Bim Çelik Tasarım kullanımıyla ilgili görüşler sorular

Re: ideCAD Çelik 8 kullanımıyla ilgili görüşler sorular

hewaye":17iurp8j' Alıntı:
Geçen gün programi satin alan bir arkadasimla modelleme yaptik bence kesitlerde sikinti var gibi 20 metredeki bir açiklikta eğimi %20 olan bir tarafi hareketli mesnet olan makas cözdük alt ve üst başlik 150x150x15 korniyerle kurtardi bence bu anormal bir durum siz ne diyorsunuz

Alt başlıkta basınç çıkartacak bir modelleme yapmşsınızdır. Alt başlıgıın yanal tutuluğu da oldukça etkiler kesitleri.Fakat bir tarafı hareketli mesnet tanımladıysanız basınç almaz. Modeli ekleyin bakalım.

Ismail Hakki Besler":353aiy5x' Alıntı:
hewaye":353aiy5x' Alıntı:
Geçen gün programi satin alan bir arkadasimla modelleme yaptik bence kesitlerde sikinti var gibi 20 metredeki bir açiklikta eğimi %20 olan bir tarafi hareketli mesnet olan makas cözdük alt ve üst başlik 150x150x15 korniyerle kurtardi bence bu anormal bir durum siz ne diyorsunuz

Alt başlıkta basınç çıkartacak bir modelleme yapmşsınızdır. Alt başlıgıın yanal tutuluğu da oldukça etkiler kesitleri.Fakat bir tarafı hareketli mesnet tanımladıysanız basınç almaz. Modeli ekleyin bakalım.
İlginiz icin tesekkur ederim fakat dedigim gibi statik 8 kilidim yok ide 7 kullanicisiyim arkadasin kilidiyle modelleme yapmistik.kurtarmiyor dediğim olay narinlikle alakali bir durumdu kesitin hem alt baslik hemde üst basliginin kesitlerini dedigim ölçülere getirdik fakat hala ayni sorun devam ediyordu öyle birakip vazgeçmiştik yalniz menülerde narinlik sorunu olmamasina rağmen raporda sorun devam ediyordu

hewaye":2i6iws1k' Alıntı:
Ismail Hakki Besler":2i6iws1k' Alıntı:
hewaye":2i6iws1k' Alıntı:

İlginiz icin tesekkur ederim fakat dedigim gibi statik 8 kilidim yok ide 7 kullanicisiyim arkadasin kilidiyle modelleme yapmistik.kurtarmiyor dediğim olay narinlikle alakali bir durumdu kesitin hem alt baslik hemde üst basliginin kesitlerini dedigim ölçülere getirdik fakat hala ayni sorun devam ediyordu öyle birakip vazgeçmiştik yalniz menülerde narinlik sorunu olmamasina rağmen raporda sorun devam ediyordu

Eğer proje datasını göremezsek sorunun nereden kaynaklandığı konusunda yardım edemeyiz. ideCAD çelik de üst başlıkların yanal ötelemesi kullanıcının girdiği çapraz elemanlar ve bu hatta devam eden aşıklar vasıtasıyla kontrol ediliyor. Bundan başka
kullanıcı aşıkları sisteme dahil ederek veya dışında tutarak analitik modeli oluşturabiliyor. Makas kolon birleşimleri mesnet koşullarını otomatik belirliyor. Bahsettiğiniz durum kullanıcı kaynaklı bir durum olabileceği gibi programdan da kaynaklanabilir
öngörmediğimiz bir durum oluşmuş olabilir. Beta kullanıcılar karşılaştıkları durumları proje dosyası ile beraber bize iletmek durumundalar. Eğer data elimizde olmazsa yapacak birşey olmaz.

