de M33 ve M22 moment diyagramları oluşturulmaktadır. PMM durumu için bir konuya açıklık getirmem gerekiyor. Programda aşık menüsü altında "analiz parçalarını seç" komutu bulunmaktadır. Bu aşıkların analiz modeline dahil edilip edilmemesini belirlemektedir.
Aşıklar analize dahil edilmediğinde, kaplamalardan ve kendi ağırlıklarından oluşan yükü oturdukları elemanlara aktaracaktır. Ayrıca kaplamalardan gelen yüklere göre M33 ve M22 (iki eksenli eğilme) etkisi altında tasarımı yapılacaktır. Tasarım sonuçlarında bu durum rahatlıkla gözükmektedir.
Aşıklar analize dahil edildiklerinde, tüm rijitlikleri ile kolon veya kiriş elemanı gibi bir eleman olarak analiz sisteminde gözükmektedir. Bu nedenle deprem etkilerinden normal kuvvet etkisi, iki eksenli eğilme etkilerine dahil edilecektir ve PMM tasarımı yapılacaktır.
Bu iki durum aşık tasarımı için kritik bir rol oynamaktadır. Makaslara tanımlanan çatı çaprazlarına ek olarak tüm yapı boyunca ilerleyen stabilite elemanları tanımlanmaz ise aşıkların alacağı normal kuvvet artacaktır. Bu sebeple stabilite elemanlarının tanımlanması gereklidir. Stabilite elemanları tanımlanmış ise aşıkları analiz modeline dahil etmeyip aldıkları eksenel basınç kuvveti ihmal edilebilir çünkü bu eksenel kuvveti stabilite elemanları alacaktır. Bu iki durum arasındaki farkı aşıkları analize dahil ederek ve etmeyerek de görebilirsiniz.
Bu durum yalnızca çatı aşıkları için geçerlidir. Cephe aşıkları analize dahil edilmemektedir. Kaplamalardan aldıkları yükü kolonlara aktarıp, kendi içlerinde tasarım yapılmaktadır.
Sorularını proje üzerinden de sorabilirsiniz. Projenizi gönderirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

Saygılarımla...

Mesut Turan":2bk79lnp' Alıntı:
İyi günler merhaba ;

İdecad 10.5 kullanıyorum çelik birleşimlerine bakmak istediğimde herhangi bir veri göremiyorum sadece tüm yapı gri renk olarak görünüyor bunun sebebini öğrenebilirmiyim ?

Merhaba,

Yeni bir projeye başlarken şablonlardan "Beyaz materyalli arka plan" seçtiyseniz elemanlar ve birleşimler bu şekilde gelecektir. Şablonlardan "Beyaz arkaplan" seçerseniz eleman renkleri farklı olacak şekilde ayarlanmış bir şablon kullanabilirsiniz.

Saygılarımla...

Merhaba, yıllardır betonarme programınızı kullanıyordum. İlk çelik çatı projemi yapmaya çalışıyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Kayıt dosyası ektedir.
Sorunlarım;
1 - Çelik kiriş ile betonarme kolon birleşim bölgesine küçük çelik kolon tanımladım ama küçük çelik kolon ile betonarme kolon birleşimi ve küçük çelik kolon ile çelik mahya kirişi birleşimini beceremedim.
2 - Zemin kattaki çelik çatının mahya üst kotlarını ayni hizaya getiremedim. Ayrıca çelik gergiyi oluşturmama rağmen çelik çarprazı oluşturamadım.
3 - Oluk kısmındaki aşığı doğru oluşturabildim mi emin değilim.
4 - Aşıkların arasını 80 cm seçtim metal kenetli çatı için , kaplama ağırlığını 0.03 t/m2, kar yükünü 0.07 t/m2 girdim ( deniz seviyesinde inşaat ) genel olarak bir kontrol edebilir misiniz ? Genel sistemde yanlış yada eksik yaptığım bir yer var mıdır ?
Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• OASİS E.M 2 ( çelik için ).ide10
    1.6 MB · Görüntüleme: 369
Merhaba;

1- Çelik kolon - çelik kiriş bölgesine mesnet birleşimi kullanabilirsiniz. Betonarme kolon - çelik kolon birleşiminde bir sorun görünmemektedir.

2- Mahya üst kotlarını aynı hizaya getirebilmek için çelik kirişlerin mahya bölgesine betonarme kolonlarınıza göre kot hesaplayıp veriniz. Çelik kolon üzerinden modelleme yaptığınız için değerler tutmuyor. Betonarmedeki girinti çıkıntı buna sebep görünüyor. Plan üzerinden betonarme kolon üst noktasından kirişleri girip ardından kot veriniz.
3- Aşıklarınız kirişler ile çakışıyor, ana kirişleriniz aynı hizada olmadığı için. Bu durum çelik kirişleri düzelttiğinizde ortadan kalkacaktır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• mesnet birleşimi.png
    mesnet birleşimi.png
    47.4 KB · Görüntüleme: 12,942
Nurgül Hanım bilgiler için teşekkür ederim. Çok yararlı oldu. Şu an sistem stabil gibi ama çelik kirişlerde PMM sehim hatası alıyorum. Bunun nedeni kiriş mahyalarından tali kiriş geçirmemem mi acaba ? Yani L boyundan mı ? Birde zemin kat betonarme kiriş çizimlerini alırken program kendini sürekli kapatıyor.
Dosya büyük olduğu için google drive linki veriyorum. Bakarsanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba;

Çelik kirişleri seçip özellikler tasarım alt sekmesinden sehim hesap yöntemini moment diyagramına göre olacak şekilde değiştiriniz. Aşıkları tek parça girdikten sonra tüm kesişimlerden böl komutu ile bölünüz. Kaplama yüklerinizi kontrol ediniz. Yükleriniz doğru ise eğiminizden kaynaklı moment diyagramınızda yüksek ve kirişleriniz majör eğilme momentinden kaynaklı yetersiz görünüyor. Keist arttırmanız ve stabilite kirişleri kullanarak yanal tutulu boyu arttırmanız faydalınolacaktır. Deformasyonlar bölümünden modal sonuçlarını inceleyecek olursanız ilk 3 modunuz yüksek, düzenleme için stabilite kirişleri faydalı olacaktır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    18.2 KB · Görüntüleme: 12,582
Nurgül Hanım dediklerini uygulamaya çalışıyorum. Zeminkatta betonarme kiriş açılımı alırken program kendini kapatıyor bunu nasıl aşabilirim?

Betonarme bina üzeri çelik çatı tasarımında kuş gözü yapmak gerektiğinde statik-çelik modülünde yer alan ÇATI ikonunda kuş gözü fonksiyonu yer almamaktadır.
Mimari modülünde bulunan kuş gözü fonksiyonunun statik-çelik modülüne de eklenmesi tasarımlarımızı daha kolay yapmamızı sağlayacaktır. Güncellemede bu hususu da
dikkate almanızı rica ederim.
İyi çalışmalar......

Geri