Birleşim menüsünün ikiye ayrılması gerekli
1- Çelik-Çelik birleşimler
2- Betonarme-Çelik birleşimler

Merhaba Çözümlerde EUROCODE destekleniyor mu?
Birde proje çıktılarını forumda paylaşırsanız sevinirim.(Bir kaç çıktı forumda baktım fakat detay göremedim)
İyi çalışmalar.

idecad8 ile yeni çalışmaya başladım. bir çatı çözmeye çalıştım. karşıma çıkan sorunlar...
1- tonoz çatı üzerinde aşıklara otomatik kaplama tanımlayamıyorum.kaplama tonoz eğimini almıyor
ve otomatik çapraz da tanımlayamadım.
ekteki projede
2- 2u birleşik kolonu çözmedi
3- 2 çatıyı aynı pencerede çözdüm. bir tarafın pozlandırmasını yaptı diğer tarafı yapmadı. 3d çizim aldığınızda göreceksiniz..
4- otomatik aşıklar yanında birde tek aşık girdim. tek aşık analiz modelinde görünmüyor.sanki yokmuş gibi...
5- kutu profilden aşık yaptığımda aşık bağlantı elemanını kullanmak istemiyorum. fakat o elemanı kullanmadan otomatik aşık tanımlayamadım...tek tek silmekmi lazım. bence opsiyon olarak konulmalı
6-çelik ve beton çin deprem parametlerini ayrı pencerelerde tanımlayabilsek güzel olur. mesela betonarme analiz ayarları - çelik analiz ayarları gibi ... mesela yüklemeleri-yönetmeliği-kombinasyonları-malzeme ayarlarını bu pencerelerden seçsek. betonarme yapımız yoksa betonarmenin kombinasyonlarını görmesek.
gelişmeler güzel..elinize sağlık.

Ekli dosyalar

• çatı deneme1.cde
    881.8 KB · Görüntüleme: 572

S.A.
1-analiz modelinde herhangi bir çubuk elemanı bölerek yeni düğüm noktaları oluşturabilmek ve analiz modelinde düğüm noktası yakalayarak eleman girebilmek güzel olurdu. katı modelde istediğim düğüm noktasını yakalamak bazen mümkün olmuyor.
2-makas eleman tanımlarken düğüm noktalarındaki plakaları iptal edemedim. mesela tek npu dan makas tanımlarken plaka istemezsem nasıl tanımlıyacağım
3-kiriş tanımlama kutusunda makas elemana benzer bir kiriş tanımlamak için ilave seçenek konulsa güzel olur. makas eleman ile yaptığımız üzerine otomatik tali kiriş tanımlıyamıyorum. aşık tanımlanabiliyor. oysa ben makas üzerine tali kiriş onun üstünede aşık tanımlamak istiyorum.
4-bir çelik kirişi 80 cm altına kopyalayıp analiz yaptım. sonra kopyaladığım kirişin kesitini seçip değiştirdiğimde kiriş yok oldu. özellikle tali kirişler bazen analiz modelinde görünmüyor.
5-2 u kolonda sırt sırta tanımda dizayn yapıyor. diğer türlü tanımlarsak dizayn yapmıyor.
iyi çalışmalar

projeni inceledim.
geometri çakışmaları var. birleşim yerleri hatalı olmuş.
yük muhtemelen kolonlara aktarılmıyor.

idecad betonarme 8 deki merdiven detayını alırken kapanması nedeniyle 7 kullanmaya devam ediyorum fakat projelerimizin çoğunda çelik sistemler olması nedeniyle artık 8.029 kullanmalıyım fakat 8 de sisteminizde son versiyon kuruludur diyor güncelleştirmeyi neden alamıyorum?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Versiyon güncellemesi şuan otomotik değil linkten indirmek lazım.

saridurmus":3beg8kjr' Alıntı:
link = :?:
8.029 kullanıyorum 8.030 çıkmış. bu linkleri nerden buluyoruz.
Teşekkürler.

Ergin":9cqgofkz' Alıntı:
saridurmus":9cqgofkz' Alıntı:
link = :?:
8.029 kullanıyorum 8.030 çıkmış. bu linkleri nerden buluyoruz.
Teşekkürler.
Burasa ofis ten hızlı bir şekilde sorunu çözdükleri için teşekkürler.
Sanırım bursada olmanın avantajı oldu.Tüm arkadaşlar çok alakalı ve ilgililer çok teşekkür ederim gerçekten.Yazılımı sattık artık kaderinle başbaşasın yok . çok mutlu oldum.

Ergin":1kzzd4e1' Alıntı:
Burasa ofis ten hızlı bir şekilde sorunu çözdükleri için teşekkürler.
Sanırım bursada olmanın avantajı oldu.Tüm arkadaşlar çok alakalı ve ilgililer çok teşekkür ederim gerçekten.Yazılımı sattık artık kaderinle başbaşasın yok . çok mutlu oldum.

Bursada olmanızla alakalı bir durum değil. O sadece ulaşım ile ilgili ekstra olmuş. Bu forum sitesi bile başlıbaşına bir özveri kaynağı. Yıllardır birlikte çalışıyoruz. İdeYAPI amatör ruhtaki heyecanı hiç kaybetmedi. Güleryüzü, ilgiyi, alakayı hiç kesmedi. Bilgi isteyen her zaman istediğinden fazlasını aldı. Yazılımda da sıradan, iş görsün mantığında program üretmedi, profesyonelliği hiç elden bırakmadı. Sizin nezdinde bir kez daha teşekkürler ve tebrikler.

1990 LI YILLARIN BAŞINDAN BU YANA İLK KULLANICILARINDANIM.... GERÇEKTEN BEN TÜM İDE GURUBUNA ÇOK AMA ÇOK TŞK.EDERİM SİSTEMLİ PRENSİPLİ VE İLKELİ ÇALIŞMA AZMİNİN ÜZERİNE HEP KOYDULAR ...HİÇ BİR ZAMAN SORULARIMIZA İLGİSİZ KALMADILAR İYİKİ VARSINIZ İDE YAP...I İYİKİ SİZİNLE MESLEĞİME BAŞLADIM...

İdecad çelik 8.030 ile ilgili bir sorum olacak. Yapıyı çizdikten sonra Çelik kaplama veya çelik döşeme attıktan sonra Çelik döşeme veya kaplamanın içinden Kullanıcı tanımlı Q yükü tanımlıyorum yükü çok yüksek(milyon ton/m2) seviyelerine de çeksem herhangi bir hata raporu almıyorum. Çelik kaplama veya döşemedeki Kullanıcı tanımlı hareketli yükleri hesaba katmıyor mu ? veya Kiriş kolonlara iletmiyor mu? Döşemeye gelen anormal bir yükü nasıl tanımlayabilirim ?

eraycnar":226h142l' Alıntı:
İdecad çelik 8.030 ile ilgili bir sorum olacak. Yapıyı çizdikten sonra Çelik kaplama veya çelik döşeme attıktan sonra Çelik döşeme veya kaplamanın içinden Kullanıcı tanımlı Q yükü tanımlıyorum yükü çok yüksek(milyon ton/m2) seviyelerine de çeksem herhangi bir hata raporu almıyorum. Çelik kaplama veya döşemedeki Kullanıcı tanımlı hareketli yükleri hesaba katmıyor mu ? veya Kiriş kolonlara iletmiyor mu? Döşemeye gelen anormal bir yükü nasıl tanımlayabilirim ?

Bu versiyonda sadece dosemelere q yuku verebiliyoruz. Kaplamalara da q yuku bir sonraki versiyonda verebileceksiniz.

Kompozit döşemeye de verdiğim anormal Q yüklemesinde herhangi bir hata vermemektedir.Ben mi eksik bir şey yapıyorum acaba ? Bilgilerinize sunarım. Ekte gösterilmiştir.

Ekli dosyalar

• kompozit döşeme.jpg
    kompozit döşeme.jpg
    231.3 KB · Görüntüleme: 17,317

İdecad 8 ile ilgili demo talebim için size pm attım İsmail Bey. ilgilenirseniz çok sevinirim. saygılar.

merhaba, program BS, EUROCODE, ACI yönetmeliklerini destekliyor mu ?

Geri